Jeśli twoje dziecko marzy o grze w piłkę i ma do tego predyspozycje, warto zastanowić się nad zapisaniem go do jednej ze szkółek piłkarskich. W Polsce funkcjonuje ich naprawdę wiele, nawet w mniejszych miastach. Najlepsze warunki do rozwoju oferują jednak akademie piłkarskie, działające przy największych polskich klubach sportowych. Poza licznymi boiskami i halami treningowymi, posiadają również bursy oraz szkoły dla dzieci i młodzieży z różnych stron kraju.

Głównym zadaniem akademii piłkarskich jest przygotowanie młodych zawodników do gry w seniorskiej drużynie. Zapisy do grup dziecięcych w najmłodszych rocznikach jest zazwyczaj ogólnodostępna za niewielką opłatą. Koszty mogą się jednak różnić w zależności od klubu, przy którym działa akademia oraz grupy, w jakiej trenować będzie młody zawodnik.

Cały proces szkolenia jest jednak długotrwały, dlatego też rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i nie wywierać presji na swoich dzieciach. Spośród tysięcy młodych adeptów sztuki piłkarskiej, tylko garstka z nich stanie się bowiem zawodnikami na najwyższym krajowym poziomie, debiutując w pierwszej drużynie. W takich miastach jak Poznań, Warszawa, Lubin czy Szczecin, dość odważnie stawia się na młodych piłkarzy, trafiających do drużyny przede wszystkim z klubowych akademii. Jako wzór pod tym względem postawić można Akademię Lecha Poznań, która ukształtowała wielu świetnych piłkarzy, stanowiących obecnie filary reprezentacji Polski.

piłka nożna, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Akademia Lecha Poznań

W stolicy Wielkopolski lata temu postawiono na szkolenie od podstaw młodych zawodników, co obecnie przynosi wymierne korzyści. Do pierwszej drużyny Kolejorza (przydomek Lecha Poznań) w każdym sezonie trafia kilku nowych absolwentów akademii, którzy zazwyczaj szybko stają się ważnymi ogniwami zespołu. W Lech Poznań Football Academy szkolone są dzieci w wieku od czterech do dwunastu lat, spośród których najbardziej uzdolnione trafią do poznańskiej części Akademii Lecha Poznań. W niej trenują z kolei zawodnicy w wieku od siedmiu do piętnastu lat. Istnieje również zamiejscowa część akademii mieszcząca się we Wronkach, w której na co dzień trenuje młodzież w wieku od 14 do 19 lat.

Do najstarszych roczników akademii nie trafiają jednak tylko ci, którzy przeszli przez wszystkie szczeble szkolenia. Podobnie jak w innych akademiach działa bowiem sieć skautów, wyszukujących utalentowanych piłkarzy młodego pokolenia w lokalnych drużynach. „Z reguły młodzi piłkarze nie zdają sobie sprawy z tego, że są obserwowani w trakcie swoich meczów. Bierze się to z faktu, że nie chcemy nakładać na nich dodatkowej presji z tym związanej. Naszym celem jest obserwacja wyróżniających się graczy w warunkach meczowych w wielu spotkaniach. Dzięki temu sprawdzamy, czy jego poziom zaangażowania i motywacji stoi zawsze na poziomie predysponującym go do gry w Akademii Lecha Poznań.” – źródło lechpoznan.pl

piłka nożna, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Wychowankowie Akademii Lecha Poznań

Wielu wychowanków Lecha Poznań stanowi obecnie ważną część reprezentacji Polski lub powoli przebija się do pierwszego składu. Licząc tylko ostatnich kilka lat, Kolejorz spod skrzydeł swojej akademii wypuścił w świat takich piłkarzy jak: Jan Bednarek (obecnie angielskie Southampton), Kamil Jóźwiak (angielskie Derby County), Robert Gumny (niemiecki Augsburg), Karol Linetty (włoskie Torino), Dawid Kownacki (niemiecka Fortuna Dusseldorf), Tomasz Kędziora (ukraińskie Dynamo Kijów), Marcin Kamiński (niemiecki Stuttgart), czy aktualny rekordzista transferowy Ekstraklasy Jakub Moder, sprzedany do angielskiego Brighton za 11 milionów euro. W zespole Lecha występują ponadto Tymoteusz Puchacz i Jakub Kamiński, którzy także mają za sobą powołania do reprezentacji Polski.

Wielu zawodników Lecha Poznań, którzy nie są jeszcze gotowi do gry w pierwszej drużynie, wypożyczani są do zespołów grających w niższych klasach rozgrywkowych. Dzięki zebranemu tam doświadczeniu w przyszłości mogą stanowić o sile zespołu. Podobną drogę przeszło większość wymienionych piłkarzy, dlatego też w Poznaniu nie rezygnują z tego typu rozwiązań, na których korzysta zarówno sam zawodnik, jego klub oraz klub, do którego trafia piłkarz w ramach czasowego wypożyczenia.

Czytaj również: Akademia Legii Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here