Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Regularne ćwiczenia dobrze wpływają nie tylko na nasze ciało, ale i umysł. Sprawdź, jakie korzyści dla zdrowia niesie ze sobą regularne bieganie i jakie zmiany wprowadzi ono do twojego dotychczasowego życia.

Bieganie jako forma ćwiczeń aerobowych pozytywnie wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki niemu nie tylko zrzucimy kilka zbędnych kilogramów, ukrytych w nadmiernej tkance tłuszczowej, ale też wyrzeźbimy mięśnie, które podkreślą naszą sylwetkę. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem swojej przygody z bieganiem, zdecydowanie powinieneś zapoznać się ze wszystkimi korzyściami, jakie możesz sobie w ten prosty sposób zafundować.

Spalanie kalorii

Bieganie trzy razy w tygodniu znacząco pozwoli Ci spalić nadmierną tkankę tłuszczową, którą odkładałeś w sobie przez długie lata. Pół godziny biegu truchtem po równej nawierzchni pozwala spalić około 300 kalorii. Całkiem sporo. Jeśli dołożysz do tego odpowiednią dietę i wystarczająco długi czas regeneracji, już po kilku tygodniach możesz spodziewać się pierwszych widocznych zmian. Lepszy efekt uzyskasz jednak, kiedy wybierzesz trasę lub bieżnię z lekkim nachyleniem – wówczas wartość spalonych kalorii w tym samym czasie będzie znacznie większa.

Zmniejszenie ryzyka chorób serca

Wraz ze spadkiem wagi i wzrostem wytrzymałości twój organizm będzie pracował coraz sprawniej i wydajniej. Regularne ćwiczenia sprawią, że obniży się poziom zagrożenia występowania chorób serca.  Według badań opublikowanych w amerykańskim czasopiśmie „Journal of the American College of Cardiology” bieganie pozwala obniżyć stopień ryzyka chorób układu krwionośnego nawet o 45%. Bieganie poprawia bowiem krążenie krwi, a także zwiększa poziom dobrego cholesterolu HDL.

bieganie, zdrowy tryb życia, odchudzanie,
fot. pexels.com

Bieganie jako forma walki ze stresem

Tygodniowa dawka aktywności fizycznej może być świetnym antidotum na codzienne problemy. Jeśli twoja praca wywołuje u Ciebie nieustanny stres i nie masz pomysłu w jaki sposób możesz go wyładować, bieganie jest na to najlepszą odpowiedzią. Biegnąc przed siebie możesz na chwilę zostawić całe swoje zmartwienia i nerwy za sobą. W trakcie aktywności fizycznej skup się na otaczających Cię walorach przyrody i wsłuchaj się we własny oddech. Jego regulacja pozwoli Ci na wyciszenie i spędzenie trochę czasu z dala od wszystkiego, co wprawia Cię w zły nastrój.

Biegając wzmacniasz stawy

Jeśli dostosowujesz dystans i tempo biegu do swoich możliwości, a także dbasz o odpowiednią technikę, twoje stawy tylko na tym zyskają. Niezbędne będą do tego odpowiednie buty, które dobrze zamortyzują każdy postawiony przez Ciebie krok. W trakcie biegania zwiększa się bowiem ilość krwi, która dostaje się do twoich stawów, co pozwala na lepszy transport tlenu i wypłukiwanie toksyn.

bieganie, zdrowy tryb życia, odchudzanie,
fot. pexels.com

Rozwój mięśni i poprawa sylwetki

Pozbycie się tkanki tłuszczowej pozwoli Ci wyeksponować swoje mięśnie, które przedtem były słabiej rozwinięte i ukryte. Bieganie angażuje bowiem niemal wszystkie grupy mięśni, w szczególności nóg, ramion, pleców, rąk i brzucha. Dobry wpływ na mięśnie zwłaszcza dolnych partii ciała mają krótkotrwałe, interwałowe treningi o wysokiej intensywności. Wykonywanie ich trzy-cztery razy w ciągu tygodnia wydatnie pomoże Ci w rozwinięciu mięśni nóg.

Smukła, wysportowana sylwetka, którą można pochwalić się na plaży to doskonała motywacja do działania. Jeśli masz już dosyć nadmiaru tkanki tłuszczowej, to dążenie do właśnie takiej figury może stać się twoim długotrwałym celem i pomóc w wytrwaniu w treningu.

Zwiększenie poczucia pewności siebie

Dostrzeganie postępów w treningu i notowanie spadku wagi sprawi, że twoje poczucie własnej wartości i pewności siebie znacząco wzrośnie. Być może to, co było jeszcze niedawno twoim największym kompleksem uda Ci się przerodzić w powód do dumy. Pokonując coraz większe odległości i przełamując kolejne bariery, będziesz mieć przekonanie, że nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych. Przełoży się to również na twoje życie zawodowe, w którym przestaniesz się bać nowych i wymagających wyzwań.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here