Aktywność fizyczna to nie tylko ciężkie treningi biegowe czy siłowe. Świetną formą ćwiczeń może być także taniec, który podobnie do wielu innych aktywności, pozytywnie wpływa na zdrowie i ogólną sprawność ruchową. Rodzajów tańca jest tak wiele, że każdy z pewnością znajdzie odpowiedni do swoich upodobań.
O korzyściach płynących z aktywnego spędzania wolnego czasu wie chyba niemal każdy, jednak nie wszyscy potrafią zmotywować się do działania. Wiele osób po kilku treningach biegowych lub tych na siłowni dość szybko zraża się do uprawiania sportu i wraca do „kanapowego” stylu życia. Być może idealnym rozwiązanie dla tych osób będzie właśnie taniec, czyli połączenie dobrej zabawy z aktywnością fizyczną. Według uśrednionych obliczeń godzina tańca pozwala spalić aż 300 kalorii, czyli tyle, ile spala się podczas półgodzinnego truchtu. Sporo. Zapisanie się do szkoły tańca, których w ostatnich latach pojawiło się dość dużo w całym kraju, będzie zatem świetnym rozwiązaniem. Nie tylko uda się uzyskać wysportowaną sylwetkę, ale też podszkoli się umiejętności taneczne, które być może przydadzą się podczas różnych imprez i zabaw.
Rodzaje tańce
Istnieje wiele rodzajów tańca, które różnią się między sobą układem kroków, szybkością czy muzyką, do której są wykonywane. Jednymi z popularniejszych są bez wątpienia tańce towarzyskie, które są formą sprzyjającą wspólnej zabawie i rozrywce. Większość z nich przeznaczone jest dla par, jak chociażby tańce standardowe, do których zalicza się walc czy quickstep. Do tej kategorii zalicza się również tańce latynoamerykańskie, na przykład salsa i tango oraz tańce rockowe, m.in. jive. Popularne są również tańce solo i w większych, kilkuosobowych grupach, podczas których tancerze tworzą kręgi lub korowody.
Wyróżnia się również tańce ludowe, które są charakterystyczne dla obszaru, z którego pochodzą. Każdy region posiada własne układy i rytmy. Dla przykładu w Wielkiej Brytanii jednym z popularniejszych tańców ludowych jest morris, natomiast w naszym kraju wśród najbardziej znanych tańców wymieniany jest chociażby oberek. Tańce ludowe popularne są nie tylko wśród osób starszych, ale i młodzieży. Podtrzymują oni tym samym tradycje swoich dziadków, sprawiając, że lokalna kultura nie zanika.
Ciekawą odmianą tańca, jest również taniec indyjski. Jest to dość stara sztuka, która zapoczątkowana została ponad dwa tysiące lat temu, przez tancerzy występujących w świątyniach. W tym rodzaju tańca porusza się na ugiętych nogach i od czasu do czasu podskakuje. Nad kostkami stóp niektórzy tancerze mają specjalne dzwoneczki, które wydają dźwięki w rytm układu tanecznego. Całe ciało, ramiona, ręce i twarz są w ciągłym ruchu. Podczas tego tańca wykonuje się również wiele gestów rękoma, zwanych mudrą. Indyjskie spektakle taneczne trwają z reguły nawet do kilku godzin. Style tańca dalekowschodniego, a w szczególności japońskiego czy jawajskiego, pozostawały pod wyraźnym wpływem tańca indyjskiego.
Choreografia
Istotnym elementem każdego tańca jest choreografia. Jest to układ ruchów wykonywanych podczas konkretnego tańca. Choreografowie pracują z tancerzami, ucząc ich ruchów i kroków, wyrażających uczucia i myśli. W trakcie trwania jednego tańca regularnie pojawiają się stałe elementy sekwencji kroków, czyli motyw, dzięki któremu zgromadzona publiczność jest w stanie śledzić akcję i interpretować oglądane układy i figury taneczne.
Zajęcia taneczne – od czego zacząć?
Jeśli zdecydujesz się na podjęcie wyzwania i rozpoczęcie nauki tańca, w pierwszej kolejności przeanalizuj możliwości i dobierz odpowiedni gatunek tańca do twoich upodobań. W następnej kolejności sprawdź, gdzie znajduje się najbliższa szkoła tańca i jakiego rodzaju zajęcia oferuje. Warto dopytać się o szczegóły, dotyczące kosztów, wymaganego stroju oraz częstotliwości treningów. Kiedy nigdy wcześniej nie brało się udziału w tego typu przedsięwzięciu, lepiej dołączyć do grupy dla początkujących i od podstaw nauczyć się wszystkich kroków. Nawet jeśli na początku wszystko wydawało się będzie skomplikowane, nie warto się zrażać i rezygnować. Taniec powinien być przede wszystkim formą dobrej zabawy.