Dobór odpowiednich butów do biegania jest bardzo istotną kwestią. Powinny zapewniać Ci one wystarczającą wygodę, ale też stabilność i amortyzację. Wśród setek podobnych do siebie na pierwszy rzut oka modeli, znaleźć należy ten, który w pełni spełniał będzie twoje wymagania.
Wybór butów – na co zwrócić uwagę?
W obecnych czasach znaleźć można buty niemal na każdą stopę. Wyposażone są one w specjalne systemy, pozwalające unikać lub minimalizować wiele obciążeń związanych z bieganiem. Mając tak szeroki wybór nie należy zwracać uwagi tylko na ich markę i kolorystykę. Idealne buty powinny bowiem pasować do twojej anatomii i sposobu biegania. W innym wypadku pojawić się mogą liczne problemy, prowadzące do kontuzji.
Źle dobrane obuwie sprawić może, że przechylać będziesz stopę w niewłaściwą stronę, co doprowadzi z czasem do bolesnego urazu i konieczności dłuższej przerwy od aktywności fizycznej. Warto więc poprosić o pomoc w doborze sprzętu pracowników sklepu sportowego. Jeśli oni sami prowadzą aktywny tryb życia i mają w tym temacie jakieś doświadczenie, z pewnością podzielą się z tobą swoją wiedzą. Jeśli jednak nie ufasz sprzedawcom, możesz samemu dopasować swój wybór do indywidualnych potrzeb. Oto podstawowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.
Usztywnienie butów
Poza ustaleniem podstawowych parametrów jak rozmiar butów, warto zwrócić również uwagę na ich sztywność. Usztywniona konstrukcja buta zapewnia stopie dodatkowe podparcie i zazwyczaj redukuje elastyczność. Wskazana jest dla osób z tzw. „luźną stopą”, która charakteryzuje się częstym poruszaniem jej na boki. Pierwsze zetknięcie z nawierzchnią w tym przypadku zazwyczaj ma miejsce po zewnętrznej stronie pięty, a następnie stopa przetacza się do wewnętrznej strony przedniej części. Podobnie kształtuje się zatem proces zużycia obuwia.
Z kolei giętka konstrukcja buta polegająca na bezpośrednim sklejeniu ze sobą środkowej warstwy podeszwy z wyściółką, bez usztywniającej wkładki zapewnia większą elastyczność, jednak sprawia, że buty są mniej stabilne. Dopasowane są one do osób z tzw. „sztywną stopą”, i są przeciwieństwem poprzedniego typu obuwia. Giętka konstrukcja sprawdzi się, kiedy nasza stopa podczas biegu jest bardzo stabilna i porusza się w zasadzie tylko do przodu i do tyłu. Wówczas nie jest nam potrzebne dodatkowe usztywnienie. Zużycie buta widoczne jest przede wszystkim w zewnętrznej ich krawędzi, głównie w części przedniej.
Kształt buta
Wyróżnić można dwa podstawowe kształty butów: proste i zakrzywione. Warto przetestować oba typy, aby przekonać się, w których czujesz się bardziej komfortowo, a twoja stopa jest idealnie dopasowana. W przypadku typu prostego podeszwa wygląda niemal identycznie w lewym i prawym bucie. Z kolei jeśli chodzi o buty zakrzywione, różnica jest zdecydowanie bardziej widoczna. Jeśli twoja stopa jest zakrzywiona, nosząc buty proste będziesz wywierać nacisk na dużego palca i jego staw, z kolei jeśli twoja stopa jest prosta, nosząc buty zakrzywione będziesz wywierać nacisk na jej zewnętrzną część, a po wewnętrznej stronie przedniej części pojawi się zapewne wolna przestrzeń.
Rozchodzenie i zużywanie się butów
Przed pierwszym, dłuższym bieganiem w nowych butach istotne jest, by najpierw porządnie je rozchodzić. W tym celu pochodź w nich przez pierwsze dwa lub trzy dni, tak by mogły się dopasować do kształtu twojej stopy. Początkowo biegaj w nich nie dłużej niż 25-30 minut, by uniknąć obtarć i pęcherzy na nogach. Z czasem możesz zwiększać dystans, jeśli poczujesz, że buty są już odpowiednio dostosowane.
Każde buty z czasem stracą jednak swoją przydatność i użyteczność. Dziesiątki przebiegniętych kilometrów wydatnie wpłyną na ich stan, dlatego staraj się wymieniać je raz do roku, jeśli trenujesz regularnie. Zakup butów nie jest niestety zakupem na długie lata. Nie będą nam one przecież służyły na wyjątkowe okazje, tylko do częstych, długich treningów. Przynajmniej takie powinno być założenie. Stan butów najlepiej sprawdzić poprzez porównanie ich z wykonanym wcześniej zdjęciem, kiedy były jeszcze nieużywane. Nie warto oszczędzać na wymianie – trochę droższe buty zapewniają bowiem wyższy komfort i bezpieczeństwo niż stara, wysłużona para.