W okresie jesienno-zimowym pogoda często nie jest sprzymierzeńcem sportowców. Wiele osób w tym czasie rezygnuje z uprawiania aktywności fizycznej na zewnątrz, na rzecz hali, siłowni lub domowego zacisza. Sposobem na podtrzymanie formy fizycznej oraz rozruszanie szarych komórek mogą być sporty i gry stolikowe.

Krótkie dni i długie wieczory to zmora wielu sportowców-amatorów, którzy częściowo rezygnują wówczas ze treningów na świeżym powietrzu. Mimo to wielu z nich decyduje się pozostać aktywnym fizycznie ćwicząc indywidualnie w domu lub na siłowni. W zaciszu własnych czterech ścian trenować można kilka rodzajów sportów, które pozytywnie wpływają na zdrowie fizyczne. Można także grać w gry, które z kolei pozwolą pobudzić do działania nasz mózg. O większości z nich zapewne już słyszeliście lub mieliście okazję brać w nich udział. Warto więc przypomnieć sobie, na czym polegają i jakie korzyści przynoszą gry i sporty stolikowe.

Gry stołowe

Jednym z popularniejszych sportów, które uprawiać można w domu jest tenis stołowy. W popularnego ping-ponga grać można w dwie lub cztery osoby, tworząc dwuosobowe zespoły. Do uprawiania tej dyscypliny niezbędny jest oczywiście profesjonalny stół, wyposażony w siatkę, rakietki do tenisa stołowego i piłeczka. Wbrew pozorom sport ten wymaga dobrej kondycji fizycznej, bowiem dłuższa i intensywniejsza rozgrywka wymaga nieustannego ruchu i zwinności. Stół ustawić należy zatem w dużym pomieszczeniu, by mieć swobodę przemieszczania się i wykonywania wymachów rękoma. Reguły tego sportu nie są skomplikowane i bez problemu przyswoić mogą je nawet najmłodsi domownicy.

Sporą popularnością cieszy się również bilard, którego odmianą jest snooker. Sport ten nie wymaga dużej intensywności wykonywanych ruchów, a precyzji i taktyki. Na stole do gry w snookera znajdują się dwadzieścia dwie kule, w tym jedna uderzająca, tzw. cue-ball, w którą zawodnik uderza kijem. Na pozostałe kule składa się piętnaście kul czerwonych oraz sześć w innych barwach.

snooker, zdrowie, sport
fot. pixabay.com

Zawodnik w pierwszej kolejności musi umieścić w łuzie jedną z kul czerwonych, za co otrzymuje jeden punkt, a następnie którąś z kul kolorowych, których wartość punktowa wynosi od dwóch do siedmiu punktów (w zależności od koloru). Kolorowa kula wraca następnie na stół, a zawodnik stara się powtórzyć czynność. Po nieudanej próbie do stołu podchodzi przeciwnik. Po wbiciu wszystkich czerwonych kul, następuje wbijanie kul kolorowych od najmniejszej do największej wartości. Zwycięzcą zostaje ten zawodnik, który wbije ostatnią, czarną bilę.

Gry tarczowe

Dużą popularnością od wielu lat cieszy się również dart, czyli popularne rzutki. Jest to kolejny sport, który uprawiać można w domu, jeśli posiada się nieco przestrzeni i odpowiedni sprzęt (tarcza, rzutki, ew. tablica do zapisywania wyników). Zasady tej gry, w jej najpopularniejszym wariancie (tzw. 501) są dość proste. Każdy z zawodników (z reguły dwóch) grę rozpoczyna od 501 punktów, które jak najszybciej musi wyzerować.

dart, sport, zdrowie
fot. pexels.com

Dokonuje się tego rzucając do tarczy naprzemiennie trzema lotkami. Trafienie w sam środek tarczy daje 50 punktów, w pierścień dookoła tak zwanego bull’s eye 25 punktów, natomiast w pozostałe miejsca, tyle ile jest do niech przypisane. Trafienie w cienki pas bliżej liczb (większy) podwaja, natomiast w wewnętrzny (mniejszy) potraja liczbę zdobytych punktów. Wyzerowanie 501 punktów oznacza wygranie lega. Mecz składać się może z kilku legów lub setów. Na wygranie seta składa się zwycięstwo w trzech legach. Środek tarczy zawieszony jest na wysokości 1,73m, z kolei odległość gracza od tarczy to 2,37m.

Gry planszowe

Sporych umiejętności taktycznych oraz skupienia wymagają niektóre gry planszowe. Zaliczyć do nich można m.in. szachy, których historia sięga aż VI wieku naszej ery. W przeciwieństwie do innych gier planszowych nie polegają one na losowości, a strategii i przewidywaniu ruchów przeciwnika. Pozwalają one więc rozruszać szare komórki i utrzymać stan wzmożonej czujności i koncentracji. Na początku każdej partii gracze mają na planszy po 16 bierek, w tym 8 pionów i 8 figur, do których należą król, hetman (królowa), dwie wieże, dwa gońce i dwa skoczki (konie). Każda z figur porusza się po szachownicy zgodnie z określonymi zasadami. W momencie gdy zawodnik postawi swoją bierkę na jednym z pól zajętych przez bierkę przeciwnego gracza, zbija ją, usuwając z szachownicy. Głównym celem gry jest zagrożenie królowi rywala (szach) oraz uniemożliwienie mu jakiejkolwiek obrony lub ucieczki (mat).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here