Niemal każdego roku w naszym kraju powstają nowe obiekty sportowe. Rozwijająca się infrastruktura pozwala kibicom i sportowcom na czerpanie jeszcze większej przyjemności z uprawiania, bądź oglądania różnych dyscyplin. W ostatnich latach w Polsce pojawiło się kilkanaście bardzo dużych stadionów, na których odbywają się przede wszystkim mecze piłkarskie, ale też zawody lekkoatletyczne i inne imprezy sportowe.
Ogromne zainteresowanie sportem, a zwłaszcza piłką nożną w naszym kraju sprawiło, że małe i przestarzałe stadiony, jakie pamiętać można z lat 90. zastąpiono nowoczesnymi, wielofunkcyjnymi obiektami. Poprawił się dzięki temu nie tylko komfort śledzenia zmagań sportowych, ale też bezpieczeństwo i prestiż danych rozgrywek. Mimo, że polska piłka klubowa nie stoi na najwyższym poziomie, to pod względem posiadanych stadionów plasujemy się w ścisłej czołówce w Europie. Spory wpływ na obecny stan rzeczy miało chociażby organizowanie przez Polskę i Ukrainę Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Specjalnie na tę imprezę powstało kilka nowoczesnych obiektów, które obecnie służą klubom piłkarskim z dużych miast. Które z nich są największe pod względem pojemności?
PGE Narodowy w Warszawie
Największym stadionem w Polsce jest otwarty w 2012 roku PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy w Warszawie). Od kilku lat pełni on funkcję „domu” piłkarskiej reprezentacji Polski, na którym rozgrywa ona swoje najważniejsze spotkania. Łączna pojemność obiektu, powstałego w miejscu dawnego Stadionu Dziesięciolecia wynosi 58 580 miejsc siedzących. Odbywały się na nim mecze Euro 2012, w tym mecz otwarcia oraz jeden z półfinałów turnieju. PGE Narodowy pełni również wiele innych funkcji. Często odbywają się na nim różnego rodzaju koncerty, wydarzenia motoryzacyjne, imprezy lekkoatletyczne, czy imprezy rodzinne.
Stadion Śląski w Chorzowie
Podobnie jak PGE Narodowy przeszedł długą i kosztowną metamorfozę, stając się z przestarzałego i nieco zaniedbanego miejsca efektownym i nowoczesnym obiektem. Po modernizacjach, zakończonych w 2017 roku może obecnie pomieścić aż 54 378 kibiców. Jest to tym samym największy obiekt lekkoatletyczny w Polsce. Odbywają się na nim przede wszystkim imprezy lekkoatletyczne, mecze piłkarskie reprezentacji Polski (głównie towarzyskie i Liga Narodów) oraz koncerty i inne wydarzenia kulturalno-sportowe.
Stadion Miejski we Wrocławiu
Kolejny stadion wybudowany z myślą o Euro 2012. Jego otwarcie nastąpiło w 2011 roku, a całkowita pojemność wynosi 43 302 miejsca siedzące. Na co dzień swoje mecze w PKO Ekstraklasie na tym obiekcie rozgrywa Śląsk Wrocław, co oznacza, że jest to największy stadion ligowy. Z racji swoich ogromnych gabarytów, w większości meczów piłkarskich nie jest on niestety zapełniany nawet w połowie przez kibiców Śląska. Podobnie jak inne stadiony pełni on wiele różnych funkcji, goszcząc m.in. towarzyskie mecze reprezentacji, czy organizując koncerty i wydarzenia kulturowo-sportowe.
Stadion Energa Gdańsk
Nowoczesnym i pojemnym stadionem pochwalić się może również Gdańsk. Jego otwarcie miało miejsce w sierpniu 2011 roku, a pierwszym oficjalnym spotkaniem było starcie pomiędzy Lechią Gdańsk a Cracovią. Rok później odbywały się na nim mecze Euro 2012, a w 2013 roku gościła na nim FC Barcelona, z którą Lechia Gdańsk rozegrała mecz towarzyski (remis 2:2). Przez wielu kibiców Stadion Energa Gdańsk uważany jest za najładniejszy stadion piłkarski w Polsce. Swoim wyglądem imponuje on bowiem zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, stanowiąc jedną z wizytówek miasta. Łączna liczba miejsc siedzących dla kibiców wynosi 41 620.
Stadion Miejski w Poznaniu
Stadion, na którym na co dzień swoje spotkania rozgrywa Lech Poznań, po przebudowie ukończonej w 2010 roku pomieścić może 41 609 kibiców. Jest zatem jednym z największych i najnowocześniejszych obiektów w kraju. W Poznaniu gościło również Euro 2012 (m.in. mecz Włochy-Chorwacja) oraz mecze towarzyskie reprezentacji Polski. Podczas oficjalnej inauguracji przebudowanego obiektu odbył koncert Stinga, natomiast pierwszym meczem było starcie Kolejorza z RB Salzburg w fazie grupowej Ligi Europy (wygrana 2:0).
Pozostałe stadiony
Dużymi i nowoczesnymi stadionami pochwalić się mogą również inne miasta. W Krakowie funkcjonują bowiem dwa stadiony, na których swoje mecze rozgrywają Wisła i Cracovia. Mają one pojemność odpowiednio 33 tys. oraz 15 tys. miejsc siedzących. W Warszawie poza PGE Narodowym od lat funkcjonuje również Stadion Miejski im. Marszałka J. Piłsudskiego, na którym swoje mecze rozgrywa aktualny mistrz Polski, Legia Warszawa. Ma on pojemność około 31 tys. miejsc siedzących. Nowoczesnym stadionem, oddanym do użytku w 2014 roku pochwalić się może również Białystok. Obiekt, na którym występuje Jagiellonia pomieścić może z kolei nieco ponad 22 tys. kibiców.
Warto wyróżnić także stadion w Zabrzu (poj. 24 tys. miejsc), Bydgoszczy (typowo lekkoatletyczny o poj. 20 tys. miejsc), stadion Widzewa w Łodzi (18 tys.) oraz stadiony w Lublinie, Bielsku-Białej, Tychach, Lubinie, Kielcach czy Gdyni o pojemności około 15 tysięcy miejsc. Nowe obiekty powstają ponadto w Szczecinie, Łodzi (stadion ŁKS) oraz innych polskich miastach.