zdrowie9_ikona_123nowe

Zadbaj o pszczoły

autor: • 15 sierpnia 2016 • Najnowsze, ZdrowieKomentarze: (0)

Pszczoły służą nam pomocą w wielu aspektach. Gdyby nie one, nie moglibyśmy zjeść wielu pysznych owoców i warzyw, a także pić kawy. Są one odpowiedzialne za istnienie wielu ważnych dla nas produktów. Czy wszyscy potrafią jednak docenić pracę tych i innych pożytecznych owadów?

Pszczoły wspierają nas w wielu aspektach życia, choć nie o wszystkich ich działaniach wiemy. Znaczna część produktów powstaje natomiast podczas zapylania przez pszczołowate. Właściwie połowa z żyjących u nas gatunków pszczołowatych jest natomiast na tzw. czerwonej liście i grozi jej wyginięcie

W Polsce żyje ponad 470 gatunków dzikich zapylaczy. Wie o tym jednak jedynie 16 proc. Polaków – wynika z badania GFK Polonia „Pomagamy pszczołom – Świadomość i wiedza konsumentów na temat zagadnień związanych z ekologią”. Z jednej strony ponad 90% ankietowanych zauważa, że człowiek powinien żyć w zgodzie z pszczołami, ale tak naprawdę nie zdają sobie oni sprawy, jak ważne dla ocalenia gatunku są drobne działania.

Co to oznacza w praktyce? Wygląda na to, że ponad połowa ankietowanych w ogóle nie wie, iż budowanie sztucznych gniazd zwiększa szansę dzikich zapylaczy na przeżycie, a 57 proc. nie ma świadomości, że utrzymywanie w ogrodach dzikich zakątków tworzy przyjazne środowisko dla owadów pszczołowatych. 70 proc. badanych twierdzi z kolei, że nie powinno się wypalać traw, 67 proc. deklaruje, że nie stosuje sztucznych środków ochrony roślin szkodliwych dla zapylaczy, a 66 proc. zdaje sobie sprawę z tego, że zakładanie ogródków z kwiatami i ziołami wabiącymi pszczoły przyczynia się do ich ochrony.

Trzeba też zauważyć, że właściwie co czwarty respondent wskazuje, że to pszczoły powinny być szczególnie chronione ze względu na groźbę wyginięcia. Z drugiej jednak strony tylko 1 proc. badanych uważa, że trzmiel również trzeba chronić w taki sposób. Warto natomiast wiedzieć, że w naszej strefie klimatycznej trzmiele zapylają ok. 400 gatunków roślin.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Pin It

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>