maj2015-zdrowie-40-ikona-123

Odmienne predyspozycje fizyczne

autor: • 18 lutego 2016 • Facet, Kobieta, NajnowszeKomentarze: (0)

Nie jest tak, że wszyscy ludzie są przystosowani do uprawiania tego samego rodzaju sportu. Nasz organizm może być bardziej nastawiony na aktywność o charakterze wytrzymałościowym lub przepadać wyłącznie za treningami beztlenowymi

Genotyp RP to genotyp sprintera, który wyróżnia się przede wszystkim budową białka. W tym wypadku występuje najczęściej białko zwane α-aktynina-3 (ACTN3). To właśnie ono pozwala mięśniom szybciej się kurczyć.

Nieco inaczej jest w przypadku genetycznych maratończyków. Oni mogą z kolei bez obaw postawić na dyscypliny o charakterze wytrzymałościowym. U nich wskazany jest nawet trening tlenowy. Osoby o takim genotypie lepiej sprawdzą się w maratonie, kolarstwie długodystansowym, wioślarstwie, pływaniu na dystansach 800-1500 m, narciarstwie biegowym, chodzie sportowym czy triatlonie.

Badania genetyczne pomagają nie tylko w przypadku badania naszych predyspozycji fizycznych. Pozwalają także określić, jakie jest nasze predyspozycje psychiczne. Mogą one sporo powiedzieć na przykład o podejściu do samej rywalizacji czy stosunku do sportów drużynowych.

Tego rodzaju badania dają też możliwość sprawdzenia naszych skłonności do chorób serca, a tym samym stwierdzić czy przypadkiem nie jesteśmy zbytnio narażeni na ich rozwinięcie podczas angażowania się w kolejne treningi. Pozwalają ocenić ryzyko wystąpienia problemów z sercem i kontuzji. Takiemu badaniu poddał się choćby Lilian Thuram, a więc francuski obrońca. Po ich wykonaniu zawiesił karierę piłkarską. Był w wieku 36 lat. Analizy wykazały bowiem, że jest on w grupie ryzyka, mimo, że nie był bezpośrednio chory to wiedząc, że jego bliscy borykają się z tego typu kłopotami, on także mógł do nich dołączyć. Co dokładnie można zatem wywnioskować z badań genetycznych? Prawie wszystko!

– Na podstawie badań genetycznych już teraz można ocenić predyspozycję w kierunku oceny gęstości mineralnej kości, wytrzymałości kości, predyspozycji do złamań, siły mięśni, siły skurczu, mocy mięśni, typu mięśni: sprinter czy maratończyk, włókien szybko/wolnokurczliwych, beztłuszczowej masy ciała u kobiet, poziomu testosteronu, wzrostu objętości mięśni w odpowiedzi na trening, szybkości zużywania glikogenu, czasów w biegach krótkodystansowych, pojemności tlenowej mięśni, behawiorystyki sportu – utrzymywania reżimu treningowego, szybkości zakwaszania mięśni, skłonności do przerostu lewej komory serca w wyniku intensywnych ćwiczeń, wyższego ryzyka kontuzji, wyższej aktywność kinazy kreatynowej, wydolności płuc, wytrzymałości – ocenia analityk medyczny dr inż. Adam Kuzdraliński.

Źródło: Synertime

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>