Napój ten towarzyszy nam już od wielu wieków. Zazwyczaj sięgamy po kawę, by zniwelować zmęczenie i pobudzić organizm do działania. Jednak często jej spożywanie staje się naszą rutyną, nad którą nie potrafimy zapanować. Sprawdź, jaki wpływ na organizm ma znajdująca się w niej kofeina.
Kawa powstaje z ziaren kawowca, których uprawa nie należy do łatwych. Rośliny te wymagają gorącego i zarazem wilgotnego klimatu, dlatego rosną głównie w regionach tropikalnych. Nasiona zaraz po zebraniu poddawane są obróbce technicznej. Jedną z nich jest palenie – proces ten sprawia, że brązowieją oraz wzbogacają się w smak i aromat. Kolejnym etapem jest mielenie, które pozwala na szybsze, a zarazem łatwiejsze przygotowanie napoju. Natomiast nie jest to konieczne, gdyż im grubsze ziarno tym lepszy zyskujemy napar.
Gatunki i typy kawy
Wyróżnia się dwa główne gatunki kawy, które znacznie się od siebie różnią. Jedna z nich to Arabika, która należy do najpopularniejszych upraw, stanowiąc około 70% całej globalnej produkcji kawy. Jest ona bardzo wymagającą rośliną, ponieważ preferuje tylko wysokie i trudnodostępne tereny, odpowiednią temperaturę, jak i stopień nawilżenia. Oznacza to, że taka uprawa należy do bardzo ciężkich i kosztownych, co zdecydowanie wpływa na cenę Arabiki, która waha się w okolicach 80 złotych za kilogram. Charakteryzuje się delikatnym, subtelnym oraz aromatycznym smakiem.
Drugim gatunkiem kawy jest Robusta – stanowi około 30% na światowym rynku. Jej uprawa należy do znacznie tańszych i łatwiejszych w utrzymaniu. Lepiej znosi wyższą temperaturę, lżejsze tereny oraz jest bardziej odporna na choroby i pasożyty. Robusta cechuje się wyrazistym smakiem oraz większą zawartością kofeiny od Arabiki.
Na rynku dostępne są mieszanki obu tych kaw, gdyż prawdziwa Arabika jest zbyt droga, a Robusta zbyt wyrazista. Idealne proporcje pozwalają wydobyć tylko najcenniejsze cechy. Odpowiednie połączenie sprawia, że kawa jest zarówno bogata w smak i aromat, przy jednocześnie przystępnej cenie.
W zależności od sposobu zaparzania oraz przygotowania wyróżnia się wiele typów kawy. Większość z nich wymaga posiadania odpowiednich umiejętności, jak i specjalnego sprzętu. W kawiarni możemy spotkać się z m.in.:
- Espresso
- Macchiato
- Latte Macchiato
- Ristretto
- Mocha
- Flat white
- Cappuccino
Pozytywny wpływ kawy na zdrowie
Głównym składnikiem kawy jest kofeina, która działa pobudzająco na nasz rdzeń mózgowy oraz układ krążeniowy. Dzięki odpowiednio dotlenionym komórkom organizm lepiej funkcjonuje i poprawia naszą wydolność oraz kondycję. Kawa ma dobry wpływ na układ nerwowy, dostarczając dużą ilość energii, a także wspierając koncentrację i zdrowe, rozsądne myślenie. Według badań regularne spożywanie odpowiedniej ilości kawy zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera, Parkinsona oraz cukrzycę typu II. Przyczynia się również do wydzielania większej ilości serotoniny, adrenaliny i dopaminy.
Kawę najlepiej spożywać rano, gdyż wtedy będzie miała najefektywniejszy wpływ na nasz organizm. Zaleca się picie klasycznej czarnej bez dodatku cukru, maksymalnie dwa razy dziennie – taka jest zdecydowanie najzdrowsza. Pozytywnie działa na nasz metabolizm, pracę jelit oraz wspomaga utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Poza kofeiną kawa bogata jest w witaminy oraz składniki mineralne takie jak potas, magnez i mangan. Zawiera także cenne antyoksydanty, które likwidują wolne rodniki i zapobiegają szybkiemu starzeniu się organizmu, a przede wszystkim zmniejszą ryzyko powstania nowotworów.
Negatywne skutki picia kawy
Nadmierna ilość spożywanej kawy może wywołać kłopoty ze zdrowiem oraz silne uzależnienie. Zbyt duże dawki kofeiny powodują bóle głowy, niepokój, nerwowość, nieopanowane i męczące pobudzenie oraz problemy ze snem. Kawa spożywana w nadmiarze wypłukuje z naszego organizmu wapń oraz magnez, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Ma także działanie moczopędne, które może doprowadzić do odwodnienia. Niekontrolowane picie kawy prowadzi do zakwaszenia organizmu. Wpływa także na choroby przełykowe, powoduje problemy z refluksem oraz żołądkiem. Zaburza również prawidłowe trawienie i wywołuje wzdęcia oraz niestrawności. Przyjmuje się, że jej picie jest główną przyczyną pojawiania się nieestetycznych przebarwień na zębach. Aby zapobiec niekorzystnym skutkom picia kawy należy nie przekraczać dziennej dawki kofeiny.