Dyscypliny sportu podzielić można na wiele kategorii. Jedną z nich są sporty wodne, które od wielu lat gromadzą masę wielbicieli. Woda stwarza bowiem przeróżne możliwości wypoczynku i uprawiania aktywności fizycznej. Niektóre spośród sportów wodnych rozgrywane są na pływalniach, inne zaś na otwartej przestrzeni, m.in. morzu, rzekach czy jeziorach.

Kto może uprawiać sporty wodne?

Sporty wodne skierowane są do wszystkich osób lubiących aktywność fizyczną i potrafiących pływać. Mogą je uprawiać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, jednak te muszą być pod stałym i ścisłym nadzorem przeszkolonych opiekunów. Wiele sportów wodnych wymaga od zawodników dużej siły fizycznej i wydolności organizmu. Niekiedy trzeba sobie również radzić z silnym wiatrem, który potęguje trud wykonywanych ćwiczeń, ale jest też niezbędny w niektórych dyscyplinach.

Pływanie

Pływanie ma bogatą historię. Jako dyscyplina olimpijska została uznana już podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk olimpijskich w 1896 roku. Dyscyplina ta wymaga intensywnego i regularnego treningu. Czołowi pływacy spędzają w basenach nawet po kilka godzin dziennie. Dochodzi do tego również praca na siłowni, niemal nad każdą partią mięśni, bowiem jest to sport angażujący niemal całe ciało.

pływanie, sport, zdrowie
fot. pexels.com

Rywalizacja odbywa się w czterech głównych stylach: dowolnym (kraul), klasycznym, grzbietowym i delfinem (inaczej motylkowym). Na najistotniejszych imprezach sportowych, stylem dowolnym pływa się na dystansach od 50 do 1500 metrów. W przypadku pozostałych stylów do pokonania jest od 100 do 200 metrów. Na zawodach występują ponadto konkurencje sztafetowe oraz konkurencje, podczas których pływa się stylem zmiennym, pokonując każdy odcinek dystansu innym stylem. Jedyny złoty medal, jaki Polska wywalczyła w tej dyscyplinie podczas Igrzysk olimpijskich, należy do Otylii Jędrzejczak, która sięgnęła po niego w Atenach w 2004 roku na 200 metrów motylkiem. Na tej samej imprezie zdobyła również srebro na 100 metrów motylkiem oraz srebro na 400 metrów stylem dowolnym.

Skoki do wody

Inną z dyscyplin rozgrywanych na basenie są skoki do wody, które również są konkurencją olimpijską. Wykonywane są one zarówno z trzymetrowej trampoliny, jak i dziesięciometrowej wieży. Zawodnicy wykonują skoki o różnej skali trudności, prezentując efektowne ewolucje. Całość oceniana jest przez profesjonalne jury, które przyznaje noty w zależności od trudności i dokładności wykonania skoku. Dyscyplina ta jest bardzo spektakularna i bardzo często gromadzi rzeszą fanów zarówno na widowni, jak i przed telewizorami.

Surfing i windsurfing

Surfing polega na jeździe na desce na czole przemieszczającej się ku wybrzeżu fali przyboju. Deski do surfingu wykonane są ze sztywnej, lekkiej pianki plastikowej, pokrytej żywicą i włóknem szklanym. Dyscyplina ta jest dość trudna technicznie i wymaga bardzo dobrej koordynacji ruchowej. Zawodnicy w klasycznej pozycji trzymają jedną stopę w środkowej strefie deski, natomiast druga na jej tylnym krańcu. Zmiana kierunku i prędkości ślizgu przebiega poprzez odpowiednie ustawienie stóp, a także ułożenie ciała. Sport ten również jest bardzo widowiskowy, zwłaszcza kiedy doświadczeni surferzy bez problemu radzą sobie z dużymi falami, wykonując ślizgi w wodnym tunelu powstałym wskutek załamania się fali przyboju.

surfing, sport, zdrowie
fot. pexels.com

W przypadku windsurfingu, czyli jeździe na desce z żaglem, łączy się surfing z żeglarstwem. Dość często zawodnicy są w stanie osiągać całkiem duże prędkości, w zależności od siły wiatru i posiadanych umiejętności. Te są bardzo przydatne, bowiem sterowanie nie należy do najprostszych. Polega przede wszystkim na pochylaniu masztu, z racji tego, że deski nie mają żadnego steru. Ruchy na maszt przekazywane są z kolei poprzez bom opinający żagiel. Wymaga to zatem sporej siły fizycznej i wytrzymałości. W trakcie zawodów, poza klasycznymi wyścigami rozgrywane są także konkurencje polegające na wykonywaniu przeróżnych ewolucji. Historia tej dyscypliny sięga lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to zapoczątkowano ją w Stanach Zjednoczonych. Bardzo szybko zyskała ona popularność, zostając dyscypliną olimpijską w 1984 roku, debiutując podczas Igrzysk w Sarajewie. Czytaj dalej>>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here