Jabłka są najpopularniejszym owocem, dominującym w polskich sadach. O ich właściwościach zdrowotnych i odżywczych wiedzą niemal wszyscy, aczkolwiek nie każdy wie, jak wiele dobrego potrafią one zdziałać dla naszego zdrowia.

Owoce te są dostępne dla nas niemal przez cały rok. Istnieje wiele odmian zarówno wczesnych, jak i późnych, które smakują równie wyjątkowo i mają równie dużo witamin i innych cennych składników odżywczych. Bez problemu jabłka kupić można także w okresie zimowym, a ich cena jest korzystna dla naszego portfela. Co sprawia, że tak chętnie po nie sięgamy? Zapewne smak, który zadowoli wielbicieli słodkości oraz osoby gustujące w odmianach nieco bardziej kwaśnych. Ważnymi czynnikami, zachęcającymi do częstego spożywania tych owoców, powinny być także liczne witaminy i minerały, korzystnie wpływające na nasze zdrowie.

Jabłka – wartości odżywcze i zdrowotne

W 100 gramach jabłek mieści się aż 14 gram węglowodanów, dzięki czemu pozwalają one na odczuwanie sytości. Są zatem świetnym sposobem na przekąskę, kiedy dopada nas lekki głód. Jabłka są przy tym niskokaloryczne, bowiem w takiej porcji zawartych jest zaledwie 52 kcal. Jabłka są cennym źródłem błonnika (2,4 gram w 100 gramach tych owoców) oraz śladowych ilości tłuszczu (0,16g) i białka (0,25g).

jabłka, dieta, zdrowie
fot. pixabay.com

Owoce te są bogatym źródłem witaminy C, witamin z grupy B, beta karotenu, witaminy E, K, błonnika pokarmowego (w szczególności pektyny), antyoksydantów, kwercetyny oraz minerałów. Dzięki zawartości witaminy C jabłka świetnie wpływają na naszą odporność, zmniejszając ryzyko infekcji i przeziębienia. Warto więc dostarczyć jej organizmowi jak najwięcej, bowiem niedobór może prowadzić do takich problemów jak: zwiększone uczucie zmęczenia, brak apetytu, słabe gojenie się ran, czy bóle mięśni i stawów. Zapotrzebowanie na witaminę C występującą w jabłkach zwiększa się w przypadku długotrwałego i ciężkiego wysiłku fizycznego, palenia papierosów oraz wśród osób w podeszłym wieku.

Z kolei zawarte w jabłkach witaminy z grupy B odpowiedzialne są za odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego oraz nasze zdrowie psychiczne. Zmniejszają napięcie nerwowe, poprawiają nasz nastrój oraz wspierają sprawność intelektualną. Pełnią one również istotną funkcję w procesach metabolicznych, uczestnicząc m.in. w procesie przyswajania węglowodanów. Witaminy z grupy B są ponadto niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu.

Jabłka są także dobrym źródłem witaminy E, skutecznie wspierającej pracę układu immunologicznego oraz pomocnej w walce z wolnymi rodnikami, które są kluczowymi winowajcami problemów ze zdrowiem, a także zbyt szybkiego procesu starzenia się naszego organizmu. Zawarty w nich beta-karoten, z którego nasz organizm wytwarza witaminę A przyspiesza proces gojenie się ran, a także pobudza szpik kostny do produkcji krwinek czerwonych. Wpływa ponadto na stan skóry, włosów i paznokci, mając swoje zastosowanie również w kosmetykach. Regularne jedzenie jabłek ma również dobry wpływ na nasze zęby, bowiem pozwala uniknąć próchnicy poprzez redukcję szkodliwych bakterii znajdujących się w jamie ustnej.

zdrowie, jabłka, dieta
fot. pixabay.com

Osoby dorosłe, chcące zrzucić kilka zbędnych kilogramów jabłka powinny spożywać wraz ze skórką, bowiem to właśnie w niej występują największe pokłady witamin i błonnika wspierającego odchudzanie. Pomaga on również w lepszym trawieniu, redukując zaparcia, a także korzystnie wpływa na prawidłową pracę jelit. Regularne spożywanie tych owoców zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Zastosowanie jabłek w kuchni

Sposobów na zagospodarowanie jabłek w naszej kuchni są tysiące. Owoce te świetnie smakują zarówno na surowo, jak i w formie sałatek owocowych, surówek czy deserów. Wykonać z nich można wiele pysznych ciast oraz przygotować zdrowy i smaczny sok. Dobrym pomysłem na ich wykorzystanie będą również dżemy i powidła, które znajdą swoje zastosowanie w długie, jesienno-zimowe wieczory. Jabłka można również uprażyć w piekarniku lub przygotować z nich pożywne placki i racuchy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here