Mleko z miodem, kanapki z czosnkiem, syrop z cebuli… To chyba najpopularniejsze domowe sposoby na wsparcie organizmu w trakcie antybiotykoterapii. Czy są też inne metody? Sprawdź, jak wrócić do formy po antybiotyku.

Niektórzy wzbraniają się przed braniem antybiotyków jak tylko mogą. Wynika to z obawy przed osłabieniem organizmu. Niestety zdarza się, że antybiotykoterapia jest nieunikniona. Warto wtedy zastosować się do porad, które pomogą Ci przejść kurację antybiotykiem w sposób łagodny. Konieczne jest jednak dodatkowe wsparcie organizmu nie tylko w trakcie antybiotykoterapii, ale i po jej zakończeniu. O czym trzeba pamiętać i dlaczego warto stosować w tym okresie probiotyk dla dorosłych?

Dobry probiotyk dla dorosłych, czyli jaki?

Probiotyk dla dorosłych to podstawa podczas kuracji antybiotykiem. Zmianom ulega bowiem wtedy struktura naturalnej mikroflory bakteryjnej jelit, która jest jednym z czynników odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Antybiotyk pomaga usunąć chorobotwórcze drobnoustroje, ale jednocześnie pozbywa się też dobrych bakterii, odpowiedzialnych za zachowanie odpowiedniej równowagi mikrobiomu. Warto więc przyjmować probiotyki po antybiotyku (a najlepiej równolegle z nim). Warto spytać lekarza lub farmaceutę o dobry preparat zawierający probiotyk dla dorosłych w formie kapsułek.

Kiedy brać probiotyk – przed czy po antybiotyku? Dobrą praktyką jest zażywanie kapsułki z preparatem probiotycznym codziennie wieczorem przed snem. Jeśli z jakiegoś powodu pominęłaś probiotyki w trakcie antybiotykoterapii, warto wdrożyć taką suplementację nawet już po jego zakończeniu. Probiotyki po antybiotyku nadal warto stosować.

Odpoczywaj jak najwięcej

Nadmierne zmęczenie to również skutek uboczny przyjmowania antybiotyku. Gdy siedzisz w domu podczas antybiotykoterapii nie odmawiaj sobie relaksu. Nie sprawdzaj służbowego maila, nie kończ zaległego projektu (w końcu jesteś na zwolnieniu!), nie rób rzeczy, które mogą wywołać u Ciebie stres. Warto też ograniczyć w tym czasie męczące aktywności, przełożyć treningi i zaplanowane wcześniej spotkania. Musisz dać sobie trochę czasu na regenerację organizmu.

Poczytaj książkę, która długo czekała na dobry moment, obejrzyj film, na który wcześniej nie było czasu, albo utnij sobie drzemkę w ciągu dnia. Odpowiednia ilość snu to klucz do sukcesu, dlatego nie zarywaj nocy i nie nastawiaj budzika bez potrzeby.

Ruch to zdrowie

W powrocie do dobrej formy pomoże rozsądna dawka ruchu. Po zakończeniu antybiotykoterapii wróć do aktywności fizycznej. Jednak rób to powoli i z głową! Krótkie, spokojne spacery pomogą Ci dotlenić organizm i dodadzą energii, ale nie przeciążą organizmu.

Artykuł zewnętrzny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here