Piramida żywienia przedstawia główne zasady zdrowego odżywiania w formie graficznej. Określa ona w jaki sposób tworzyć swój jadłospis, tak aby postępować z korzyścią dla własnego zdrowia. Jej podstawą jest dziesięć zwięzłych zasad, które stanowią fundament do planowania żywienia. Na początku 2016 roku Instytut Żywności i Żywienia przygotował zaktualizowaną piramidę na podstawie najnowszych badań i analiz naukowych. Wpływ na nią miały również rekomendacje światowych ośrodków eksperckich. Sprawdź, jakie zmiany zaszły wobec tej dotychczas znanej piramidy z 2009 roku.

Piramida zdrowego żywienia to klucz do zachowania dobrej kondycji, a także zdrowia fizycznego. Zwłaszcza rodzice dzieci i młodzieży powinni zwracać uwagę na to co jedzą ich pociechy. To właśnie wtedy kształtują się bowiem podstawowe nawyki żywieniowe, które mają przełożenie na dorosłe życie. Warto więc od najmłodszych lat wpajać dzieciom zdrowe nawyki, co przyniesie wymierne efekty dla ich zdrowia za kilkanaście, bądź kilkadziesiąt lat. Piramidy żywieniowe zmieniają się pod wpływem przeprowadzanych badań oraz nowych trendów w dietetyce. Warto więc ciągle aktualizować swoją wiedzę, by dostarczać swojemu organizmowi jak najlepszych produktów, bogatych w niezbędne wartości odżywcze.

Dieta pełna warzyw i owoców

Jedną z kluczowych zmian jakie zaszły w piramidzie zdrowego żywienia jest znaczenie warzyw i owoców w naszej codziennej diecie. Stały się one bowiem podstawą żywienia ze względu na swoje właściwości, liczbę witamin i cennych składników odżywczych dostarczanych do naszego organizmu. W wyniku przeprowadzonych w ostatnich latach badań udowodniono, że to właśnie one powinny być dla nas najistotniejszym pokarmem.

bieganie, odchudzanie, sport, aktywność fizyczna, dieta, zdrowy tryb życia
fot. pexels.com

Owoce i warzywa powinno się spożywać w jak największej ilości. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia, powinniśmy zjadać ich w sumie co najmniej 400 gram w ciągu dnia. Nie jest to niewykonalne, bowiem zarówno warzywa, jak i owoce w prosty sposób dodać do swojej diety. Mogą być to różnego rodzaju zdrowe sałatki, czy desery owocowe. Według wielu badań przeprowadzanych na całym świecie, zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców oraz liczby ich porcji znacząco zmniejsza poziom ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.

Mimo, że owoce mają mnóstwo witamin i są zdrowe dla naszego organizmu to jednak zaleca się większe spożycie warzyw jako tych, które mają lepszy efekt działania – to właśnie one stanowić powinny podstawę naszej diety. Zdaniem dietetyków warzywa stanowić powinny ¾ a owoce ¼ konsumowanych produktów, należących do tego piętra piramidy.

Pozostałe piętra piramidy

Na wyższe piętro piramidy przesunięte zostały m.in. produkty zbożowe. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy zmniejszyć ich spożycie lub całkowicie je wyeliminować. Nadal są one istotnym elementem jadłospisu – pamiętać jednak należy o wyborze produktów pełnoziarnistych, zawierających większą ilość błonnika pokarmowego, witamin oraz składników mineralnych.

zdrowie, zdrowe odżywianie, produkty pełnoziarniste,
fot. pixabay.com

Następne piętro należy do produktów mlecznych. Jak wiadomo, są one cennym źródłem białka, wapnia oraz witaminy B2. Warto pamiętać jednak o wyborze mleka i różnego rodzaju napojów mlecznych o łącznej zawartości tłuszczu nie większej niż 2%. Zaleca się, by w ciągu dnia wypić od dwóch do nawet trzech szklanek. Cennymi zamiennikami będą też naturalny jogurt, maślanka oraz kefir.

Nieco wyżej w piramidzie znalazły się z kolei ryby, mięso, jajka i nasiona roślin strączkowych. Wszystkie te produkty są cennym źródłem białka, witamin z grupy B, a także żelaza. W przypadku mięs postawić należy na mięsa chude, np. drób. Ograniczyć powinno się w szczególności mięsa czerwone i przetwory mięsne takie jak chociażby konserwy. W swojej diecie pamiętać należy też o rybach, bogatych w kwas omega-3, chroniący organizm przed rozwojem miażdżycy.

Na szczycie piramidy znalazły się natomiast orzechy i oleje roślinne, będące źródłem korzystnych dla naszego organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Pamiętać należy o korzystaniu z olejów roślinnych przy przygotowywaniu potraw i ograniczaniu tym samym niezdrowych tłuszczów zwierzęcych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here