Co możesz zrobić, aby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem? Czego unikać i jakich zasad przestrzegać? Sprawdź nasz poradnik i nie daj się koronawirusowi!

Koronawirus w Polsce – jak się ochronić?

Pandemia koronawirusa sparaliżowała nie tylko Polskę, ale i cały świat. Codziennie docierają do nas coraz to nowe informacje dotyczące liczby osób zakażonych, hospitalizowanych oraz niestety zmarłych. Drobnym powiewem optymizmu są dane dotyczące pacjentów wyleczonych, wciąż jednak w dyskusjach społecznych powtarza się wiele mitów związanych z tą chorobą. Koronawirus jest obecnie tematem numer 1, który każdy choć w części powinien zgłębić. Dlatego warto się dowiedzieć, co można zrobić, aby zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem.

Koronawirus – jak uniknąć zakażenia?

Najskuteczniejszym sposobem jest oczywiście unikanie kontaktu z osobami chorymi. W tym miejscu warto odpowiedzieć na pytanie, jakie są objawy koronawirusa: najczęściej to kaszel, katar, wysoka gorączka oraz problemy z oddychaniem. Należy jednak pamiętać, że nie każdy pacjent musi mieć wszystkie z wymienionych dolegliwości, a co najważniejsze, nie pojawiają się one od razu. Okres wylęgania się wirusa może trwać nawet kilkanaście dni, a przecież w tym czasie osoba zakażona zaraża innych. Dlatego właśnie unikanie osób chorych jest o tyle trudne, iż w rzeczywistości trudno je zdiagnozować. Stąd istotne jest pozostanie w domu, o którym tak głośno we wszystkich mediach. To też jedno z pięciu głównych zaleceń Ministerstwa Zdrowia zmniejszających ryzyko zakażenia koronawirusem.

Kolejną wytyczną jest częste i dokładne mycie rąk ciepłą wodą z mydłem lub środkiem dezynfekcyjnym. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO mycie rąk powinno trwać 30 sekund, najlepiej robić to zgodnie z ogólnodostępną instrukcją. Ponadto należy bezwzględnie unikać dotykania oczu, nosa i ust. Wynika to z faktu, iż koronawirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, a zatem np. poprzez kasłanie czy kichanie. Jeśli wirus znajduje się na twoich dłoniach, dotykając twarzy, możesz łatwo przenieść go do wnętrza swojego organizmu. Kaszląc lub kichając zasłaniaj usta nie dłonią, a łokciem.

Z powyższych powodów bardzo istotne jest zachowanie odstępu między ludźmi, jeśli już jesteś zmuszony do opuszczenia swojego domu czy mieszkania. Granica w różnych krajach jest umowna i wynosi od 1 do 2 metrów. W Polsce zaleca się zachowanie najwyższego limitu, aby w ten sposób zmniejszyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa.

Zalecenia promowane przez Ministerstwo Zdrowia to jednak nie wszystko. Aby zmniejszyć ryzyko zarażenia koronawirusem, warto dbać o odporność – nie chodzi tu jedynie o przyjmowane suplementy, ale przede wszystkim zdrową i zbilansowaną dietę. Należy też unikać substancji, które mogą obniżać sprawność układu immunologicznego, jak np. alkohol czy nikotyna. Bardzo istotny jest też zdrowy sen, który nie tylko poprawia samopoczucie, ale też wzmacnia organizm.

W dobie kryzysu, jakim jest koronawirus na całym świecie, należy dołożyć wszelkich starań do ograniczenia liczby zakażonych. Bezwzględnie przestrzegaj wszystkich zasad, aby nie tylko samemu nie zarazić się koronawirusem, ale i nie zakazić swoich bliskich. Pamiętaj też, jakie są objawy koronawirusa i w razie konieczności skontaktuj się z odpowiednią placówką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here