Okres zimowy mimo dużo niższych temperatur wcale nie jest przeciwskazaniem do czynnego uprawiania sportu. Wręcz przeciwnie, istnieje bowiem wiele dyscyplin, które uprawiać można tylko podczas tej pory roku.

Zapewne większość osób lubi ten okres w roku, gdy na zewnątrz utrzymuje się temperatura w okolicach zera stopni, a z nieba pada gęsty śnieg. Niestety, w ostatnim czasie jest to coraz rzadszy widok, bowiem zimy w Polsce są coraz łagodniejsze. Aby zetknąć się z grubą pokrywą śnieżną niekiedy trzeba więc wyruszyć w góry, by tam móc oddać się w ręce białego szaleństwa. Jakie aktywności fizyczne można uprawiać w takim miejscu? Wybór jest bardzo bogaty.

Narciarstwo alpejskie

Coraz większą popularnością w naszym kraju cieszy się narciarstwo alpejskie, czyli inaczej mówiąc –  zjazdowe. Mimo, że nie osiągamy w tym sporcie na poziomie profesjonalnym większych sukcesów, to coraz więcej osób zajmuje się tym amatorsko. Jest to świetny sposób na wspólne spędzenie czasu z rodziną lub przyjaciółmi. Specjalnie przygotowane zimą stoki zapewniają świetną zabawę, połączoną z aktywnością fizyczną na świeżym powietrzu.

sporty zimowe, zdrowie
fot. pixabay.com

Do uprawiania narciarstwa zjazdowego potrzebna jest świetna koordynacja ruchowa. Dla osób próbujących swoich sił po raz pierwszy, może się więc to wydawać dość trudne. Dlatego też warto w takim przypadku zabrać ze sobą nieco bardziej doświadczoną osobę, która pełnić będzie role instruktora. Oczywiście niezbędny będzie również odpowiedni sprzęt narciarski, który można nabyć w sklepach sportowych lub wypożyczyć.

Narciarstwo biegowe

Będąc w górach nie sposób również nie skorzystać z coraz lepszych w naszym kraju tras biegowych. Biegi narciarskie, głównie za sprawą sukcesów Justyny Kowalczyk również zyskały w Polsce wielu fanów, jednak ze względu na zdecydowanie większy wysiłek fizyczny, jaki należy włożyć w ich uprawianie, nieco ustępują narciarstwu zjazdowemu. Sport ten angażuje niemal wszystkie mięśnie, począwszy od ramion, a skończywszy na dolnych partiach mięśni nóg. Pięknie usytuowane trasy znajdują się głównie w Zakopanem, ale spotkać je można również w wielu innych miejscowościach. Narty do biegów charakteryzują się tym, że są dość wąskie i różnią się w zależności od stylu. Inne są bowiem narty i długości kijków do stylu łyżwowego, a nieco inne do stylu klasycznego.

narciarstwo, sporty zimowe, zdrowie
fot. pixabay.com

Łyżwiarstwo

Najbardziej ogólnodostępnym sportem zimowym w Polsce jest bez wątpienia łyżwiarstwo. Oczywiście chodzi tutaj o łyżwiarstwo amatorskie dla miłośników tego typu aktywności fizycznej. Lodowiska znajdują się bowiem w niemal każdym dużym mieście oraz w wielu miastach średniej i małej wielkości. Jest to sport, który wymaga dobrej koordynacji ruchowej, bowiem podobnie jak narciarstwo zarówno zjazdowe, jak i biegowe, z początku wydawać się może dość trudny.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy łyżwiarstwa sportowego: szybkie i figurowe. W obu niezbędna jest perfekcyjna umiejętność jazdy na łyżwach, z tą różnicą, że w pierwszym przypadku należy pokonać określony dystans w jak najkrótszym czasie, a w drugim zaprezentować jak najefektowniejszy przejazd, za który otrzymuje się punkty. W zależności od specjalizacji, płozy mogą być bardzo cienkie lub nieco szersze. Dla profesjonalistów, zajmujących się łyżwiarstwem szybkim przeznaczone są panczeny, czyli łyżwy z bardzo cienkimi płozami oraz brakiem wzmocnień na kostkę, mające na celu maksymalizację prędkości.

Bieganie

Jeśli uwielbiasz biegać i sprawia Ci to wielką przyjemność bez względu na porę roku, nie rezygnuj z tego. Zima jest równie dobrą porą roku na uprawianie tej aktywności fizycznej. Warto jednak mieć na uwadze w jaki sposób biegać zimą, by nie nabawić się kontuzji lub przeziębienia. Pamiętać należy zatem o odpowiednim stroju, rozgrzewce oraz nieco innych butach, jeśli planuje się biegać po śniegu. Zimą nie powinno się również narzucać zbyt mocnego tempa i postawić na spokojne, lekkie wybiegania. Śliska, oblodzona nawierzchnia jest niestety najczęstszą przyczyną bolesnych kontuzji, których konsekwencje odczuwać można nawet przez kilka lub kilkanaście tygodni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here