Żywe, cięte kwiaty stanowią piękną ozdobę każdego domu. Niestety ich żywot jest dość krótki. Najczęściej możemy się nimi cieszyć jedynie przez kilka dni. Jak zatem skutecznie przedłużyć ich świeżość? Do czego przyda się gąbka florystyczna? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Gąbka florystyczna na pomoc kwiatom

Obecnie najskuteczniejszą metodą przedłużenia żywotności kwiatów jest użycie gąbki florystycznej. To narzędzie, które pozwoli nie tylko odpowiednio wyeksponować kwiaty w wazonie, ale jednocześnie właściwie je nawodnić. W sklepach można kupić różne rodzaje gąbki. Najbardziej miękkie przeznaczone są do delikatnych kwiatów o cienkich łodygach. Gęste i bardzo elastyczne gąbki dedykowane są kwiatom o grubych i ciężkich łodygach. Z kolei trzecim popularnym rodzajem są gąbki uniwersalne, które stosuje się wówczas, gdy trudno nam ocenić czy kwiat jest kruchy i delikatny czy raczej mocny. Gąbka florystyczna ma niemal identyczną strukturę, co komórki kwiatów. Właśnie dlatego umożliwia ich lepsze nawodnienie, a także powstrzymuje przedwczesne więdnięcie. Zastosowanie gąbki jest natomiast niezwykle proste. Wystarczy umieścić ją w wazonie i wbić w nią łodygi kwiatów. Gąbka powinna być cały czas wilgotna. Wtedy utrzyma odpowiedni poziom wilgoci.

Nie tylko gąbka przedłuży żywotność kwiatów

Gąbka florystyczna to niewątpliwie najlepsze rozwiązanie. Skutecznie przedłuży bowiem żywotność kwiatów. Można jednak zastosować również inne zabiegi. Floryści polecają skrócenie łodyg o kilka centymetrów przed wstawieniem kwiatów do wody. Dobrze jest również pozbyć się liści, które byłyby zanurzone w wodzie. Te zabiegi poprawią wchłanialność wody. Warto też nieco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Im cieplej, tym woda zawiera mniej tlenu, co przyspiesza proces więdnięcia. Trzeba zauważyć, że w samych kwiaciarniach jest z reguły dość chłodno, a wszelkie kwiaciarskie magazyny i giełdy to tak naprawdę lodówki. Chcąc przedłużyć życie kwiatom nie zaszkodzi również dorzucić do wazonu odżywkę, która je wzmocni i sprawi, że woda będzie lepiej natleniona. Odpowiedni preparat można kupić w kwiaciarniach i sklepach florystycznych.

Zabiegi do stosowania wewnątrz i na zewnątrz

Gąbka florystyczna, a także inne, wskazane zabiegi to rozwiązania, które można stosować zarówno w odniesieniu do domowych kwiatów, jak i tych, znajdujących się na zewnątrz. Odświeżanie przyda się w szczególności kwiatom w wazonach, umieszczonych na cmentarzach. Poza tym na zewnątrz stosujemy bowiem raczej kwiaty doniczkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here