unnamed

Kolor kataru ma znaczenie

autor: • 26 sierpnia 2015 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego katar ma różne kolory? A może ktoś rozmyślał, o czym ten inny kolor kataru może świadczyć? Większość z nas pewnie na oba pytania odpowiedziała przecząco

Warto się chwilę nad tą kwestią zatrzymać i zapoznać z rodzajami kataru, i objawami chorób, o których może on świadczyć.

Co to właściwie jest katar?
Katar to ostry nieżyt nosa, objawiający się obecnością zwiększonej ilości wydzieliny, początkowo często wodnistej, a następnie gęstej. Poza tym występuje obrzęk błony śluzowej, co dodatkowo upośledza drożność nosa. Na skutek zmian zapalnych zmniejsza się również aktywność układu śluzowo – rzęskowego, co utrudnia usuwanie kataru.

Żółty
Żółto-biały lub żółty, gęsty katar świadczy o infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Żółtawe zabarwienie może świadczyć o wydzielinie ropnej, która przy zakażeniu bakteryjnym może też mieć nieprzyjemny zapach. Ropa to płyn składający się z martwych białych krwinek, które nasz organizm wysyła do walki z drobnoustrojami, tychże drobnoustrojów i uszkodzonych tkanek. Jest to, więc wyraźny sygnał, że nasz organizm się broni i walczy z zakażeniem.

Przezroczysty
Przezroczysty i wodnisty katar pojawia się często, jako reakcja na zanieczyszczenia (pył, kurz), gwałtowną zmianę temperatury otoczenia lub jest wywołany reakcją alergiczną. Jeżeli utrzymuje się dłużej, zagęszcza się utrudniając nam oddychanie, to najprawdopodobniej jest to początek infekcji. Jeżeli męczy nas katar alergiczny lub spowodowany zanieczyszczeniami, najlepiej jest wtedy przepłukiwać regularnie nos preparatem z roztworem soli morskiej, który z łatwością usunie z nosa kurz i zalegające pyłki, a także nawilży śluzówkę.

Czerwony
Katar zabarwiony krwią lub z obecnością czerwonych plamek może być wynikiem wielu czynników. Najczęściej obecność krwi w wydzielinie z nosa wynika z mikropęknięć błony śluzowej, która zaczyna lekko krwawić. Dzieje się tak, gdy często, mocno wydmuchujemy nos, nadużywamy silnie wysuszających kropli do nosa, (które obkurczają błonę śluzową nosa) lub gdy długo przebywamy w pomieszczeniach o bardzo suchym powietrzu.
Jednak krew w wydzielinie z nosa to zazwyczaj zły sygnał i zawsze warto wtedy zasięgnąć porady lekarza. Może być to symptomem poważnych problemów ze zdrowiem od niedoborów witamin, po nadciśnienie, a nawet chorobę nowotworową.

Zielony
Zielone zabarwienie kataru wynika z podobnych mechanizmów, co kolor żółty, czyli również oznacza wydzielinę ropną. Warto podkreślić, że wbrew powszechnym opiniom, ani na podstawie gęstości, ani koloru kataru nie da się rozróżnić, czy mamy do czynienia z infekcją wirusową czy bakteryjną.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>