Planujesz kupić działkę budowlaną, rekreacyjną lub rolną? Sprawdź, w którym banku otrzymasz kredyt hipoteczny na zakup działki, na jakich warunkach jest on udzielany oraz czy istnieje możliwość ubiegania się o jeden kredyt hipoteczny na działkę i budowę domu. Chcąc wybudować własny dom, najpierw musimy mieć grunt, na którym będzie można go postawić. Ceny ziemi w niektórych częściach Polski są jednak tak wysokie, że na jej zakup nie wszystkim wystarczają oszczędności. W takiej sytuacji pomocną dłoń wyciągają banki, które mają w swojej ofercie kredyt na zakup działki. Taki kredyt na działkę może być zaciągnięty w najprostszej formie kredytu gotówkowego. O wiele korzystniejszy jest jednak kredyt hipoteczny – na zakup działki możemy go zaciągnąć w większości banków, jednak na nieco innych zasadach niż standardowy kredyt mieszkaniowy. Zatem, jaki kredyt na zakup działki budowlanej wziąć?

Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej

Kredyt na zakup działki budowlanej to zobowiązanie podobne do kredytu na budowę domu czy kredytu na zakup mieszkania. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na taki produkt, będziesz musiał spełnić wymagania podobne do tych, które konieczne są przy kredycie mieszkaniowym.

Szczegóły: https://www.rp.pl/budownictwo/art19178981-zakup-dzialki-budowlanej-jaki-kredyt-wybrac

Część banków posiada w swojej ofercie kredyty, które możesz przeznaczyć nie tylko na zakup działki budowlanej. Dostępny jest także kredyt na działkę rolną, kredyt na działkę rekreacyjną, siedliskową bądź budowlaną z rozpoczętą budową domu. Kredyt na zakup działki budowlanej możesz przeznaczyć na opłacenie gruntów pod budowę domu jednorodzinnego albo budynków wykorzystanych do usług nieuciążliwych dla otoczenia. Nie może być to zatem wielka korporacja, ani też małe lub średnie przedsiębiorstwo, prędzej mały rodzinny sklep. Czasem też dobrym pomysłem jest zaciągnięcie dwóch kredytów w jednym banku: jednego na działkę, a drugiego na dom. W takiej sytuacji kluczowy okaże się pełny kosztorys.

Kredyt gotówkowy na zakup działki budowlanej

Pozostałe warunki konieczne do spełnienia podczas starań o kredyt na zakup działki i budowę domu zasadniczo nie różnią się od tych, jakie obowiązują przy zwykłym kredycie hipotecznym. Najważniejsza tak naprawdę jest zdolność kredytowa, czyli zdolność do spłaty zobowiązania wraz z odsetkami i pozostałymi kosztami. Składają się na nią takie czynniki jak dochód, koszty utrzymania czy aktualny stan zadłużenia. Największe szanse na to, by otrzymać kredyt hipoteczny na działkę i budowę domu, mają osoby, które mają stały dochód i to na przynajmniej średnim poziomie. Pod uwagę brana jest także historia kredytowa, dlatego potencjalny kredytobiorca nie powinien mieć długów. Z dwojga złego lepiej jest nie mieć w ogóle wypracowanej historii kredytowej niż mieć negatywną. Kredytobiorcy często zamiast kredytu na samą działkę i osobno kredytu hipotecznego biorą jeden kredyt na działkę i budowę domu. Wtedy jest to po prostu kredyt hipoteczny, który opiewa na wysoką kwotę. Trzeba więc wykazać się naprawdę dobrą zdolnością kredytową, by go otrzymać.

Jakie rodzaje działek można sfinansować kredytem w banku?

Tak naprawdę kredytem bankowym możesz sfinansować każdy rodzaj działki, oprócz nieruchomości rolnej. Wtedy to bez względu na to, czy jesteś osobą fizyczną, czy też rolnikiem, bank nie przyzna Ci takiego finansowania. Wyjątkiem mogą być jedynie działki rolne, które stanowią drogę dojazdową do drogi publicznej wspólnie z nieruchomością podstawową. Jakie rodzaje działek można sfinansować kredytem w banku? Tak naprawdę kredytem bankowym możesz sfinansować każdy rodzaj działki, oprócz nieruchomości rolnej. Wtedy to bez względu na to, czy jesteś osobą fizyczną, czy też rolnikiem, bank nie przyzna Ci takiego finansowania. Wyjątkiem mogą być jedynie działki rolne, które stanowią drogę dojazdową do drogi publicznej wspólnie z nieruchomością podstawową. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa spowodowały w ostatnim czasie wzrost zainteresowania działkami rekreacyjnymi poza miastem. Banki podobnie, jak w przypadku działki rolnej, podchodzą do takiego celu z dużym dystansem. Zazwyczaj możliwe jest udostępnienie finansowania na wybudowanie domu na działce rekreacyjnej, ale na zakup gotowego domu już nie. Większość instytucji wymaga też, aby taka nieruchomość miała charakter całoroczny.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu?

Samo posiadanie odpowiedniej działki to jeszcze nie wszystko. Jeszcze większym wyzwaniem może okazać się budowa domu. W wielu przypadkach banki oczekują, że klienci występujący o kredyt na budowę domu będą posiadali działkę, która będzie mogła zostać potraktowana jako wkład własny. Możliwe jest jednak uzyskanie również kredytu na zakup działki i budowę domu jednocześnie – pozyskanie środków w ramach jednej transakcji może być przy tym znacznie łatwiejsze niż rozbicie tego procesu na dwie niezależne operacje. Warto mieć jednak świadomość, że kredyt hipoteczny tego typu będzie wiązał się z wysokimi kosztami, a co za tym idzie, niezbędna będzie bardzo wysoka zdolność kredytowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here