zdrowie4_ikony_123nowe

Ważne jak śniadanie

autor: • 30 czerwca 2014 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Każdy z nas zapewne doskonale wie, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Ale dlaczego tak jest i jak powinno wyglądać „idealne śniadanie”?

Pierwszy posiłek w ciągu dnia. Jego spożycie następuje po kilku godzinach snu. Trzeba sobie uświadomić, że sen to nie stan, w którym jesteśmy „wyłączeni”. Co prawda, nasz organizm znacznie spowalnia w tym czasie, ale…

No właśnie, jest to okres regeneracji zarówno układu nerwowego jak i całego ciała. Organizm produkuje też wiele kluczowych hormonów niezbędnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Wszystkie te procesy wymagają pewnego nakładu energii. Organizm bardzo chętnie korzysta wówczas z cząsteczek zwanych aminokwasami. Przez pewien czas ma ich pod dostatkiem, pochodzą bowiem z ostatniego posiłku – kolacji. Ale ich zapas bardzo szybko się kończy. A wtedy organizm zjada niejako sam siebie. Rozkłada powoli swoje mięśnie, ponieważ są świetnym magazynem wspomnianych aminokwasów.

Ale po co mi mięśnie? Odpowiedź jest bardzo prosta, to one warunkują szybkość Twojego metabolizmu. Innymi słowy, im więcej ich masz, tym więcej pustych kalorii możesz zjeść bez negatywnego efektu w postaci odkładania zbędnego tłuszczyku.
Co więc dzieje się po przebudzeniu? Twoje ciało jest bardzo głodne, nawet, jeśli Ty tego nie odczuwasz. Nakarm je.

Pytanie – czym? Powinien to być dobrze zbilansowany posiłek, bogaty zarówno w produkty, które szybko dostarczają energię i niezbędne witaminy, jak np. suszone lub świeże owoce. Ale i te dostarczające energii na dłuższy czas. Tu świetnie sprawdzą się płatki owsiane, pełnoziarniste lub pieczywo żytnie, które dodatkowo stanowi świetne źródło błonnika – sprawna praca przewodu pokarmowego gwarantowana.

Porcja protein również jest ważna, pamiętaj organizm potrzebuje aminokwasów a proteiny właśnie z nich są zbudowane. Wybierz, więc chudą wędlinę drobiową, albo lekki twarożek.

Kolejny element, który powinniśmy uwzględnić, to porcja tłuszczu. Nie należy się go obawiać a w żadnym wypadku wykluczać z jadłospisu. To tłuszcz w dużej mierze warunkuje nasze zdrowie. Sprawia, że serce, układ hormonalny i odpornościowy pracuje prawidłowo, a cera, włosy i paznokcie są w dobrej formie. Co więc wybrać? Postaw na zdrowe tłuszcze – porcja orzechów włoskich doskonale się sprawdzi.

Jak więc może wyglądać idealne śniadanie?
Porcja pieczywa pełnoziarnistego z chudą wędliną drobiową i warzywami. Do tego odrobina lekkiego twarożku z dodatkiem orzechów i przypraw. Oraz szklanka ulubionego owocowego soku 100 proc.

Szybko, zdrowo i witalnie. Spróbuj sam, a gwarantuję, że już po kilku dniach poczujesz w sobie nowe pokłady energii.

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>