Podjęcie decyzji o zmianie stylu życia na zdrowsze i wdrożenie jej nie jest proste. Jeszcze trudniejsze jest wytrwanie w postanowieniu i utrzymanie nowych nawyków na stałe. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób skutecznie zrzucić zbędne kilogramy, ten artykuł skierowany jest właśnie do Ciebie.

Długotrwały brak aktywności fizycznej, połączony z niezdrową, bogatą w tłuszcze i cukier dietą może skutkować kumulowaniem się nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wynika ona ze zbyt dużej ilości kalorii dostarczanej do organizmu, której ten nie jest w stanie skutecznie spalić podczas codziennych czynności. W efekcie wszystko to wpływa na gromadzenie się zapasów, w postaci niechcianego tłuszczyku. Niestety pozbycie się go wymaga ciężkiej pracy, zmiany nawyków żywieniowych, a przede wszystkim cierpliwości i nieustępliwości.

Nadwaga i otyłość – wpływ na zdrowie

Jak doskonale wiadomo, nadmierna tkanka tłuszczowa osadzająca się pod skórą nie prowadzi do niczego dobrego. Każdy kolejny zbędny kilogram zwiększa ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, a także ogranicza ogólną sprawność ruchową. Z pozoru proste czynności jak chociażby wchodzenie po schodach stają się wówczas nie lada wyzwaniem, a letni upał jeszcze bardziej daje się we znaki. Cierpią na tym również stawy i kości, które najzwyczajniej w świecie są przeciążone. Wszystkie te trudności połączone z zaniżonym poczuciem własnej wartości prowadzić mogą do sporych problemów zdrowotnych. Warto więc w porę podjąć jedyną słuszną decyzję i odmienić swoje dotychczasowe życie. Nie będzie to łatwe, ale efekt z pewnością będzie zadowalający. Jak tego dokonać? Oto kilka cennych wskazówek.

Zdrowe odżywianie

Zanim porwiesz się na ciężkie i męczące ćwiczenia, które jedynie zniechęcą Cię do dalszego działania, zacznij od czegoś – przynajmniej z pozoru – łatwiejszego. Zmiana nawyków żywieniowych to połowa sukcesu. W pierwszej kolejności odstaw ulubione słodkie napoje i zastąp je w zdecydowanej większości niegazowaną wodą. Nawet soki, które mogłoby się wydawać są zdrowe, tak naprawdę kryją w sobie mnóstwo cukru. Woda pita w sporych ilościach nie tylko ugasi pragnienie, ale też odpowiednio nawodni organizm, co będzie szczególnie istotne w momencie rozpoczęcia ćwiczeń fizycznych.

zdrowe odżywianie, odchudzanie, owoce, warzywa,
fot. pixabay.com

Następnie postaraj się stopniowo wyeliminować ze swojego jadłospisu potrawy gotowane na głębokim oleju oraz przekąski typu chipsy czy kabanosy. Zastąp je owocami i warzywami, które nie dość, że są mniej kaloryczne, to w dodatku dostarczą do Twojego organizmu cenne witaminy i minerały, które wspomogą jego prawidłowe funkcjonowanie. Zwracaj także uwagę na porcję obiadu, jaką nakładasz na swój talerz. Przede wszystkim powinieneś zaspokajać swój głód, a nie odczuwać przepełnienie po skończonym posiłku.

Działania te powinny być stopniowe. Radykalne przejście na zdrowe odżywianie sprawi, że prawdopodobnie za 2-3 tygodnie tęsknota za dawnym odżywianiem weźmie górę i wrócisz do starych nawyków. W doborze odpowiedniej diety z czasem pomóc może Ci również dietetyk.

Regularne ćwiczenia

Skoro połowa sukcesu to prawidłowe odżywianie, drugą połową musi być aktywność fizyczna. Tutaj system wdrożeniowy działa na podobnej zasadzie. Krok po kroku. Po dziesięciu latach siedzenia na kanapie nagle nie staniesz się maratończykiem, biegającym długie dystanse bez zadyszki. Jeśli wprowadziłeś pierwsze zmiany w sposobie swojego odżywiania, zrobiłeś fundament pod treningi fizyczne. Na początek nie wymagaj od siebie zbyt wiele, jednak nie poddawaj się przy pierwszym, nieco większym kryzysie. Dobrym sposobem na ćwiczenia może być na początek spacer lub nordic walking. Z każdym kolejnym tygodniem możesz zwiększać pokonywany dystans, jeśli poczujesz, że organizm Ci na to pozwala. Jeśli natomiast masz wątpliwości co do swojego zdrowia, koniecznie skontaktuj się z lekarzem, by uzyskać zgodę na trening.

bieganie, zdrowy tryb życia, odchudzanie,
fot. pexels.com

Odchudzanie to proces długotrwały, więc nie przeglądaj się w lustrze po każdym treningu, bo na efekty przyjdzie trochę poczekać. Jeśli będziesz trzymać się wyznaczonych zasad, prędzej czy później, ale się pojawią. Treningi, aby przyniosły pożądany efekt, powinny mieć miejsce przynajmniej trzy razy w tygodniu. Minimum jeden dzień musi być przeznaczony na regenerację i odpoczynek. Nadmierne ambicje mogą bowiem prowadzić do niepotrzebnych kontuzji.

Kiedy regularne spacery przyniosą pierwsze rezultaty, możesz urozmaicić swój trening innymi elementami. Może być to np. krótki bieg połączony z marszem (tzw. marszobieg), jazda na rowerze lub zajęcia na basenie. Ważne jest, by ciągle być w ruchu i ćwiczyć regularnie. Może być to w tygodniu np. 2x półgodzinny  i 1x godzinny spacer. Warto notować swoje treningi, by zobaczyć jakie postępy się zrobiło. Można także wykonać zdjęcie przed lustrem w samej bieliźnie i porównać je dwa miesiące później z aktualnym stanem rzeczy. Obiecuję, że efekt po tym czasie będzie widoczny – oczywiście w przypadku, gdy regularny trening połączy się ze zdrowym odżywianiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here