Doskonałą formą rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży jest trenowanie niektórych sportów walki. Pozwalają one nie tylko budować masę mięśniową i kształtować sportową sylwetkę, ale stanowią też skuteczną formę samoobrony w przypadku zagrożenia ze strony innych osób. Jakie sporty walki trenować? Które z nich są dobrą formą rozwoju dla dzieci i młodzieży? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Wbrew panującym opiniom niektórych osób, sporty walki nie generują agresji wśród dzieci i młodzieży. Stanowią z kolei skuteczną formę rozwoju ciała i naukę bronienia się w przypadku ataku ze strony agresorów. Jednym z najlepszych sportów pod tym względem jest judo, którego podstaw uczyć się mogą nawet dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Sporty walki są jednymi z najstarszych dyscyplin, wywodzących się ze starożytności. Już podczas tamtejszych igrzysk rywalizowano między sobą o miano najlepszego zapaśnika i boksera. Z czasem rozwinęły się także inne rodzaje sztuk walki, znane i uprawiane w obecnych czasach.

Boks

Dużą popularnością na całym świecie cieszy się boks, który od wielu lat zrzesza masę fanów i sportowców, zarówno tych profesjonalnych, jak i amatorów. Najlepsi z nich występują podczas gal bokserskich, zarabiając ogromne pieniądze za każde kolejne zwycięstwo. Istotą tego sportu jest walka na pięści osłonięte rękawicami z rywalami należącymi do tej samej kategorii wagowej.

boks, sport, zdrowie
fot. pexels.com

Walka składa się z określonej liczby trzyminutowych rund, a każdą z nich oceniają na punkty profesjonalni sędziowie. Zwycięzcą zostaje ten zawodnik, który zdobędzie ich najwięcej, zadając większą liczbę ciosów od rywala. Walka zakończyć się może jednak przed czasem, jeśli jeden z zawodników zostanie znokautowany. Wówczas sędzia po upłynięciu dziesięciu sekund od momentu powalenia przeciwnika na ring kończy rywalizację, wskazując zwycięzcę. Trening bokserski wymaga wielu godzin spędzonych na siłowni, dbania o dietę oraz rozwoju techniki walki. Tylko wybitni bokserzy są w stanie utrzymać się na szczycie przez wiele lat.

Zapasy

Inną formą sportów walki są zapasy. Jest to znacznie mniej brutalny sport od boksu, polegający przede wszystkim na powaleniu rywala na łopatki. W stylu klasycznym zawodnicy nie mogą chwytać się poniżej pasa, a także używać nóg w celu przytrzymywania i przewracania rywala. Z kolei w stylu dowolnym nie stosuje się tego typu ograniczeń. Podobnie jak w boskie, zawodnicy walczą w ściśle określonych kategoriach wagowych. Niektóre chwyty i rzuty pozwalają zawodnikowi na zdobycie punktu, jednak najbardziej efektownym zwycięstwem jest rzucenie rywala na łopatki i utrzymanie go w takiej pozycji przez sekundę.

Judo

Tak jak już wspomniano, judo jest świetnym sportem ogólnorozwojowym. Z tego też powodu wielu rodziców zapisuje swoje pociechy na zajęcia, podczas których poznają one podstawowe chwyty. Zawodnicy podczas ćwiczeń przywdziewają luźne białe kimona zwane judokami, przepasane pasem w kolorze odpowiadającym ich umiejętnościom. Do głównych elementów walki zalicza się chwyty i rzuty, ale walka toczy się również w parterze. Do innych sztuk walki zalicza się również karate czy taekwondo.

judo, sport, zdrowie
fot. pexels.com

Szermierka

Do sportów walki zaliczana jest także szermierka, czyli sztuka władania bronią. W tym sporcie liczy się szybkość, spryt, umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika oraz zasięg ramion. Szermierzy poza bronią wyposażeni są także w specjalny strój, na który składa się m.in. kamizelka elektryczna i maska, które pełnią funkcję nie tylko ochronną, ale też informują o zadaniu prawidłowego trafienia. Kamizelki te używane są tylko przez florecistów i szablistów, bowiem w szpadzie polem trafienia jest całe ciało, a nie tylko jego wskazana część. Jeśli chodzi o samą broń, która rozróżnia poszczególne kategorię szermierki, to zwrócić należy uwagę na to, że floret ma giętkie ostrze, szpada jest nieco cięższa i sztywniejsza, natomiast elementem charakterystycznym dla szabli jest jej wygięty kształt i fakt, że jest bronią sieczną.

Czytaj również: Taniec jako forma aktywności fizycznej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here