Jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportu, uprawianą profesjonalnie i amatorsko przez miliony ludzi na całym świecie jest lekkoatletyka. Dyscyplina ta składa się z wielu konkurencji zarówno technicznych, wytrzymałościowych, jak i siłowych. Lekkoatletyka ma bardzo bogatą historię, bowiem dotyczy z pozoru prostych i znanych od wielu lat konkurencji sportowych.

Większość konkurencji lekkoatletycznych rozgrywana jest na stadionie. Ważne, by był on dostosowany do wszelkich wymogów, przede wszystkim posiadając bieżnię. Na niej rozgrywane są konkurencje biegowe, również te należące do wieloboju. Arena lekkoatletyczna musi też mieć wytyczone miejsce do rzutów młotem, pchnięcia kulą, rzutu oszczepem, skoku o tyczce, skoków w dal i trójskoków czy skoku wzwyż.

lekkoatletyka, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Zawody lekkoatletyczne

Na stadionach lekkoatletycznych na całym świecie rozgrywane są różnego rodzaju zawody. Najbardziej prestiżowymi są oczywiście rozgrywane raz na cztery lata Igrzyska Olimpijskie, które dla wszystkich sportowców mają największą wartość i bardzo często właśnie pod nie odbywają się przygotowania w cyklu rocznym lub dwuletnim. Dużą rangę mają również Mistrzostwa Świata, podczas których podobnie jak na igrzyskach rywalizują najlepsi sportowcy z całego świata. Trzecie pod względem istotności są Mistrzostwa Europy, które zrzeszają sportowców ze Starego Kontynentu. Ponadto od lat rozgrywana jest również dość prestiżowa Diamentowa Liga, stanowiąca cykl mitingów, w których udział biorą czołowi lekkoatleci świata. Organizowane są również mniejsze mitingi i zawody lekkoatletyczne dla półzawodowców i amatorów, do których zaliczyć można m.in. popularne biegi uliczne.

Konkurencje biegowe

Podczas zawodów lekkoatletycznych, odbywa się wiele konkurencji. Zaliczyć do nich można m.in. konkurencje biegowe, które odbywają się na różnych dystansach. Udział w nich biorą zarówno kobiety, jak i mężczyźni, rywalizujący jednak osobno na dystansach krótkich (tzw. sprinterskich), czyli 100, 200 oraz 400 metrów, średnich, czyli na 800 i 1500 metrów oraz długich, czyli 5000 i 10000 metrów. Podczas biegów na krótkich dystansach zawodnicy startują z bloków startowych, umożliwiających im szybsze nabranie prędkości. Od samego początku do końca biegną po swoich, ściśle wyznaczonych torach. Natomiast w przypadku biegu na 800 metrów zawodnicy w torach pokonują tylko pierwsze okrążenie, natomiast na drugim rywalizują już bark w bark.

Na bieżni rozgrywane są również biegi sztafetowe kobiet i mężczyzn. Są to sztafety 4x 100m oraz 4x 400m, podczas których kolejnej osobie przekazuje się pałeczkę w tzw. strefie zmian. Przekroczenie tej strefy może skutkować dyskwalifikacją całej drużyny. Ciekawą konkurencją biegową są także biegi przez płotki oraz bieg z przeszkodami, podczas którego zawodnicy pokonują m.in. rów z wodą.

lekkoatletyka, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Królewskim dystansem biegowym jest oczywiście najdłuższy bieg olimpijski, czyli maraton. Zawodnicy biorący w nim udział mają do pokonania 42 kilometry i 195 metrów. Wymaga on niesamowitej wydolności organizmu i walki z własnymi słabościami podczas pokonywania trasy. Najlepsi zawodnicy na świecie osiągają czasy nieznacznie przekraczające dwie godziny, a nieoficjalny rekord wynoszący 1:59:40 należy do Kenijczyka Eliuda Kipchoge, który w październiku 2019 roku ustanowił go podczas biegu w wiedeńskim parku Prater w ramach projektu INEOS 159 Challenge. Zawodnik biegł wówczas wraz z innymi, zmieniającymi się zawodnikami narzucającymi mu tempo, jednak nie były to oficjalne zawody sportowe.

Konkurencje techniczne

Wiele emocji dostarczają również konkurencje techniczne, na które składają się skok w dal, trójskok, skok wzwyż, skok o tyczce, rzuty oszczepem, młotem, dyskiem oraz pchnięcie kulą. Każda z tych konkurencji wymaga innych umiejętności i innego przygotowania fizycznego. Konkurencje związane ze skokami wymagają przede wszystkim szybkości i dobrego wybicia. W przypadku rzutów najistotniejsza jest z kolei siła i technika. Połączeniem konkurencji biegowych z technicznymi jest wielobój. Wymaga on zatem od sportowców umiejętności pogodzenia tych konkurencji, co nie jest prostą sprawą. Za każdą konkurencję zawodnicy otrzymują punkty według specjalnych przeliczników, co w ostatecznym rezultacie przesądza o klasyfikacji końcowej. Mężczyźni do zaliczenia mają dziesięć, a kobiety siedem różnych konkurencji.

Podczas Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku Polska zdobyła trzy medale w konkurencjach lekkoatletycznych, z czego wszystkie dotyczyły konkurencji technicznych. Po złoto w rzucie młotem sięgnęła Anita Włodarczyk, srebro w rzucie dyskiem zdobył Piotr Małachowski, natomiast brązowy medal w rzucie młotem wywalczył Wojciech Nowicki.

Czytaj również: gimnastyka, sporty wodne, triathlon, sporty zimowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here