Coraz większy odsetek ludzi na świecie sięga po alkohol. Statystyczny Polak wypija około 10,7 litrów rocznie. Regularne spożywanie prowadzi nie tylko do silnego uzależnienia, lecz także do wielu groźnych chorób. Niestety nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji.

Czym jest napój alkoholowy?

Głównym składnikiem alkoholu jest związek chemiczny – etanol. Pozyskiwany jest on między innymi z pszenicy, kukurydzy, ziemniaków i jęczmienia. Powstaje w wyniku fermentacji, czyli naturalnego procesu, w którym główną rolę odgrywają drożdże. Całość cechuje się charakterystycznym zapachem oraz smakiem. Alkohol produkowany jest od wieków, co znacznie doprowadziło do rozwoju metod destylacji. Trunki dostępne na rynku, przede wszystkim różnią się procentową zawartością alkoholu, ceną i smakiem. Najbardziej znanym, a zarazem najtańszym jest piwo. Zawiera 2-8% alkoholu. Występują także różnego rodzaju wina, które zawierają przeważnie 8-20% alkoholu. Do napoi wysokoprocentowych należy m.in. wódka mająca 40-50%. Do alkoholi z tzw. „wyższej półki” zalicza się m.in.: whisky, rum, brandy i bourbon.

zdrowie, alkohol
fot. pexels.com

Wpływ alkoholu na organizm

Alkohol ma bardzo silne działanie. Do ciała wchłania się przez około 5-10 min, co oznacza, że skutki zewnętrzne widoczne są w bardzo szybkim tempie. Zaczyna się pobudzeniem organizmu, poprawą nastroju i przyspieszonym biciem serca. Alkohol dostarczany w dużych ilościach staje się niebezpieczniejszy. Ma szkodliwy wpływ na układ nerwowy. Z początku występuje zamroczenie, odczuwalny jest ból głowy oraz utrata kontroli nad koordynacją ruchów i równowagą. Wywołuje niezdolność do racjonalnego myślenia, co często przyczynia się do agresywnego zachowania. Towarzyszą temu zauważalne kłopoty z mową, wymioty, senność, zaniki pamięci, a nawet utrata przytomności.

Dostarczany regularnie oraz w dużych ilościach alkohol działa jak trucizna. Ma bardzo zły wpływ na układ pokarmowy. Oznacza to, że może wywołać stany zapalne, jak i uszkodzić narządy takie jak wątroba, żołądek i dwunastnica. Powoduje nudności, wzdęcia, refluksy i żylaki m.in. przełyku. Metabolizm alkoholu zachodzi w wątrobie, dlatego jest ona szczególnie narażona. Z początku zacznie się stłuszczać – jest to stan odwracalny. Inaczej jest w przypadku, gdy alkohol jest ciągle dostarczany do organizmu, mianowicie może to doprowadzić do nieodwracalnego stanu marskości wątroby. Napoje te negatywnie działają na układ krwionośny powodując nadciśnienie. Niewydolna praca serca zwiększa ryzyko wystąpienia zawału czy udaru. Nowotwory to kolejny problem, z którym mogą zmagać się osoby uzależnione od alkoholu. Najczęściej dopada on gardło, przełyk, żołądek, trzustkę, wątrobę oraz jelita.

Picie przyczynia się do całkowitego osłabienia organizmu, ponieważ źle wpływa na wchłanianie się substancji odżywczych i mineralnych. Najczęściej skutkuje to anemią. Widoczne jest także znaczne przybieranie na wadze, głównie w okolicy brzusznej. Dzieje się tak, gdyż alkohol zawiera mnóstwo pustych kalorii. Doprowadza to do wielu chorób związanych z podwyższonym wskaźnikiem BMI. Niekorzystnie także wpływa na równowagę snu – powoduje stan bezsenności. U osób uzależnionych od napojów procentowych zazwyczaj najszybciej zauważalne są zaburzenia psychiczne. Ciągły brak kontroli nad własnym ciałem, drażliwość, częste zmiany nastroju to problemy, które odbijają się również na osobach trzecich. Nałogowcy odczuwają nieopanowaną chęć zwiększania ilości dostarczanego alkoholu, nie zauważając przekroczenia granicy.

zdrowie, alkohol
fot. pexels.com

Małe porcje alkoholu a uzależnienie

Jak wiadomo, niemal wszystko co jest racjonalnie spożywane przynosi pozytywne skutki. Umiarkowane dostarczanie etanolu do organizmu obniża cholesterol, jak i ciśnienie krwi. Zmniejsza także ryzyko choroby niedokrwiennej serca oraz zapobiega miażdżycy. Nie ma dokładnej zalecanej dawki, jednak jeden kieliszek czerwonego wina co parę dni nikomu nie zaszkodzi. Oczywiście wyjątkiem są osoby niepełnoletnie, chore oraz kobiety w ciąży.

Należy pamiętać, że niekontrolowane i systematyczne picie alkoholu prowadzi do uzależnienia. Poza chorobami, które niesie ze sobą, niszczy on nie tylko nas, lecz również wszystkich którzy są nam bliscy. Alkohol dość często prowadzi do wypadków, kłótni, przemocy, rozpadu rodziny, utraty majątku oraz wszystkiego, co było dla nas najcenniejsze. Ważne jest, aby dostrzegać ryzyko i być świadomym tego, co towarzyszy spożywaniu alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here