Wielu sportowców na całym świecie decyduje się na uprawianie dyscyplin drużynowych. Poza rozwojem ciała i poprawą wydolności organizmu uczą one również pracy zespołowej i odpowiedzialności. Do najpopularniejszych sportów zespołowych zalicza się piłkę nożną, koszykówkę, siatkówkę czy futbol amerykański.

Najpopularniejsze sporty drużynowe wywołują ogromne zainteresowanie kibiców z całego świata. Odbywające się co cztery lata Mistrzostwa Świata w piłce nożnej to prawdziwe święto, zrzeszające setki milionów fanów tej dyscypliny. Ogromna popularność danego sportu, jak i zawodników go uprawiających przekłada się również na wysokość zarabianych przez nich wynagrodzeń. Wielu sportowców dzięki piłce nożnej, koszykówce czy innym znanym sportom drużynowym dorobiło się podczas swojej kariery nawet kilkuset milionów dolarów. Część z tych pieniędzy pochodzi z wynagrodzeń otrzymywanych w klubach, natomiast druga część z umów sponsorskich.

Koszykówka

Najpopularniejszym sportem drużynowym rozgrywanym w hali jest koszykówka. Podobnie jak piłka nożna cieszy się popularnością w niemal wszystkich krajach świata. Za najlepszą ligę koszykarską uznawana jest amerykańska NBA, w której występują gwiazdy tej dyscypliny sportu z całego świata. Oglądana jest na całym świecie przez miliony kibiców, których przed ekran telewizorów przyciągają spektakularne akcje, zakończone trafieniami z dystansu lub efektownymi wsadami.

koszykówka, sport

Mecze koszykarskie rozgrywane są na boisku o rozmiarach 28×15 metrów. W spotkaniu udział biorą dwa zespoły, z czego każdy z nich złożony jest z pięciu zawodników (plus rezerwowi). Wszyscy z nich biorą udział zarówno w akcjach ofensywnych i defensywnych, poruszając się po całym boisku. Wyróżnić można rozgrywających, podkoszowych, niskich i wysokich skrzydłowych czy środkowych. Mecze trwają cztery kwarty, z czego jedna ma długość 10 minut (w NBA 12 minut). Zwycięża ten zespół, który po zakończeniu regulaminowego czasu gry zdobędzie większą liczbę punktów. W przypadku remisu, rozgrywana jest pięciominutowa dogrywka. Za rzuty otrzymać można odpowiednio trzy, dwa i jeden punkt. Rzuty „za trzy” wykonuje się za linią 6,75m (7,24m w NBA), jeden punkt otrzymuje się za rzuty wolne (osobiste), natomiast pozostałe trafienia oceniane są na dwa punkty.

Siatkówka

Dynamicznym i zarazem atrakcyjnym z punktu widzenia kibiców sportem jest także siatkówka. Polscy siatkarze odnosząc wiele sukcesów na arenie międzynarodowej sprawili, że jest to bardzo popularny sport także w naszym kraju. Rozgrywany jest głównie na hali, choć istnieje również plażowa wersja tego sportu, która również cieszy się sporym zainteresowaniem.

siatkówka, sport

Zasady gry w siatkówkę są dość proste. Dwie drużyny składające się z sześciu zawodników każda (plus rezerwowi) grają na boisku o wymiarach 18×9 metrów. Głównym celem jest zdobywanie punktów za każdy błąd rywala w przyjęciu piłki lub serwisie. Zespół na swojej części boiska piłkę może dotknąć tylko trzy razy, z czego trzecie dotknięcie oznaczać musi przebicie piłki na drugą stronę siatki. Za każdą skuteczną akcję, zakończoną odbiciem się piłki na powierzchni boiska rywala lub poza nim, kiedy ostatnią osobą dotykającą piłkę jest rywal, drużyna zdobywa punkt. W celu wygrania seta zespół musi zdobyć 25 punktów, mając przynajmniej dwa punkty więcej od przeciwników. Gra toczy się do trzech wygranych setów, przy czym piąty set, czyli tzw. tie-break  (w przypadku remisu 2:2) rozgrywany jest do 15 punktów.

Futbol amerykański

Futbol amerykański (nie mylić z rugby) znany jest jako sport fizyczny, agresywny i żywiołowy. Wymaga wiec dużej siły, odporności fizycznej i determinacji. W Polsce nie jest on tak bardzo popularny, jednak – jak sama nazwa wskazuje – jest sportem narodowym w Stanach Zjednoczonych, a tamtejsi sportowcy zarabiają niemal tyle, co czołowi piłkarze świata.

Mecze składają się z czterech kwart, z czego każda z nich trwa 15 minut. Realny czas gry, wynosi jednak znacznie więcej niż godzinę. Na boisku rywalizują między sobą dwa jedenastoosobowe drużyny, których głównym celem jest zdobycie jak największej liczby punktów. Boisko do gry w futbol amerykański ma wymiary około 110 na 49 metrów (120 na 53,33 jarda) i wymalowane jest w charakterystyczne pasy.

Punkty zdobywane są przede wszystkim za przeniesienie piłki w pole punktowe przeciwnika (przyłożenie). Zespół otrzymuje za to 6 pkt, po czym następuje podwyższenie i drużyna, która zdobyła punkty może próbować kopać piłkę na bramkę i uzyskać kolejne oczka. Trzy punkty otrzymuje się również po celnym kopnięciu piłki do bramki. Musi ona jednak przelecieć między słupami i ponad poprzeczką. Widowiskowym sposobem na zdobycie punktu jest również tzw. zagranie „safety”, oznaczające powalenie zawodnika z piłką w jego polu punktowym. Dzięki takiemu zagraniu atakujący otrzymuje 2 punkty.

Czytaj również: piłka nożna