Jeśli zamierzasz zmienić swoje życie i ruszyć się z wygodnej kanapy lub zachęcić swoje dziecko do większej aktywności fizycznej warto zastanowić się, jaka dyscyplina sportu będzie najbardziej dostosowana do twoich potrzeb. Jest to dość ważny i niełatwy wybór, bowiem powinien być uzależniony od naszych parametrów fizyczno-psychicznych.
Sport – wpływ na zdrowie
Aktywność fizyczna ma ogromny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Dzięki uprawianiu sportu nie tylko zrzucimy kilka zbędnych kilogramów ukrytych w nadmiernej tkance tłuszczowej, ale też wyrzeźbimy mięśnie, które podkreślą naszą sylwetkę. Regularne ćwiczenia sprawią też, że obniży się poziom zagrożenia występowania chorób serca oraz poprawi się jego praca. Sport jest również świetnym antidotum na codzienne problemy.
Jeśli twoja praca wywołuje u Ciebie nieustanny stres i nie masz pomysłu w jaki sposób możesz go wyładować, aktywność fizyczna jest na to najlepszą odpowiedzią. Skupiając się na treningu możesz na chwilę zostawić całe swoje zmartwienia i nerwy za sobą. W trakcie aktywności skup się na sobie, pracy mięśni oraz wsłuchaj we własny oddech. Jego regulacja pozwoli Ci na wyciszenie i spędzenie trochę czasu z dala od wszystkiego, co wprawia Cię w zły nastrój.
Wybór dyscypliny sportu – na co zwrócić uwagę?
Wybór odpowiedniej dyscypliny sportu, w której będziemy czuli się komfortowo i osiągali satysfakcjonujące nas rezultaty wymaga porządnej analizy własnych możliwości. Musimy zastanowić się przede wszystkim w jakiej formie fizycznej jesteśmy obecnie, czy mamy podstawy do rozpoczęcia intensywnych treningów, czy w pierwszej kolejności chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ważny jest również wiek, ogólna sprawność ruchowa, wzrost, ale też cechy charakteru. W zależności od tego, czy jesteśmy introwertykami i preferujemy sport indywidualny, czy ekstrawertykami lubiącymi gry zespołowe, nasza decyzja może być inna niż naszych znajomych, którzy również planują zmianę swojego życia na bardziej aktywne.
Bieganie
Zdecydowanie najprostsza i najbardziej ogólnodostępna dyscyplina sportu. Uprawiać ją mogą osoby niemal w każdym wieku. Skierowana jest zarówno do osób zaawansowanych fizycznie i ruchowo, jak i tych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem. Bieganie ma bardzo dobry wpływ na nasze zdrowie, pozwalając rozwinąć niemal wszystkie mięśnie, a w szczególności mięsnie dolnych partii ciała. Nie jest to ponadto sport, który wymagałby od nas zakupu drogiego sprzętu, jednak bardzo ważny jest, aby zaopatrzyć się w odpowiednie buty do biegania. Pozwolą one nie tylko na lepszy komfort, ale też zmniejszą ryzyko odniesienia kontuzji, które są zmorą sportowców na każdym poziomie zaawansowania.
Bieganie preferowane jest głównie dla osób, które lubią ciszę i spokój, bowiem jest to sport indywidualny, w którym zazwyczaj mierzymy się sami ze sobą i swoimi słabościami. Bieganie zdecydowanie uczy pokory i cierpliwości oraz pozwala lepiej poznać swoje ciało. Nie każdy ekstrawertyk, potrzebujący wrażeń i emocji odnajdzie się zatem w tej dyscyplinie.
Jazda na rowerze – kolarstwo
Ciekawą formą aktywności fizycznej jest z pewnością jazda na rowerze. W zależności od stopnia zaawansowania naszego organizmu mogą być to zarówno powolne przejażdżki na niedużym dystansie, jak i dłuższe treningi z profesjonalnym sprzętem. Zaczynając swoją przygodę z tą dyscypliną nie trzeba jednak wydawać kilku tysięcy złotych na drogi rower (te profesjonalne, przeznaczone dla zawodowych kolarzy kosztują wręcz tyle, co dobry samochód). Nie warto jednak oszczędzać na zakupie, jeśli chcemy podejść do tego na poważnie.
Zakup roweru można skonsultować ze sprzedawcą, tak by wspólnie znaleźć odpowiedni model, dostosowany do naszych potrzeb. Pamiętać należy również o zapewnieniu sobie bezpieczeństwa poprzez noszenie kasku i ochraniaczy. Kolarstwo, podobnie jak bieganie angażuje przede wszystkim dolne partie mięśni. Jest to świetny sposób na poprawę sylwetki, będąc zarazem dobrą formą spędzenia wolnego czasu. Wolne, spokojne przejażdżki będą zatem ciekawym pomysłem na aktywne, rodzinne spędzanie weekendów. Natomiast w przypadku osób, chcących podejść do tematu nieco bardziej poważnie, będzie to dobra dyscyplina, dzięki której podnieść można ogólną wydolność organizmu i podobnie jak w przypadku biegania, daje ona możliwość lepszego poznania własnego organizmu oraz uczy cierpliwości i pokory.