Każdy, kto latem wybierał się do lasu z pewnością nie raz skosztował świeżych jeżyn. Ich słodki smak kojarzy nam się z dzieciństwem, dlatego też chętnie po nie sięgamy w okresie letnim. Owoce te można bowiem z powodzeniem hodować w przydomowych ogródkach oraz działkach. Właściwości zdrowotne tych roślin, to kolejny powód, dla którego warto po nie sięgać i rozkoszować się ich walorami smakowymi.

Jeżyny, które spotkać można w lesie to niewielki krzew o pędach pokrytych ostrymi kolcami, choć istnieją również odmiany bezkolcowe, które można hodować we własnych ogródkach. Roślina ta kwitnie od maja aż końca lipca, natomiast dojrzałe owoce pojawiają się już na początku sierpnia. Poza pysznym słodko-kwaśnym smakiem kryją w sobie mnóstwo witamin, które mają korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Jeżyny – wpływ na nasze zdrowie

Owoce te, podobnie jak wiele innych są bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, a także witaminy A, E oraz K. Dzięki temu świetnie wpływają na naszą odporność, zmniejszając ryzyko infekcji i przeziębienia. Jeżyny pomagają również redukować różnego rodzaju problemy zdrowotne, takie jak zwiększone uczucie zmęczenia, brak apetytu, słabe gojenie się ran, czy bóle mięśni i stawów. Zawarte w nich witaminy i minerały odpowiedzialne są za odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego oraz nasze zdrowie psychiczne. Zmniejszają napięcie nerwowe, poprawiają nasz nastrój oraz wspierają sprawność intelektualną. Pełnią one również istotną funkcję w procesach metabolicznych, uczestnicząc m.in. w procesie przyswajania węglowodanów.

jeżyny, zdrowie, dieta
fot. pixabay.com

Jeżyny są również bogatym źródłem witaminy E skutecznie wspierającej pracę układu immunologicznego oraz pomocnej w walce z wolnymi rodnikami. Opóźnia ona również procesy starzenia się naszego organizmu. Z kolei dzięki występowaniu witaminy A spożywanie jeżyn przyspiesza gojenie się ran, a także pobudza szpik kostny do produkcji krwinek czerwonych. Wpływa ponadto na stan skóry, włosów i paznokci.

Jeżyny są ponadto bogate w antocyjany, które nadają im charakterystyczną, czarną barwę. Antocyjany, będące związkami antyoksydacyjnymi, wspomagają prawidłową pracę naszego serca oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Pozwalają ponadto obniżyć poziom cholesterolu oraz cukru we krwi, wspomagają odchudzanie, redukują stany zapalne i co istotne poprawiają ostrość widzenia.

Kolejnym plusem spożywania jeżyn jest zawarta w nich witamina K. Jej głównym zadaniem w naszym organizmie jest uszczelnianie naczyń krwionośne, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko ich pęknięcia. Witamina ta wspiera również prawidłową krzepliwość krwi oraz wpływa na wchłanianie wapnia przez kości. Spożywanie jeżyn i zawartej w niej witaminy K może mieć działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Jej niedobór w dłuższej perspektywie prowadzić może do powstania osteoporozy. Jej skutkiem jest kruchość i łamliwość kości.

Zastosowanie jeżyn w kuchni

Dzięki swojemu słodko-kwaśnemu smakowi, jeżyny świetnie nadają się do produkcji dżemów, konfitur oraz kompotów. Mogą być również dodatkami do deserów czy ozdobami ciast, ze względu na swój wyrazisty, czarny kolor. Jeżyny idealnie nadadzą się również do koktajli wraz z innymi owocami leśnymi.

dieta, jeżyny, zdrowie
fot. pixabay.com

Przepis na ciasto jeżynowe

Do wykonania takiego ciasta potrzebne nam będą: 700 gram jeżyn, 200 gram masła, 300 gram mąki pszennej, 3 jajka, łyżeczka proszku do pieczenia, pół łyżeczki soli oraz 100 gram cukru.

Na początek przesiej mąką do miski i dodaj masło, jajka, cukier, sól i proszek do pieczenia. Całość porządnie zmiksuj aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Następnie ciasto owiń folią spożywczą i włóż do lodówki na pół godziny. Potem rozłóż je na foremce i posyp owocami. Wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i piecz przez około 40 minut.

Wartości odżywcze w 100 gramach jeżyn:

Wartość energetyczna  43 kcal
Tłuszcze  0,5 g
Potas  162 mg
Węglowodany  10 g
Błonnik  5 g
Cukry  4,9 g
Białko  1,4 g
Wapń  29 mg
Żelazo  0,6 mg
Magnez  20 mg

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here