Marzysz o zawodowej karierze piłkarskiej? Twoim idolem jest Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo lub Lionel Messi i chcesz być taki jak oni? Wiedz, że droga na szczyt nie jest prosta, jednak dzięki regularnemu treningowi, cierpliwości i wierze we własne umiejętności można wiele zdziałać.
Zapraszamy na trzecią część naszego poradnika, poświęconemu młodym piłkarzom. Jeśli nie czytałeś pierwszej i drugiej części, możesz to nadrobić klikając w poniższe linki:
Część I – szkółki piłkarskie, wybór pozycji, znaczenie treningów
Część II – motywacja, drybling, zespołowość
Sztuka dokonywania wyborów
Równie ważne jak regularne treningi są dokonywane przez Ciebie wybory. Możesz mieć ogromny talent, pozwalający Ci na wyróżnianie się na tle swoich kolegów, jednak przez złe życiowe wybory nie zdołasz w pełni go wykorzystać. Decyzja o wyjeździe z rodzinnej miejscowości i dołączenie do akademii piłkarskiej w większym mieście jest bardzo trudna, zwłaszcza w młodym wieku. Kiedy swoją grą i zaangażowaniem na treningach wzbudzisz zainteresowanie jednego z większych polskich klubów, który chciałby Cię mieć w swojej drużynie juniorskiej, nie możesz działać pod wpływem impulsu i nagłych emocji. Wraz z rodzicami i przedstawicielami klubu musicie podjąć wspólną, przemyślaną decyzję. Będąc osobą niepełnoletnią można w nowym otoczeniu i mieście popełnić wiele głupot, których żałować będzie się przez wiele lat. Sam więc w takiej sytuacji będziesz musiał określić, czy jesteś gotowy na wyjazd.
Podobnych wyborów wraz z rozwojem kariery będziesz podejmował w swoim życiu zdecydowanie więcej. Wielokrotnie piłkarze w młodym wieku pod wpływem namowy swoich agentów decydują się na wyjazd za granicę. Mimo braku doświadczenia w seniorskiej piłce na poziomie polskiej ligi, decydują się na podpisanie kontraktu z klubami z Włoch, Anglii czy Niemiec licząc na szybki rozwój i możliwość zarobienia dużych pieniędzy. Niestety w zdecydowanej większości przypadków tacy zawodnicy wracają do kraju i starają się nadrobić czas zmarnowany siedzeniem na ławce rezerwowych lub trybunach.
Stawiając kolejne kroki w swojej karierze musisz więc myśleć racjonalnie. Nie kierować się tylko wynagrodzeniem, wielkością miasta i wiążących się z nim atrakcji. Lepiej wybrać bowiem taki klub, w którym będziesz miał szansę na regularną grę i zebranie cennego doświadczenia, które zaprocentuje w przyszłości.
Reakcja na pierwsze sukcesy
Kiedy uda Ci się osiągnąć pierwsze sukcesy, bardzo ważna będzie twoja reakcja na nie. Jeśli zadowolisz się tym co masz i uznasz, że jesteś lepszy od swoich rówieśników, więc w sumie czemu miałbyś trenować tak samo ciężko jak oni, będzie to poważny błąd, przez który popadniesz w problemy. Z czasem zauważysz bowiem, że znajomi, od których uważałeś, że jesteś lepszy, dzięki ciężkiemu treningowi zaczną prezentować się na boisku z korzystniejszej strony od Ciebie. Traktuj więc każdy mniejszy lub większy sukces jako pewien etap w swoim życiu, koncentrując się na osiągnięciu następnego wyznaczonego przez siebie zadania. Tylko tak zachowasz ciągłą motywację i głód sukcesu, który pozwoli Ci się rozwijać.
Chwile zwątpienia – jak sobie z nimi poradzić?
A co w sytuacji, kiedy to twoi znajomi wspinają się po szczeblach kariery, debiutując w zespole seniorskiej drużyny, a ty ciągle czekasz na swoją szansę i nie zanosi się na jej otrzymanie? Nie zniechęcaj się! Nadal pracuj na treningach, a z czasem przyjdzie i kolej na Ciebie. Przede wszystkim nie zrzucaj winy na innych, tylko zastanów się co jeszcze możesz poprawić w swojej grze. Nie każdemu uda się dojść na szczyt. Przy braku szans na grę zawsze możesz pomyśleć o tymczasowej zmianie klubu, np. poprzez wypożyczenie do innej drużyny z niższego szczebla rozgrywek. Porozmawiaj o tym z trenerem. Zebrane tam doświadczenie z pewnością pomoże Ci w walce o miejsce w składzie w przyszłości. Pamiętaj jednak, by nadmierna presja wywierana na samego siebie nigdy nie odebrała Ci tego, co tak naprawdę jest najważniejsze – radości z grania w piłkę.