Miód jest powszechnie znanym produktem, który jest bardzo łatwo dostępny. Warto wiedzieć jak można go wykorzystać, aby poprawnie wpłynął na nasze zdrowie oraz urodę. Znajomość tych zastosowań może ułatwić nam życie, a zarazem polepszyć nasze samopoczucie.

Jak miód wpływa na nasze zdrowie?

Miód to słodki produkt wytwarzany głównie przez pszczoły. Pochodzi przede wszystkim z nektarów roślin i może mieć wiele postaci: płynną, gęstą, lepką lub skrystalizowaną. W jego skład wchodzą m.in. cukry proste, enzymy, witaminy, barwniki, olejki eteryczne oraz kwasy organiczne. Jest on zarazem pysznym smakołykiem, jak i substancją leczniczą. Pozytywnie wpływa na sprawność naszego serca, układ krwionośny, nerwy i mózg. Poza tym jest znakomitym naturalnym lekiem, który pomaga zwalczyć gorączkę oraz wspomaga gojeniu się ran.

Dzięki enzymom i tlenku wodoru posiada świetne działanie bakteriobójcze, co oznacza, że jest lepszy niż niektóre antybiotyki. Jest on także dobrym sposobem na uzupełnienie składników odżywczych w naszym organizmie oraz dostarczenie energii. Aby miód pozytywnie wpłynął na nasze zdrowie należy pamiętać, że konieczne jest spożywanie tylko i wyłącznie odpowiedniej jego ilości. Przyjmuje się, że dla przeciętnej osoby dorosłej dzienna porcja miodu to 1 łyżka, bowiem zbyt duże jego spożywanie może wywołać niepożądane skutki.

Miód – jak go spożywać? Z czym można go podawać?

Jest wiele sposobów na dostarczanie miodu do naszego organizmu. Najczęściej jest on dodawany jako słodzik do herbaty lub wody. Zastąpienie nim cukru, pomimo tego, że oboje są bardzo słodkie, jest o wiele zdrowsze. Można go dodać do ulubionej owsianki, deseru lub jako dodatek do ciasta. Wykorzystywany jest również do marynaty mięsa w celu ulepszenia smaku.

miód, pszczoły, zdrowie
fot. pixabay.com

Gdzie można kupić najlepszy miód?

Najlepszy miód można kupić prosto od pszczelarzy, którzy mają własne pasieki oraz od certyfikowanych sprzedawców. Jest to najlepszy sposób, gdyż mamy pewność, że nasz miód jest wysokiej jakości. Te łatwo dostępne w sklepach są bardzo często produkowane z różnych domieszek, które są podobne smakowo, jednak ich właściwości zdrowotne nie są już takie same.

Wyróżnia się miód z nektaru roślin, spadzi oraz nektarowo-spadziowy. Oto kilka przykładów:

  • Miód rzepakowy – to jasna, słodka substancja, posiadająca dużą ilość glukozy oraz aminokwasów. Ma pozytywny wpływ na naczynia wieńcowe oraz układ krążeniowy. Posiada właściwości regeneracyjne, polecany jest podczas rekonwalescencji.
  • Miód gryczany – posiada ciemną barwę, a jego smak jest dość ostry. Sprzyja leczeniu układu krążenia oraz chorób serca. Zawiera m.in. dużo żelaza i magnezu i witamin (C, B1, B2 i PP). Dobrze wpływa na wzrok, pamięć i słuch.
  • Miód wielokwiatowy – jasny, zazwyczaj słodki. Stosowany przy leczeniu chorób alergicznych. Wspomaga leczenie przeziębienia, grypy i dróg oddechowych. Dzięki zawartości krzemu dobrze wpływa na układ krwionośny.
  • Miód lipowy – to jasna, słodka substancja, która posiada wysoką aktywność antybiotyczną, oznacza to, że dobrze służy przy leczeniu układu nerwowego, dróg oddechowych, grypy, kaszlu czy też gorączki.
  • Miód wrzosowy – jest ciemny, ma gorzkawy smak. Działa przeciwzapalnie, ułatwia trawienie oraz redukuje prace jelit i nerek.
  • Miód akacjowy – słodki, ma jasny kolor. Zawiera dużo węglowodanów, wzmacnia odporność, chroni układ sercowo-naczyniowy oraz pomaga przy niedokrwistości.
  • Miód spadziowy – ze względu na to, z którego rodzaju drzew pochodzi, posiada różne właściwości. Miód ze spadzi drzew liściastych ma dobry wpływ na układ moczowy i pracę nerek. Zaś pochodzący ze spadzi drzew iglastych sprzyja leczeniu dróg oddechowych, układu pokarmowego i krążeniowego.
  • Miód nektarowo – spadziowy – ma ciemną barwę i specyficzny zapach. Stosowany przy leczeniu układu pokarmowego i oddechowego. Działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo oraz wzmacnia nasz organizm.
miód, zdrowie
fot.pixabay.com

Miód jako domowy kosmetyk

Miód to cudowny, naturalny kosmetyk, który wykorzystuje się na wiele sposobów. Może służyć nam jako balsam do ciała i twarzy, który przypadnie do każdego typu skóry. Świetnie nawilży, rozświetli, przywróci koloryt oraz odbuduje martwy naskórek. Miód znakomicie działa na nasze usta, również doskonale nawilży oraz dodatkowo ochroni przed wiatrem w chłodne, jak i w te upalne dni. Dzięki właściwością bakteriobójczym, nada się jako lek na trądzik i zaczerwienienia. Wykorzystywany jest także jako odżywcza kuracja do włosów, która sprawi, że staną się lśniące i miękkie. Bardzo podobnie zadziała w przypadku naszych rzęs, dodatkowo je pogrubi i wydłuży. Należy tylko systematycznie go nakładać, za pomocą małej szczoteczki od nasady, aż po same końce. Miód można wykorzystać na bardzo wiele sposobów, wystarczy tylko odrobina naszej wyobraźni i dobrych chęci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here