Dobry i odpowiednio długi sen jest podstawą regeneracji organizmu. Kiedy twój odpoczynek po ciężkim i intensywnym dniu jest zbyt krótki, następnego poranka możesz odczuwać jego skutki. Sprawdź, jak zadbać o dobry sen, by mieć energię następnego dnia i z radością wstać o poranku.
Mimo, że niemal każdy zdaje sobie sprawę ze znaczenia snu i odczuwa jego potrzebę, nie wszyscy odpowiednio o niego dbają. Efektem zbyt krótkiego lub przerywanego snu może być brak energii do działania, złe samopoczucie, efekt zmęczenia, podkrążone oczy czy słaba koncentracja. Tak naprawdę to, jak przebiegał będzie nasz sen, w znacznym stopniu może przełożyć się na funkcjonalność następnego dnia. Dlatego właśnie tak istotne jest zadbanie o ten element życia.
Śpij wystarczająco długo
Niestety, nie da się wyspać na zapas. To, że w weekend spać będziesz znacznie dłużej niż w środku tygodnia nie sprawi, że nadrobisz niedobór snu i naładujesz akumulator. Nasz organizm działa na nieco innych zasadach i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje regularnego, odpowiednio długiego odpoczynku. Przyjmuje się, że dorosła osoba potrzebuje od ośmiu do dziewięciu godzin snu, by poczuć się w pełni wypoczętą. Zbyt krótki sen spowodować może bowiem wyczerpanie się energii w trakcie dnia, a w efekcie nagły przypływ znużenia i zmęczenia w godzinach popołudniowych. W takich sytuacjach nie pomoże nawet mocna kawa, którą bardzo często stara się nadrobić brak wystarczająco długiego snu. Pomaga ona czasami postawić na nogi, jednak z czasem potęguje uczucie zmęczenia i ospałość.
Nadmiar snu również nie jest wskazany. Osoba dorosła nie powinna spać dłużej niż zakładane dziewięć godzin. Kiedy liczba ta przekracza nawet dziesięć godzin snu, po przebudzeniu wcale nie odczuwa się większego przypływu energii – wręcz przeciwnie, przez pierwsze kilkadziesiąt minut organizm pracuje na zwolnionych obrotach i potrzebuje czasu, by nabrać odpowiedniego rytmu.
Przewietrz pomieszczenie przed snem
Niezmiernie istotny przed snem jest dopływ świeżego powietrza. Zadbaj o odpowiednie przewietrzenie pokoju, w którym będziesz spać, tak by tlenu nie zabrakło w ciągu nocy. Jeśli na zewnątrz jest wystarczająco ciepło, można wręcz pozostawić na noc rozszczelnione lub uchylone okno, w celu ciągłej cyrkulacji powietrza. Kiedy w pomieszczeniu robi się zbyt duszno z powodu zbyt małej ilości tlenu lub zbyt wysokiej temperatury, organizm nie jest w stanie w pełni wypocząć, a czasami reaguje przerwaniem snu sprawiając, że jest on nieregularny.
Nawodnij organizm przed zaśnięciem
Zanim pójdziesz spać, pamiętaj by wypić szklankę niegazowanej wody. Pozwoli to na odpowiednie nawodnienie organizmu, dzięki czemu uniknie się uczucia suchości w gardle, które podobnie nieprzewietrzenia pokoju może doprowadzić do przerwania snu. Nie należy jednak przesadzać z nawadnianiem, bowiem może to skutkować stosunkowo szybkim napełnieniem pęcherza, który da o sobie znać w środku nocy.
Przed snem nie korzystaj z elektroniki
Zaleca się, by na godzinę przed snem nie korzystać z urządzeń elektronicznych, a w szczególności smartfonów. Przy zgaszonym świetle ekran telefonu negatywnie wpływa na oczy, powodując późniejsze problemy z zaśnięciem. Podobnie rzecz ma się z przyswajaniem zbyt dużej ilości wiadomości i bodźców zewnętrznych, które wpływają na pobudzenie organizmu i utrudniają zaśnięcie. Warto więc odłożyć nieco wcześniej telefon na półkę i wyłączyć telewizor, co pozwoli szybciej zasnąć.
Problemy z zasypianiem
Wiele osób cierpi na problemy z zasypianiem i nocnym budzeniem się. Poza wymienionymi wcześniej przyczynami, może być to również objadanie się późnym wieczorem, w efekcie czego organizm zajęty jest trawieniem, uwalniając przy tym energię ze spożytych produktów (zwłaszcza słodkich). Inną przyczyną może być nerwowość spowodowana pracą lub ważnym wydarzeniem, które ma mieć miejsce nazajutrz. Warto wówczas zebrać myśli i pozytywnie nastawić się na kolejny dzień. Być może ułatwi to zaśnięcie i sprawi, że z lepszym humorem obudzisz się o poranku. Jeśli jednak problemy z zasypianiem są poważniejsze, warto skonsultować się z lekarzem i wspólnie z nim ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy.