Joga znana jest od tysięcy lat. Uprawiać ją mogą zarówno osoby wysportowane, jak i te dopiero rozpoczynające swoją przygodę z aktywnością fizyczną i zdrowym trybem życia. Sprawdź, na czym polega jej fenomen i jaki wpływ może mieć na twoje życie.

Joga – podstawowe informacje

Joga to tysiącletnia indyjska praktyka, która składa się z technik oddychania, ćwiczeń fizycznych i medytacji. Jej nadrzędnym celem jest lepsza świadomość ciała poprzez zwiększenie jego elastyczności, wytrzymałości i siły. Joga powinna również wspierać duchową harmonię, skupiając się na sprawach podstawowych, równowadze i umiłowaniu samego siebie.

Korzyści zdrowotne płynące z uprawiania jogi

Ta forma aktywności fizycznej może poprawić funkcjonowanie naszego organizmu, a także wspomóc nas w utracie wagi. Pozwala ona ponadto oczyścić umysł, a nawet pomóc w radzeniu sobie z problemami psychicznymi. To, w jakim stopniu joga pomoże nam zapobiegać chorobom i wspierać nasze zdrowie, zależy głównie od tego, jak często i intensywnie ćwiczymy oraz jakie mamy predyspozycje fizyczne.

joga, zdrowie, sport, aktywność fizyczna
fot. pixabay.com

Liczne badania naukowe udowodniły, że joga (asany, ćwiczenia oddechowe i medytacja) pomaga przy leczeniu następujących dolegliwościach:

  • zaburzenia snu
  • problemy ortopedyczne, takie jak ból pleców lub choroba zwyrodnieniowa stawów
  • nerwowość
  • niepokój i depresja
  • dyskomfort menstruacyjny
  • ból głowy
  • choroby serca
  • zaburzenia krążenia
  • astma

Joga dla początkujących

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć ćwiczyć jogę. Jest ona bowiem odpowiednia zarówno dla osób młodych i starszych, tych bardziej wysportowanych i tych nieco mniej. Nie ma też żadnych wymaganych warunków do jej uprawiania. Ważne jest tylko, aby się w pełni zaangażować i dokładnie analizować jej efekty.

joga, zdrowie, sport, aktywność fizyczna
fot. pixabay.com

Rodzaje jogi

Hatha joga – przeznaczona jest dla wszystkich, a zwłaszcza osób początkujących. Oparta jest na praktykach oddechowych, czyli tzw. asanach lub asanach i pranajamie. Skupia się ona głównie na praktyce fizycznej, pomijając sferę filozoficzną. Jej głównym założeniem jest przezwyciężenie własnych ograniczeń dotyczących organizmu oraz wzmocnienie jego siły i wytrzymałości.

Vinyasa joga – skierowana jest podobnie jak Hatha do osób początkujących. Łączy ona w sobie zarówno ruch, jak i oddech. Różnorodność asan w Vinyasa jodze oznacza nieprzewidywalność życiowych sytuacji, uświadamiając ćwiczącym jak postępują w ich obliczu.

Ashtanga joga – nieco bardziej zaawansowany i wymagający rodzaj jogi. Duży nacisk kładzie się w niej na dokładne rozciągania ciała i swobodny, nieustanny ruch. Ćwiczenia te pozwalają na wyciszenie umysłu i zapomnienie o codziennych problemach i zmartwieniach.

Kundalini joga – jest to tak zwana joga świadomości. Wykonywanie jej ma na celu oczyszczenie organizmu ze wszelkich złych emocji. Bardzo często z tego właśnie względu praktykowana jest ona w osamotnieniu. Poza podstawowymi ćwiczeniami oddechowymi stosuje się także mantry w postaci powtarzalnych zaśpiewów oraz mudry, polegające na wykonywaniu układów ramion, dłoni i palców.

Power joga – skierowana jest do osób zaawansowanych i mających na swoim koncie doświadczenie. Jest ona odmianą Ashtangi jogi i wiąże się z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Do jej uprawiania wymagana jest zatem duża wytrzymałość i niezła kondycja fizyczna. Polega na wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń w rytmicznym tempie i wpływa na ogólne wzmocnienie organizmu i poprawę wydolności krążeniowo-oddechowej.

Strój i sprzęt do jogi

Aby uniknąć kontuzji, osobom zaczynającym przygodę z jogą zaleca się używanie maty antypoślizgowej. Podczas ćwiczeń powinieneś nosić odzież sportową, w której czujesz się komfortowo i nie krępuje ona twoich ruchów. Nie zakładaj więc ubrań, które są zbyt luźne lub zbyt mocno przylegają do ciała. W uprawianiu jogi pomóc mogą również dodatki w postaci chociażby bloczków, wałków i kocyków.

Zaleca się również branie udziału w profesjonalnych zajęciach, podczas których nauczyć się można wielu nowych elementów ćwiczeń, zdobyć dodatkowe informacje, a także dowiedzieć się w jaki sposób wykonywać poszczególne ćwiczenia w sposób prawidłowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here