W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się morsowanie. Wiele osób decyduje się na tego typu aktywność fizyczną, która zdaniem lekarzy może mieć pozytywny wpływ na zdrowie. Na czym tak naprawdę polega morsowanie? Kto może morsować? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Okres zimowy to czas, w którym zasypywani jesteśmy zdjęciami znajomych, którzy decydują się na przygodę z morsowaniem. Dla wielu z nich to świetna forma spędzania wolnego czasu ze znajomymi, połączona z działaniem zdrowotnym dla organizmu. Ten rodzaj aktywności jeszcze niedawno zrzeszał małe grupy fanatyków, jednak z każdym rokiem amatorów morsowania znacząco przybywa.

Na czym polega morsowanie?

Główną istotą morsowania jest poddawanie się kąpieli w lodowatej wodzie, kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej zera. Sezon na morsowanie rozpoczyna się zatem późną jesienią i trwa do końca zimy. Morsy, czyli osoby uprawiające tę aktywność gromadzą się w określonym miejscu (nad morzem, jeziorem) i czasie, wspólnie zażywając rześkich kąpieli pobudzających organizm. Jest to dla nich forma spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi i innymi przedstawicielami tego nietypowego hobby. Wiele osób spogląda na morsów z przerażeniem, zastanawiając się, jak można się kąpać w tak zimnej wodzie, jednak coraz większa grupa osób patrzy na nich z uznaniem, myśląc nad dołączeniem do ich grona w przyszłości.

morsowanie, zdrowie
fot. pexels.com

Wpływ morsowania na zdrowie

Zdaniem wielu lekarzy morsowanie niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim wśród osób z nadwagą dochodzi do procesu przemiany białej tkanki tłuszczowej w brunatną, co powoduje, że zamiast magazynować tłuszcz poddaje się go przemianom, które w konsekwencji pozwalają na produkowanie dużej ilości ciepła. Morsowanie ma również wpływ na redukcję stanu zapalnego, przede wszystkim w przypadku schorzeń narządów ruchu. Dobrowolne poddawanie się niskiej temperaturze i działaniu zimnej wody wpływa również pozytywnie na ogólną odporność organizmu. Osoby, które morsują od kilku lub kilkunastu lat twierdzą, że zdecydowanie rzadziej chorują na przeziębienie.

Kto może zostać morsem?

Morsować mogą nawet dzieci, które ukończyły piąty rok życia. Tak naprawdę, aktywność ta przeznaczona jest dla wszystkich osób, które nie mają problemów z układem krążenia, epilepsją bądź innymi poważnymi chorobami. Morsem mogą być także osoby starsze, oczywiście jeżeli czują się na siłach i wyrażają chęć wzięcia udziału w takim wydarzeniu.

morsowanie, zima, zdrowie
fot. pixabay.com

Jak przygotować się do morsowania?

Jeżeli planuje się wziąć udział w morsowaniu po raz pierwszy, należy pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim niezbędna jest porządna rozgrzewka. Powinna trwać co najmniej dwadzieścia minut i zawierać elementy biegowe i gimnastyczne, by przygotować organizm do niższej temperatury i odpowiednio go dotlenić. Istotny jest też czas przebywania w wodzie. Niedoświadczony mors powinien spędzać w wodzie nieco mniej minut od tych z większym stażem. Organizm potrzebuje bowiem czasu na dostosowanie się do nowych wyzwań, dlatego też nie należy przeceniać swoich możliwości. Nieoficjalna zasada morsowania głosi, że w wodzie powinno się znajdować przez tyle minut, ile stopni Celsjusza ma woda. Jeśli zatem ma ona trzy stopnie, czas trwania kąpieli powinien wynieść około trzech minut.

Gdzie morsować?

Co roku w lutym w Mielnie odbywa się Międzynarodowy Zlot Morsów, czyli impreza zrzeszająca fanów tej aktywności z całego świata. Organizatorzy dbają o odpowiednie atrakcje, jednak główną częścią programu jest zawsze wspólna kąpiel w morzu oraz baliach. Morsować można jednak nie tylko nad Bałtykiem. W większości dużych miast istnieją lokalne stowarzyszenia zrzeszające morsów. W Poznaniu morsy z tamtejszych stowarzyszeń spotykają się nad jeziorem Rusałka, z kolei w Warszawie morsów spotkać można m.in. nad jeziorem Czerniakowskim. Sporą popularnością cieszą się także stowarzyszenia w Gdańsku i Wrocławiu, czyli tamtejszy „Gdański Klub Morsów” i „Wrocławskie Morsy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here