Potocznie nazywany „białą śmiercią”, gdyż niekontrolowany oraz wprowadzany do organizmu w nadmiernych ilościach, przyczynia się do powstawania wielu groźnych chorób. Cukier bardzo uzależnia i sprawia, że stajemy się wobec niego bezsilni. Ma jednak swoje pozytywne właściwości, które korzystnie wpływają na organizm.

Głównym składnikiem cukru jest sacharoza (C12H22O11), czyli związek chemiczny z grupy:

  • węglowodanów prostych – monosacharydy oraz disacharydy
  • węglowodanów złożonych – wielocukry, polisacharydy

Rodzaje cukru

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje cukru:

Cukier biały – to biały, sypki, bezzapachowy proszek o charakterystycznym smaku. Jego drobinki w zależności od rodzaju mogą być różnej wielkości (kryształki, puder, kostka). Powstaje z buraków cukrowych w procesie rafinacji (obróbka chemiczna). Jest najtańszym cukrem dostępnym na rynku, co powoduje jego popularność. Jedna mała łyżeczka liczy 16 kcal.

Cukier trzcinowy – posiada brązową barwę oraz charakterystyczny karmelowy zapach oraz posmak. W zależności od rodzaju jego drobinki mogą być różnej wielkości. Wytwarzany jest z trzciny cukrowej i nie jest poddawany rafinacji. Sprawia to, że jego cena jest znacznie wyższa od cukru białego. Jedna mała łyżeczka liczy 16 kcal.

Uzależnienie

Sięgając po kolejną czekoladę, batona, czy też mały cukierek, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że może być to uzależnienie od cukru. Rutynowe spożywanie słodkości staje się dla nas nawykiem, nad którym ciężko zapanować. Wiele ludzi w ten sposób odreagowuje stres, ponieważ cukier poprawia samopoczucie – wytwarza dopaminę, endorfiny i serotoniny. Jednak jeżeli stopień tych hormonów będzie ciągle podwyższony to każde jego obniżenie będzie bardzo mocno odczuwalne. Może doprowadzić nawet do depresji.

zdrowie, cukier
fot. pixabay.com

Pierwsze objawy przedawkowania to m.in. zmęczenie, znużenie, ból głowy oraz trądzik. Odczuwamy niezmierną chęć do dostarczenia kolejnej dawki cukru. Jednak sięgając po słodkie produkty, tak naprawdę nie robimy tego z głodu, tylko z czystej przyjemności. Nie zdajemy sobie sprawy, że to właśnie przez przejedzenie jesteśmy bardziej zmęczeni i słabsi. Niszczymy w ten sposób swoje zdrowie, a zarazem pewność siebie.

Jak reaguje organizm na zbyt duże dawki cukru?

Dostarczając zbyt duże ilości cukru, w naszym organizmie zwiększa się poziom glukozy. Oznacza to, że wydzielamy więcej insuliny – odpowiada za zmniejszenie poziomu cukru we krwi – jednocześnie obciążając trzustkę. Prowadzi to do insulinooporności, która powoduje m.in. problemy z tyciem (w szczególności brzusznym) oraz nadciśnienie tętnicze. Zwiększona ilość insuliny przyczynia się do  cukrzycy, która zwiększa ryzyko chorób serca i udarów. Nadmierne dawki cukru uszkadzają ponadto naczynia krwionośne oraz negatywnie wpływają na pracę mózgu. Powoduje również niedobór magnezu, który przyczynia się do osłabienia, zmęczenia, braku koncentracji oraz problemów ze snem. Należy pamiętać, że spożywanie produktów zawierających cukier, źle wpływa na nasze uzębienie. Wywołuje to próchnice, wrażliwość dziąseł, a nawet wypadanie zębów.

zdrowie, cukier
fot. pixabay.com

W jaki sposób walczyć z uzależnieniem?

Jak wiadomo cukier znajduje się w smakołykach takich jak ciastka, czekolady, batony, żelki, itp., jednak należy mieć świadomość, że może być on także np. w słonych przekąskach, pieczywie, sosach, ketchupie, czy w napojach. Oznacza to, że jest on niemal wszędzie, a całkowite unikanie cukru bardzo trudne. Aby zapanować nad dostarczaniem cukru do organizmu, powinniśmy zwracać uwagę na to co jemy. W sklepach należy sprawdzać etykiety produktów i szczegółowo analizować ich skład. Zamiast słodkich napoi warto wybrać wodę mineralną, albo stu-procentowy sok. Należy przerzucić się również na owoce i warzywa, które bogate są w witaminy. Do codziennych posiłków można używać zamienników cukru, np. ksylitolu czy stewii.

Walka z uzależnieniem nie należy do łatwych. Istotą zmian jest uświadomienie sobie problemu oraz chęć rozwiązania go. Najważniejsze jest to, aby udać się do lekarza, a następnie dietetyka, który ustali harmonogram posiłków. Odpowiednia dieta oraz ruch fizyczny to klucz do poprawy zdrowia. Nasze śniadanie powinno być wysokobiałkowe, a w ciągu dnia słodkości należy zastąpić owocami oraz warzywami. Należy również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dzięki temu nasze ciało będzie zdrowsze, a samopoczucie znacznie lepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here