Jeśli twoje dziecko marzy o grze w piłkę i ma do tego predyspozycje, warto zastanowić się nad zapisaniem go do jednej ze szkółek piłkarskich. W Polsce funkcjonuje ich naprawdę wiele, nawet w mniejszych miastach. Najlepsze warunki do rozwoju oferują jednak akademie piłkarskie, działające przy największych polskich klubach sportowych. Poza licznymi boiskami i halami treningowymi, posiadają również bursy oraz szkoły dla dzieci i młodzieży z różnych stron kraju.

Głównym zadaniem akademii piłkarskich jest przygotowanie młodych zawodników do gry w seniorskiej drużynie. Zapisy do grup dziecięcych w najmłodszych rocznikach jest zazwyczaj ogólnodostępna za niewielką opłatą. Koszty mogą się jednak różnić w zależności od klubu, przy którym działa akademia oraz grupy, w jakiej trenować będzie młody zawodnik.

Cały proces szkolenia jest jednak długotrwały, dlatego też rodzice powinni uzbroić się w cierpliwość i nie wywierać presji na swoich dzieciach. Spośród tysięcy młodych adeptów sztuki piłkarskiej, tylko garstka z nich stanie się bowiem zawodnikami na najwyższym krajowym poziomie, debiutując w pierwszej drużynie. W takich miastach jak Poznań, Warszawa, Lubin czy Szczecin dość odważnie stawia się na młodych piłkarzy, trafiających do drużyny przede wszystkim z klubowych akademii. Najnowocześniejszym ośrodkiem treningowym w Polsce pochwalić się może jednak Legia Warszawa, która na jego budowę, ukończoną w lipcu 2020 roku wydała 80 milionów złotych (z czego 20,2 miliona pochodziło z Ministerstwa Sportu, a 1,2 mln z Ministerstwa Rozwoju i Inwestycji).

Akademia Legii Warszawa

Aktualni mistrzowie Polski coraz chętniej i odważniej stawiają na młodzież ze swojej akademii. Jest ona jedną z najlepiej szkolących w kraju, ale przede wszystkim po otwarciu Legia Trening Center w lipcu 2020 roku, najnowocześniejszą w Polsce i jedną z lepszych w tej części Europy. Ogromna inwestycja, jaka została przeprowadzona w trakcie ostatnich kilku lat, służyć ma nie tylko pierwszej drużynie, ale też drużynom młodzieżowym, które także będą korzystały z nowopowstałej bazy w Książenicach. Jak wielokrotnie podkreślał właściciel i prezes Legii Dariusz Mioduski, budowa ośrodka szkoleniowego była jednym z jego priorytetów i marzeń.

boisko, piłka nożna, sport
fot. pixabay.com

Legia Trening Center

W skład Legia Training Center wchodzi m.in.:
Docelowo 8 boisk (6 z nawierzchnią naturalną i dwa ze sztuczną nawierzchnią – przykryte halą pneumatyczną na okres jesienno-zimowy)

Strefa pierwszej drużyny:

  • szatnie
  • siłownia
  • powierzchnie treningowe
  • strefa wypoczynku – player’s lounge
  • sale konferencyjne
  • gabinety medyczne i lekarskie
  • część hotelowa z 24 pokojami o standardzie 4 gwiazdkowym 

Akademia Piłkarska:

  • szatnie,
  • siłownia
  • powierzchnie treningowe
  • sale lekcyjne
  • bursa dla zawodników w wieku 13-18 lat (ponad 60 miejsc pobytowych).
  • W ośrodku odbywać się będą zajęcia drużyn w kategorii U15-U18 i Legii II

 Ponadto:

  • Biura pionu sportowego i innych działów klubu
  • Centrum Badawczo – Rozwojowe LegiaLab
  • Powierzchnie dla start-upów sportowych
  • Ogólnodostępna infrastruktura rekreacyjno-sportowa dla mieszkańców, która będzie popularyzowała aktywny, zdrowy tryb życia.” – źródło: legia.com
sport, piłka nożna, zdrowie
fot. pixabay.com

Wychowankowie Legii Warszawa

Zespół ze stolicy w ostatnich kilku latach wychował wielu zawodników, którzy zadebiutowali w dorosłej reprezentacji Polski oraz reprezentacjach młodzieżowych. Do niedawna to właśnie do Legii należał rekord transferowy Ekstraklasy, która za sprzedaż Radosława Majeckiego do AS Monaco zarobiła aż 7 milionów euro (obecnie rekord należy do Lecha Poznań – 11 mln euro za Jakuba Modera). Mistrzowie Polski sporo zarobili również na transferze Sebastiana Szymańskiego do Dynama Moskwa (około 5,5 mln euro) oraz Michała Karbownika do Brighton (4 mln euro), który został jednak od razu wypożyczony do Legii, w celu dalszego zbierania doświadczenia.

Legia Warszawa w ostatnich latach była też klubem, który „dostarczał” solidnych piłkarzy innym ligowcom. Spod skrzydeł akademii Legii do zawodowego futbolu trafili m.in.: Mateusz Wieteska (gra w Legii), Dominik Furman, Konrad Michalak, Sebastian Walukiewicz (w wieku 17 lat trafił do Pogoni Szczecin), Rafał Wolski czy Michał Żyro.

Czytaj również: Akademia Lecha Poznań

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here