Muscular bodybuilder guy doing exercises with dumbbells

Trzeba umieć żyć zdrowo

autor: • 20 lipca 2016 • Lifestyle, Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Moda na życie w stylu fit nie u każdego objawia się w odpowiedniej postaci. Sprawia to, że zamiast smukłej sylwetki i pięknego ciała mamy kontuzje oraz problemy zdrowotne. Skąd może wynikać to niewłaściwe podejście do sportu i innych aktywności fizycznych?

Zanim zaczniemy wypełniać sportowe wyzwania chcemy uzyskać jak najwięcej informacji na temat trybu życia, ograniczeń i oczekiwań z tym związanych.  W ten oto sposób spędzamy mnóstwo godzin na scrollowaniu artykułów w sieci i analizowaniu diet. W rezultacie niewiele czasu pozostaje nam na realne ćwiczenia. Idąc tym tropem, uzyskujemy równie mierne efekty. Z badania przeprowadzonego przez TNS Polska wynika, że Polacy pod względem aktywności fizycznej wypadają poniżej średniej wśród krajów Unii Europejskiej. Jest również druga strona medalu. Ci, którzy decydują się już uprawiać sport, robią to niemalże wyczynowo. Po całodniowym siedzeniu za biurkiem na siłowni próbują „nadgonić” stracony czas. Śmiałków nie brakuje. Może się jednak okazać, że miesiące treningów zamienią się na tygodnie rehabilitacji.

Nadmierny wysiłek to źródło wielu późniejszych dolegliwości, które trudno jest zwalczyć z dnia na dzień. Chcąc wykonać wiele ćwiczeń od razu i w krótkim czasie bardzo narażamy swój układ szkieletowo-mięśniowy. Szczególnie uważne w tej kwestii muszą być osoby uprawiające sport wyczynowy, nie oznacza to jednak, że ludzie mierzący się od czasu do czasu z aktywnością fizyczną nie powinni się tego obawiać. Oni również muszą mieć na uwadze tego typu dolegliwości.

Nie chodzi jednak o to, aby wystrzegać się sportu. Uprawianie go jest bardzo dobre dla naszego organizmu. Warto jednak robić to z głową. Dobry może się okazać funkcjonalny trening medyczny i trening funkcjonalny, które wywodzą się z rehabilitacji. Największą zaletą tego typu ćwiczeń jest niski poziom obciążenia organizmu, dlatego jest on odpowiedni zarówno dla zawodowców, jak i amatorów. W ramach nich wykonywane są ćwiczenia w trzech różnych płaszczyznach – strzałkowej, poprzecznej i czołowej. Podczas ćwiczeń na siłowni niejednokrotnie skupiamy się za to wyłącznie na jednej z tych płaszczyzn, a to łączy się ze wspomnianym już obciążeniem.

Niezależnie od tego, co wybierzemy warto zwrócić uwagę przede wszystkim na systematyczność. Z aktywnością fizyczną jest bowiem tak jak z nauką języków obcych. Regularne ćwiczenia przynoszą najbardziej oczekiwane efekty. Nie zapominajmy jednak o rozsądku, ponieważ może nam on uratować zdrowie.

Źródło: Lightscape

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>