Dyscypliny sportu podzielić można na wiele kategorii. Jedną z nich są sporty wodne, które od wielu lat gromadzą masę wielbicieli. Woda stwarza bowiem przeróżne możliwości wypoczynku i uprawiania aktywności fizycznej. Niektóre spośród sportów wodnych rozgrywane są na pływalniach, inne zaś na otwartej przestrzeni, m.in. morzu, rzekach czy jeziorach.

Kto może uprawiać sporty wodne?

Sporty wodne skierowane są do wszystkich osób lubiących aktywność fizyczną i potrafiących pływać. Mogą je uprawiać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, jednak te muszą być pod stałym i ścisłym nadzorem przeszkolonych opiekunów. Wiele sportów wodnych wymaga od zawodników dużej siły fizycznej i wydolności organizmu. Niekiedy trzeba sobie również radzić z silnym wiatrem, który potęguje trud wykonywanych ćwiczeń, ale jest też niezbędny w niektórych dyscyplinach. Czytaj część pierwszą.

Kajakarstwo i kanadyjki

Zarówno kajakarstwo, jak i kanadyjki należą do dyscyplin olimpijskich. Podstawową różnicą pomiędzy tymi sportami jest rodzaj wiosła, którym posługują się sportowcy. W przypadku kanadyjek jest to wiosło o pojedynczym piórze, przez co zawodnicy odpychają się tylko po jednej stronie łódki, z kolei w kajakarstwie wiosło posiada pióra po obu stronach.

Podczas Igrzysk olimpijskich zawody rozgrywane są na wodach stojących, na dystansach 200, 500 oraz 1000 metrów (najdłuższy dystans obowiązuje tylko mężczyzn). Zawody rozgrywane są osobno dla kobiet i mężczyzn, którzy rywalizują indywidualnie lub w osadach dwu- i czteroosobowych. Każde zawody składają się z eliminacji, półfinałów oraz finału. Poza finałem A, w którym walczy się o medale, rozgrywany jest również finał B, dla najlepszych zawodników lub osad, które nie zdołały zakwalifikować się do ścisłej czołówki.

Zawody w kajakarstwie oraz kanadyjkarstwie górskim odbywają się na wzburzonych, spływających skalistym korytem wodach. Wyróżnić można w nich dwie konkurencje: slalom oraz zjazd. W pierwszej z nich będącej konkurencją olimpijską sportowcy startują w odstępach czasowych, pokonując wyznaczoną liczbę bramek, natomiast w przypadku zjazdu pokonuje się w jak najkrótszym czasie odcinek rzeki, w którym znajduje się wiele przeszkód.

sport, zdrowie, kajakarstwo
fot. pixabay.com

Na Igrzyskach olimpijskich rozgrywanych w 2016 roku w Londynie srebrny medal w konkurencji K1 na dystansie 200 metrów zdobyła Marta Walczykiewicz, natomiast po brązowy medal na tej samej imprezie sięgnęły Karolina Naja oraz Beata Mikołajczak w konkurencji K2 na dystansie 500 metrów.

Wioślarstwo

Innym przykładem sportów wodnych jest wioślarstwo. Dyscyplina ta wymaga dużej siły i wytrzymałości ramion oraz pracy zespołowej. Osadę wioślarską tworzyć może jedna osoba, jednak występują też osady dwu-, cztero- oraz ośmioosobowe. W przypadku tych najliczniejszych osad, zawsze posiadają one sternika, którego zadaniem podczas zawodów jest realizacja taktyki oraz motywacja załogi. W przypadku mniejszych osad sternik występuje tylko w niektórych zawodach. Regaty olimpijskie rozgrywane są na specjalnie wybudowanym, prostym torze wodnym, gdzie nie występuje falowanie wody.

wioślarstwo, zdrowie, sport
fot. pixabay.com

Podczas Igrzysk olimpijskich rozgrywanych w 2016 roku w Londynie dwójka podwójna kobiet w składzie Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj sięgnęła po złoty medal dla Polski. Podczas tej samej imprezy brązowy medal zdobyła również czwórka podwójna kobiet w składzie: Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus i Monika Ciaciuch.

Żeglarstwo

Sport ten swoje początki miał w Anglii w XVII wieku, będąc wówczas rozgrywką królewską. Z biegiem czasu stał się jednak coraz bardziej powszechną dyscypliną, którą uprawiać zaczęli inni ludzie. Wśród jachtów regatowych wyróżnić można zarówno proste jednostki jednoosobowe, jak i bardzo drogie jednostki oceaniczne posiadające załogi ponad dwudziestoosobowe. Zawody rozgrywane są na wodach śródlądowych oraz na morzu. Podczas Igrzysk w poszczególnych klasach łodzi, rozgrywane są różne wyścigi na trasie w kształcie trójkąta wyznaczonego bojami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here