Gimnastyka jest świetną dyscypliną sportu, dla osób chcących poprawić swoją sylwetkę i ogólną sprawność ruchową. Pojawiła się już podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku, obok ośmiu innych dyscyplin. Sprawdź, jaki wpływ na zdrowie ma jej uprawianie oraz do kogo jest skierowana.

Gimnastyka pozwala na ogólny rozwój ciała, poprzez wykonywanie różnych ćwiczeń o zróżnicowanym stopniu trudności. Jest ona zatem świetnym sportem dla dzieci i młodzieży, bowiem wpływa na budowanie wysportowanej sylwetki, poprawę zdrowia oraz sprawności ruchowej. Proste ćwiczenia gimnastyczne, niewymagające dużych umiejętności i wytrenowania wykonywać mogą również osoby starsze, chcące utrzymać dobrą kondycję i sprawność fizyczną.

Konkurencje gimnastyczne

Rywalizacja w gimnastyce odbywa się osobno dla kobiet i mężczyzn, którzy prezentują ćwiczenia wolne, wymagające siły i umiejętności wykonywania ewolucji. Mogą być to m.in. salta, przewroty czy skoki. Kobiety swoje programy przedstawiają z towarzyszącą im muzyką, a całość oceniana jest przez profesjonalnych sędziów, wystawiających noty.

gimnastyka, zdrowie
fot. pixabay.com

Skok przez konia wykonują zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Różnica polega jednak na tym, że panie skok wykonują w poprzek, a panowie wzdłuż przyrządu. Podczas wykonywania ćwiczenia, zawodnicy wybijają się z tzw. odskoczni, aby przeskoczyć ponad koniem, odbijając się od niego oburącz. W trakcie skoku wykonywane są ewolucje, które podlegają ocenie sędziów. W 2008 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie po złoty medal sięgnął Leszek Blanik, który zaprezentował podwójne salto w przód w pozycji łamanej. W związku z tym, że jako pierwszy sportowiec na świecie wykonał ten element gimnastyczny, został on oficjalnie nazwany jego nazwiskiem.

Jedynym przyrządem, który w gimnastyce używają tylko kobiety jest równoważnia. Wymaga ona niezwykłej umiejętności utrzymania równowagi, a także skupienia. Zawodniczka musi bowiem utrzymać się na belce szerokiej na jedynie dziesięć centymetrów. Doświadczone i uzdolnione zawodniczki są w stanie wykonać na równoważni wiele efektownych ćwiczeń wolnych, jak chociażby salta i przewroty.

Inną konkurencją w gimnastyce są ćwiczenia na poręczach. Poręcze symetryczne służą do ćwiczeń dla mężczyzn, którzy wykonują stania na rękach, wymyki, wymachy, obroty oraz krążenia i zmiany kierunku. Z kolei poręcze asymetryczne wykorzystywane są do ćwiczeń przez kobiety. Polegają one przede wszystkim na wymykach i przerzucaniu ciała z poręczy na poręcz, a także na zmianach kierunku ruchów, następujących jeden po drugim bez przerw i zatrzymań.

Jedną z najefektowniejszych męskich konkurencji gimnastycznych są ćwiczenia na drążku. Sportowcy prezentują program składający się z serii ćwiczeń następujących po sobie płynnie i bez przerw. Wykonywane ewolucje obejmować mogą obroty, zmianę chwytów i przerzuty. Dość trudną konkurencją, wymagającą ogromnej siły mięśni ramion i barków są ćwiczenia na kółkach. Zawodnik musi umieć nad nimi panować, by podczas wykonywanych ćwiczeń nie kołysały, bowiem przeszkadza to w prawidłowym ich wykonaniu. Do podstawowych ćwiczeń na kółkach zalicza się m.in. wymachy ciała oraz stanie na rękach.

gimnastyka, zdrowie
fot. pexels.com

Stosunkowo nowymi dyscyplinami gimnastycznymi, opartymi na tańcu są gimnastyka artystyczna oraz akrobatyka sportowa. Pierwsza z nich zarezerwowana jest wyłącznie dla kobiet, które w trakcie wykonywania ćwiczeń posługują się różnymi przyrządami, np. wstążkami, obręczami, piłkami czy skakankami. Z kolei w przypadku akrobatyki sportowej, która jest sportem zarówno dla kobiet i mężczyzn wykonuje się różne ewolucje bez wykorzystania dodatkowych elementów wyposażenia. W akrobatyce sportowej poza konkurencjami indywidualnymi startować mogą również pary mieszane, trójki kobiet i czwórki mężczyzn.

Gimnastyka dla dzieci

Poza skomplikowanymi ćwiczeniami wykonywanymi przez profesjonalnych sportowców, istnieje również szereg ćwiczeń dla dzieci i młodzieży o zróżnicowanym stopniu wysportowania. Wykonywać je można zarówno w halach sportowych, podczas zajęć wychowania fizycznego, jak i w domowym zaciszu. Ćwiczenia rozciągające, takie jak szpagat czy mostek poprzedzone powinny być jednak solidną rozgrzewką, w celu uniknięcia urazów mięśniowych. Innymi ćwiczeniami mogą być przewroty w przód i w tył, stanie na rękach czy gwiazda (przerzut ciała bokiem). Regularna aktywność fizyczna ma świetny wpływ na zdrowy rozwój dzieci i młodzieży, jednak zalecana jest również osobom dorosłym, w celu zachowania sprawności fizycznej i poprawy zdrowia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here