Bardzo ciekawą, lecz trudną do uprawiania dyscypliną sportu jest triathlon. W ostatnich latach zyskał on ogromną popularność, jako sport bardzo wymagający i angażujący wszystkie partie mięśni. Czym tak naprawdę jest triathlon i kto może go uprawiać?

Triathlon to połączenie trzech dyscyplin: pływania, kolarstwa i biegania. Czyni to z niego jedną z trudniejszych dyscyplin, wymagającą dużej wydolności organizmu i ogólnego wysportowania. Uprawiać go mogą zatem osoby o bardzo dobrej sprawności ruchowej, które od najmłodszych lat życia mają styczność z aktywnością fizyczną. W 2000 roku triathlon stał się dyscypliną olimpijską, debiutując podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Wśród mężczyzn złoty medal zdobył wówczas Kanadyjczyk Simon Whitfield, natomiast u kobiet Szwajcarka Brigitte McMahon.

Elementy triathlonu

Tak jak wspomniano wcześniej, triathlon składa się z pływania, jazdy na rowerze oraz biegania. Rywalizację zawsze rozpoczyna pływanie, które wymaga niemałej wydolności, bowiem jest sportem angażującym prawie wszystkie mięśnie. W zależności od rodzaju triathlonu dystans do przepłynięcia może wynosić od 800 metrów, nawet do 3800 metrów w przypadku Ironmana. Następnie do pokonania jest od kilkunastu, nawet do niemal dwustu kilometrów jazdy na rowerze. Ważne jest więc odpowiednie rozłożenie siły, by tej nie zabrakło na trzeci etap rywalizacji, czyli bieg. W przypadku rywalizacji sprinterskiej wynosi on 5 kilometrów, jednak startując w Ironmanie do pokonania jest maraton, czyli nieco ponad 42 kilometry.

triathlon, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Ze względu na dystans, wyróżnić można cztery podstawowe rodzaje triathlonu:

Sprint – 800 metrów pływania, od 19 do 26 kilometrów jazdy na rowerze i 5 kilometrów biegu,
Triathlon olimpijski – 1500 metrów pływania, 40 kilometrów jazdy na rowerze oraz 10 kilometrów biegu,
Pół Ironman  – 1900 metrów pływania, 90 kilometrów jazdy na rowerze i 21,1 kilometrów biegu
Ironman –3800 metrów pływania, 180 kilometrów jazdy na rowerze i 42 kilometry biegu.

Przygotowania do triathlonu

Jeśli planujesz swój pierwszy udział w triathlonie powinieneś zdecydować się na dobry początek na dystans sprinterski. Ważne jest bowiem, by zebrać pierwsze doświadczenie, nie rzucając się od razu na zbyt głęboką wodę. Na starcie przygotowań, jeszcze przed rozpoczęciem treningów zaleca się konsultację z lekarzem, by mieć stuprocentową pewność, że zdrowie pozwala na tego typu wysiłek.

W następnej kolejności należy realnie ocenić swój poziom wytrenowania. Jeśli uważasz, że potrzebujesz najpierw spalić nieco zbędnej tkanki tłuszczowe, powinieneś rozpocząć od długich marszobiegów i zmiany nawyków żywieniowych. Nadmiar kilogramów, wynikający z niepotrzebnych zapasów tłuszczyku sprawi, że każdy trening będzie dla Ciebie większym wysiłkiem, a ukończenie triathlonu bez pozbycia się zbędnego obciążenia mniej realne.

Każdy z trzech etapów triathlonu jest równie istotny, tak więc nad każdym należy solidnie popracować. Przygotowanie do takiej imprezy wymaga kilkunastu tygodni regularnych treningów oraz pracy na siłowni nad ogólną siłą oraz odpornością na ból i zmęczenie mięśni. Ćwiczenia są także ważnym treningiem mentalnym, który podczas rywalizacji będzie miał swoje najważniejsze zastosowanie.

fot. pexels.com

Strój i sprzęt do triathlonu

Aby uprawiać tę dyscyplinę, poza wytrwałością i wydolnością organizmu niezbędny będzie także odpowiedni sprzęt. Jednym z najważniejszych elementów jest kombinezon do triathlonu. Może być on zarówno jedno jak i dwuczęściowy, wykonany z szybkoschnącej tkaniny, ściśle przylegającej do ciała. Podczas pływania niezbędne będą również gogle, które ochronią oczy przed słoną lub chlorowaną wodą. Powinny być one dostosowane do twarzy, tak by nie przepuszczały wody.

Podczas drugiego etapu rywalizacji niezbędny jest oczywiście rower. Będzie to zdecydowanie najdroższy wydatek, dlatego też jego zakup powinien być przemyślany. Im droższy sprzęt kupimy, tym lepsze wyniki będzie można na nim osiągać. Dodatkowo należy wyposażyć się w kask, chroniący głowę w momencie nieprzewidzianej kraksy oraz inne gadżety, jak np. okulary przeciwsłoneczne lub specjalne buty rowerowe. Obuwie będzie miało szczególne znaczenie podczas ostatniego etapu. Buty do biegania zapewnią bowiem nie tylko komfort, ale też lepszą amortyzację, co pozwoli zmniejszyć ryzyko ewentualnych kontuzji. Warto pamiętać również o odpowiedniej suplementacji, która pozwoli osiągać lepsze rezultaty oraz szybciej regenerować ciało po kolejnych intensywnych treningach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here