Powodów, dla których warto rozpocząć swoją przygodę z bieganiem jest mnóstwo. Ta prosta forma aktywności fizycznej pozwala nie tylko zrzucić zbędne kilogramy i zbudować smukłą, wysportowaną sylwetkę, ale pozytywnie wpływa też na nasze samopoczucie i dobry humor. W tym artykule dowiesz się jak rozpocząć przygodę z bieganiem, tak by stało się ono przyjemnością i na trwałe wpisało w twój tygodniowy plan działania.

Bieganie – jakie korzyści?

Regularne bieganie niesie ze sobą całą masę korzyści dla zdrowia. Począwszy od lepszego samopoczucia i satysfakcji z dobrze wykonanego zadania i ruszenia się z kanapy, aż po widoczne efekty w postaci zrzucenia kilku lub nawet kilkunastu zbędnych kilogramów i poprawy wyglądu. Bieganie jest bowiem najlepszym sposobem na skuteczne odchudzanie, oczywiście w połączeniu ze zdrowym odżywianiem i odpowiednią regeneracją.

Uprawianie sportu kilka razy w tygodniu znacząco zmniejsza ponadto ryzyko zachorowania na cukrzycę oraz choroby serca i układu krążenia. Dzięki rozpoczęciu przygody z bieganiem znacząco zniwelujesz zatem zagrożenie zawału serca i wzmocnisz swoją odporność. W przypadku osób z chorobami kardiologicznymi i innymi stanowiącymi potencjalne zagrożenie dla zdrowia, przed rozpoczęciem treningów niezmiernie ważna jest konsultacja z lekarzem. Dopiero po uzyskaniu pozytywnej opinii i zezwolenia na pełną aktywność fizyczną można rozpocząć swoją przygodę.

bieganie, sport, zdrowy tryb życia, odchudzanie, buty do biegania
fot. pexels.com

Według wielu przeprowadzonych badań, bieganie pozytywnie wpływa również na nasz umysł, dzięki czemu stajemy się bardziej odporni na stres. Nawet 30-minutowa aktywność fizyczna pozwala w pewnym stopniu zwalczyć objawy depresji i pozytywnie wpłynąć na nasz nastrój do końca dnia. Innymi korzyściami płynącymi z biegania jest chociażby poprawa koncentracji oraz jakość naszego snu. Widać zatem jak na dłoni, że osoby regularnie uprawiające sport czerpią z niego mnóstwo korzyści.

Idealne buty do biegania

Zanim ruszymy przed siebie, powinniśmy zastanowić się nad doborem odpowiedniego sprzętu. O ile koszulka i spodnie do biegania wystarczy by były wygodne i przepuszczały powietrze, o tyle odpowiedni dobór butów do biegania jest sprawą znacznie bardziej złożoną. Nieodpowiednie obuwie może bowiem wyrządzić nam więcej szkód, niż korzyści przyniosłoby samo rozpoczęcie aktywności fizycznej. Bardzo często wywołuje to liczne kontuzje, przez które w znacznym stopniu cierpi nasza motywacja. Warto zainwestować zatem w nową parę butów, których kupno można skonsultować ze sprzedawcami w sklepach sportowych.

Pierwszy trening – od czego zacząć?

Jeśli rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem, a jej głównym celem jest chęć pozbycia się nadmiernej tkanki tłuszczowej, pamiętaj by na pierwszym treningu nie przeszarżować. Nic gorszego nie mogłoby Cię przecież spotkać, niż uraz już na samym starcie. Warto więc na początek indywidualnie określić swoje możliwości i podejść do tematu na spokojnie. Nie katuj się przez cały dzień morderczymi ćwiczeniami na rozciąganie i bieganiem długich dystansów. W jeden dzień przecież i tak nie uzyskasz widocznych efektów. Na pierwsze będziesz musiał poczekać nawet kilka tygodni. Warto więc uzbroić się w cierpliwość i nie rzucać od razu na głęboką wodę.

bieganie, sport, zdrowy tryb życia, odchudzanie
fot. pexels.com

W celu odpowiedniego rozłożenia obciążeń treningowych na cały tydzień sporządzić można własny plan treningowy. Jeśli czujesz się na siłach, możesz samemu przygotować takie zestawienie, jednak zaleca się skorzystanie z profesjonalnych planów, przygotowanych przez trenerów osobistych. Pozwoli Ci on na stopniowe zwiększanie obciążeń i zapewni odpowiednią regenerację pomiędzy treningami.

Technika biegu

Mimo, że z pozoru bieganie wydawać się może dziecinnie proste, istotną rolę pełni również odpowiednia technika biegu. Prawdopodobnie na pierwszym treningu nie zwrócisz nawet uwagi na to w jaki sposób stawiasz stopę i jak ułożona twoja sylwetka. Wyeliminowanie podstawowych błędów pozwoli Ci uniknąć wielu urazów.

Trucht również przynosi efekty

W celu uzyskania wymarzonej sylwetki i poprawy swojej kondycji wcale nie musisz biegać szybko. Będąc osobą otyłą lub z nadwagą wręcz wskazane jest bieganie truchtem. W pierwszych tygodniach treningu powinno przeplatać się lekki trucht z marszem. Pozwoli to na złapanie oddechu i zmniejszenie poziomu zakwaszenia organizmu. Dystans na początku przygody z bieganiem też nie powinien być zbyt duży. Nie zmuszaj się do kolejnego okrążenia w parku, jeśli czujesz, że twój organizm zaczyna odmawiać posłuszeństwa. Dwa-trzy lekkie treningi w tygodniu, które poprzedzi porządna rozgrzewka, pozwolą Ci z czasem przesuwać w górę granicę swoich możliwości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here