Dobre samopoczucie i radość czerpana z życia potrafią napędzić do działania. Zdrowie psychiczne jest bowiem równie istotne co zdrowy organizm. W jaki sposób dbać o swoje zdrowie psychiczne? Jakie są choroby psychiczne i ich objawy? O tym dowiecie się w tym artykule.
Każdemu zdarzają się gorsze dni, kiedy brakuje motywacji do pracy, a nawet z pozoru proste czynności stają się przeszkodą nie do przeskoczenia. Krótkotrwałe słabości nie muszą jednak świadczyć o złym stanie zdrowia psychicznego. Spowodowane mogą być bowiem zbyt krótkim lub zbyt długim snem, przygnębiającą pogodą lub niskim poziomem cukru we krwi. Jeśli jednak chwilowa niemoc przeradza się w długotrwały stan przygnębienia, jest to pierwszy poważny sygnał wysyłany przez organizm. Nigdy nie należy go lekceważyć.
Zdrowie psychiczne a wpływ otoczenia
Trudno jest jednoznacznie zdiagnozować, czym tak naprawdę jest zdrowie psychiczne. Jedni powiedzą, że to brak chorób psychicznych, inni zaś, że to radość z życia i chęć do działania. Dodać do tego można również stabilność emocjonalną, umiejętność radzenia sobie z problemami oraz pozytywne myślenie, nawet w trudnych chwilach. Choroby psychiczne są znacznie trudniejsze do zdiagnozowania niż te dotyczące naszego ciała. Aby je rozpoznać nie wystarczy wykonać kilka badań, trzeba natomiast dokładnie poznać osobę z zaburzeniami psychicznymi i po dogłębnej analizie rozpoznać problem.
Psychologia, czyli nauka zajmująca się zachowaniem i zdrowiem psychicznym człowieka, bada również w jaki sposób reaguje on na tzw. bodźce zewnętrzne, w tym kontakt z innymi ludźmi. Problemy psychiczne w dość znacznej części wynikają bowiem z wpływu środowiska i jego złego oddziaływania. Może być to nawet efekt negatywnego wpływu rodziców na dzieci, co może mieć wpływ na ich psychikę przez całe życie.
Choroby psychiczne i ich podłoże
Chorób psychicznych jest cały szereg. Mogą być to zarówno niegroźne choroby, z którymi da się w miarę normalnie funkcjonować w społeczeństwie, ale też takie, które wymagają ciągłego leczenia, a wręcz zamknięcie w oddziale psychiatrycznym. Ważne, by nie lekceważyć pierwszych oznak choroby, zarówno u siebie, jak i najbliższych.
Przyczyn chorób psychicznych, podobnie jak ich rodzajów może być wiele. Mogą być to choroby dotyczące zarówno zaburzenia emocji i samopoczucia, świadomości, myślenia czy związane z różnymi urojeniami i omamami. Wszystkie choroby mające bardzo poważny wpływ na życie człowieka, uniemożliwiające mu samodzielne i normalne funkcjonowanie wymagają nieustannego leczenia u specjalistów. Takich chorób nie da się wyleczyć samodzielnie lub zniwelować ich za pomocą prostych, domowych sposobów.
Jedną z takich chorób jest depresja, czyli choroba psychiczna mająca wpływ na gorsze postrzeganie własnej wartości, brak chęci do czegokolwiek, a także wywołująca myśli samobójcze. Wiele osób niestety nie zdaje sobie sprawy z jej powagi, traktując taką osobę, jako wiecznie niezadowoloną i zamkniętą w sobie. Jeszcze gorsze są nieudolne próby postawienia jej na nogi poprzez polecenia typu „weź się w garść” lub „przestań się użalać”. To podstawowy błąd, który powoduje, że nie czuje ona wsparcia ze strony najbliższych, które jest jej bardzo potrzebne w walce o powrót do zdrowia.
Czynnikami, wpływającymi na występowanie depresji oraz innych, podobnych chorób psychicznych może być długotrwały stres związany z pracą lub życiem codziennym, brak akceptacji ze strony środowiska, brak miłości i wparcia ze strony rodziny czy ciągłe negatywne uwagi kierowane przez najbliższych, dotyczące wyglądu, życia zawodowego lub osiągnięć prywatnych.
Wśród chorób psychicznych wyróżnić można również: zaburzenia paniczne, stresowe pourazowe, autystyczne, alkoholizm, schizofrenię, ADHD, piromanię, bulimię czy zespół lęku napadowego. Oczywiście jest ich znacznie więcej, jednak każda z nich wymaga konsultacji ze specjalistą lub długotrwałego leczenia.
Dbanie o dobre samopoczucie
Istnieje wiele sposobów na pielęgnowania swojego zdrowia psychicznego. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wszystko z nim w porządku, warto zastosować kilka prostych trików, które sprawią, że w gorsze dni poczujesz chęć do działania. Jednym z nich jest dostarczenie do organizmu witamin, pozwalających na jego prawidłowe funkcjonowania. W okresie jesienno-zimowym poza witaminą C odpowiadającą za odporność ważne jest przyswajanie również witaminy D, wpływającej na dobre samopoczucie. Doskonałym sposobem jest również aktywność fizyczna, która pozwala wytworzyć przez organizm endorfiny, czyli tzw. hormon szczęścia. Niezbędne jest również pozytywne myślenie, dzięki któremu każdy problem zamienić można na wyzwanie do zrealizowania.