A może by tak zdecydować się na całkowite przebranżowienie? Spróbować wejść do branży, o której wcześniej się nawet nie myślało i której nie brało się pod uwagę podczas wybierania studiów? To, że masz już jakąś pracę, nie oznacza, że musisz w niej tkwić aż do śmierci, choćbyś to właśnie ona miała doprowadzić cię do trumny. Zamiast się męczyć, poszukaj czegoś, w czym naprawdę się odnajdziesz. A jeśli żadna branża nie jest dla ciebie interesująca, spróbuj wejść w taką, która zapewni ci przynajmniej solidne dochody. Pieniądze są ważne. Jeżeli więc chcesz zacząć je naprawdę zarabiać, spójrz na najlepiej płatne zawody w Polsce i wybierz dla siebie jeden z nich, a następnie zrób wszystko, by w najbliższej przyszłości zacząć go wykonywać i w ten sposób zacząć zmieniać całe swoje życie na lepsze.

Aktualnym liderem na liście najbardziej dochodowych branż jest – a jakżeby inaczej – branża IT. Tutaj zaskoczenia nie ma. Mogłeś się tego spodziewać, bo na okrągło słyszy się przecież, że programiści to mają jak takie pączki w maśle, bo wystarczy, że kiwną palcem, a na ich konto już wpada kilka dodatkowych tysięcy. Oczywiście trochę tu ironizujemy, jednakże w branży IT rzeczywiście nie trzeba się przemęczać, by godziwie zarabiać. A ten, kto ma jednak trochę większe ambicje i nie godzi się na wykonywanie najprostszych zadań na najniższych stanowiskach, może liczyć na dochody rzędu kilkunastu, czasem nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie – są to kwoty naprawdę zadowalające, prezentujące się dużo lepiej od przeciętnego wynagrodzenia uzyskiwanego w Polsce.

Praca w Polsce

W innych branżach sytuacja nie jest wcale dużo gorsza. Ogólnie rzecz biorąc pandemia zadziałała na nasz kraj całkiem korzystnie, bo sprawiła, że stanowiska kiepsko wynagradzane przestały po prostu istnieć, a ich miejsce zostało zajęte przez ciekawsze miejsca pracy. Sam możesz to sobie sprawdzić. Nie musisz programować, by dobrze zarabiać. Jeżeli dużo bardziej interesują cię sprawy związane z finansami, być może strzałem dziesiątkę okaże się dla ciebie bankowość, w której – jak się okazuje – też da się nieźle zarobić. Może nie tak dużo ile w branży IT, ale na tyle dużo, by nie musieć myśleć o emigracji w celach zarobkowych. Banki zatrudniają ekonomistów, księgowych, ale też i zwykłych konsultantów, a takim konsultantem można zostać i bez specjalnego wykształcenia (zazwyczaj wymagane jest wyłącznie wykształcenie średnie i znajomość języka angielskiego). Brzmi kusząco? No to nie zwlekaj, tylko poszukaj pracy właśnie w bankowości. Różne oferty z tej branży możesz znaleźć poprzez portal o pracy Gowork Polska. Pamiętaj tylko, by po znalezieniu ciekawszej oferty natychmiast na nią odpowiedzieć, bo jeśli nie zrobisz tego odpowiednio szybko, możesz być pewien, że sporo osób cię w tym ubiegnie i dosłowni sprzątanie ci świetną ofertę sprzed nosa.

Idźmy jednak dalej. Może przecież być tak, że nie czujesz się dobrze ani przy komputerze, ani tym bardziej w placówce bankowej, w której praca polega jednak na pracy z liczbami, a nie każdy musi być utalentowany matematycznie. Co innego masz więc jeszcze do wyboru? Z nauk humanistycznych najlepszym wyborem będzie oczywiście prawo. Wbrew pozorom na studia prawnicze nie tak trudno się dostać. Dawniej były one swego rodzaju prestiżem, ale teraz takie kierunku występują nawet na prywatnych uczelniach, więc jeśli nie dostaniesz się do szkoły państwowej, będziesz mógł zainwestować w prywatną edukację, co nie jest wcale takim głupim pomysłem. Nie myśl, że jesteś za stary na naukę. Nawet jeśli pracujesz i nie możesz pozwolić sobie na to, by tę pracę stracić (i wraz z nią stracić swoje jedyne źródło utrzymania), możesz przecież łączyć edukację ze sferą zawodową, co w tym momencie czyni mnóstwo osób. Możesz kształcić się w trybie wieczorowym lub zdalnym. Możesz studiować po prostu weekendowo albo po swoich standardowych godzinach pracy. Dobrym pomysłem dla osób pracujących jest też forma nauki zdalnej. Co prawda studia zdalne wciąż są na polskim rynku pewną nowością, jednakże już teraz skorzystasz z nich na wielu kierunkach, wśród których znajdziesz chociażby taką informatykę, przygotowującą do zawodu programisty.

Zatrzymaj się więc na moment i spróbuj sobie to wszystko dokładnie przemyśleć. Nawet jeśli wszyscy wokół namawiają cię do wejścia do branży IT i zapowiadają ci wielki sukces i olbrzymie pieniądze, ty możesz pójść w zupełnie inną stronę, jeżeli nie masz ochoty na to, by całe swoje życie spędzić przed komputerem. Wsłuchaj się w swoją naturę. Oczywiście cały czas obserwuj rynek pracy w Polsce i staraj się do niego dostosować, ale nie zapominaj o własnych posiadach predyspozycjach i swoich naturalnych talentach. Na pewno masz w sobie coś takiego, co pozwala ci się wyróżniać – może to być naturalna otwartość na świat i ludzi albo po prostu łatwość w przyswajaniu nowej wiedzy. Wykorzystaj to, co otrzymałeś od losu. Skup się na swoich mocnych stronach i to właśnie je próbuj eksponować, a na pewno zdobędziesz taką pracę, która od razu ci się opłaci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here