Niechciane wiadomości pojawiają się w naszych skrzynkach mailowych coraz częściej. Spam potrafi być uciążliwy, szczególnie jeśli prowadzimy ożywioną korespondencję nie tylko w sprawach prywatnych, lecz także zawodowych. Na szczęście można ograniczyć ilość wiadomości, które nie przedstawiają dla nas żadnej wartości. Jak zminimalizować ryzyko odbierania dużej ilości spamu każdego dnia? Sposoby na spam mogą być różne, oto kilka praktycznych wskazówek.

Negatywne konsekwencje odbierania spamu

Według różnych szacunków około 50-60% wiadomości mailowych to spam. Co to jest spam? Tym określeniem nazywamy każdą niechcianą wiadomość, która trafia do naszej skrzynki pocztowej. Niektóre są jedynie prostymi reklamami, inne mogą zawierać niebezpieczne lub niecenzuralne treści, trojany lub wirusy. Dlatego tego rodzaju „upominków” nie należy lekceważyć. Spam ma zazwyczaj charakter masowy i często jest rozsyłany do losowo wybranych odbiorców. Większość takich wiadomości zachęca do otwarcia załącznika lub odwiedzenia konkretnej strony internetowej. Nie należy tego robić, lecz zastosować jedną ze skutecznych metod na pozbycie się spamu.

Zabezpieczenie adresu mailowego

Najprostszym sposobem na obronę przed spamem jest podawanie swojego adresu mailowego w nietypowej formie. Zamiast znaku „@” (czyli tzw. małpy) wystarczy wpisać słowo „at” w nawiasie zwykłym lub kwadratowym. Większość użytkowników sieci doskonale wie, co to znaczy i nie będą mieli problemów z wysłaniem wiadomości. Jednocześnie różnego typu botom uniemożliwi to zidentyfikowanie adresu mailowego i tym samym przesyłanie niechcianych wiadomości. Jeśli tworzymy własną stronę internetową, warto stosować formularze kontaktowe, najlepiej zabezpieczone poprzez mechanizm reCAPTCHA. Już dzięki tym prostym zabiegom ilość spamu w naszej skrzynce będzie zdecydowanie mniejsza.

Blokowanie niechcianych wiadomości

Jeśli otrzymamy spam, należy zastanowić się, czy wiadomość nie była zamawiana poprzez udzielenie zgody na przesyłanie informacji na stronie, o której już zapomnieliśmy. Jeśli tak, zwykle w stopce wiadomości będzie widoczny link pozwalający na wypisanie się z subskrypcji. Jeżeli natomiast wiadomość została wysłana na wiele różnych adresów, na przykład, z prośbą o pomoc dla biednej osoby z kraju Trzeciego Świata, należy ją zignorować. Warto korzystać także z opcji blokowania wiadomości dostępnych w programach pocztowych. Pod żadnym pozorem nie należy klikać w załączniki dostarczone razem ze spamem. Mogą nie zawierać żadnych czytelnych informacji, ale mogą zainfekować nasz komputer lub umożliwić dostęp do prywatnych informacji osobom trzecim.

Regularne filtrowanie listy kontaktów

Jeśli utrzymujemy własną witrynę, szczególną uwagę powinny zwrócić mechanizmy typu spam trap. Są to często nieaktywne adresy mailowe, które są wykorzystywane do monitorowania bazy danych i zmian na niej zachodzących w dłuższym czasie. Spam trap jest zwykle skonfigurowany tak, aby wyłapywać nadawców, którzy nie weryfikują prawidłowo swoich list kontaktów. Dlatego najprostszym sposobem na walkę z takimi praktykami jest usuwanie nieaktywnych adresów minimum raz na 12 miesięcy. W ten sposób adresy, od których nie otrzymujemy odpowiedzi, zostaną wyeliminowane i pozbędziemy się problemu „pułapki” na spam.

Należy pamiętać, że każdy nadawca ma obowiązek usunięcia nas ze swojej listy wysyłkowej na naszą prośbę. Nie warto wierzyć w zapewnienia o adresach mailowych wybranych losowo lub ogólnie dostępnej puli maili w bliżej niezidentyfikowanej bazie danych. W świetle prawa jest to nadal spam i możemy, a nawet powinniśmy podjąć skuteczne kroki, aby zablokować takim osobom dostęp do naszej skrzynki pocztowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here