Piękny i szeroki uśmiech może stać się naszym atutem jeśli odpowiednio zadbamy o swoje zęby. O czym należy pamiętać podczas codziennej pielęgnacji? Czego należy unikać, by nie narażać zębów na uszkodzenia? O tym dowiesz się w tym artykule.

Zęby – charakterystyka

Zęby zakwalifikować można do najtwardszych tkanek w ludzkim ciele. Wykorzystywane są każdego dnia do gryzienia, siekania, rozdrabniania i przeżuwania pokarmu, dlatego też muszą być wystarczająco mocne. W celu zachowania ich dobrego stanu zdrowia niezbędne jest codzienna pielęgnacja.

Przednie górne i dolne zęby zwane siekaczami wykorzystywane są do formowania kęsów pożywienia, dostosowanych do wielkości ust. Po każdej ze stron siekaczy występują pojedyncze, ostro zakończone kły. Następnie znajdują się szerokie i nierówne zęby policzkowe, do których zalicza się zęby przedtrzonowe oraz trzonowe. W trakcie przeżuwania górne i dolne zęby trzonowe obcierają o siebie, rozdrabniając pokarm na mniejsze kawałki, które bez problemu jesteśmy w stanie przełknąć. Dorosły, zdrowy człowiek ma 32 zęby, na co składa się po 16 zębów w żuchwie i szczęce. Łącznie daje to 8 siekaczy, 4 kły, 8 zębów przedtrzonowych i 12 zębów trzonowych, do których zaliczają się tzw. ósemki, zwane również zębami mądrości.

zdrowie, zęby
fot. pexels.com

Codzienna pielęgnacja zębów

Chcąc zachować piękny i szeroki uśmiech należy każdego dnia pielęgnować swoje zęby. Najlepszym sposobem na to jest ich codzienne, dokładne mycie. Zaleca się, by robić to po każdym posiłku, jednak nie zawsze jest to możliwe. Warto więc pamiętać o myciu zębów przynajmniej rano i wieczorem, przed wyjściem z domu i przed pójściem spać. Myć zęby powinno się powoli i dokładnie, aby każdy z nich został szczegółowo wyszczotkowany. Cała czynność trwać powinna nie mniej niż dwie minuty.

Istotną rolę pełni tutaj również jakość szczoteczki i pasty do zębów. Nie warto być nadmiernie oszczędnym w tym aspekcie, decydując się na sprzęt nieco lepszej jakości. Tanie pasty do zębów poza uczuciem świeżości mogą nie działać bowiem tak dobrze, jak te za nieco wyższą cenę. Droższe pasty, poza zapewnieniem świeżości oddechu, wzmacniają również szkliwo oraz działają przeciwbakteryjnie, redukując proces niszczenia zębów. Lepszej jakości szczoteczka zapewnić może ponadto lepszą skuteczność czyszczenia oraz działać mniej podrażniającą na dziąsła i szkliwo, które tańsza szczoteczka może w dłuższej perspektywie czasu uszkadzać. Pamiętać należy również o w miarę regularnej zmianie szczoteczki, kiedy zauważy się efekty jej użytkowania.

Regularne wizyty u stomatologa

W celu uniknięcia problemów i chorób związanych z uzębieniem należy dość regularnie odwiedzać stomatologa. Poza koniecznymi wizytami, związanymi z bólem lub uszkodzeniami zębów, warto przynajmniej raz na kilka miesięcy umawiać się na wizytę kontrolną. Taki „przegląd techniczny” sprawi, że zmniejszymy ryzyko poważnych problemów związanych z zębami.

Ograniczenie słodyczy i słodkich napojów

Jak doskonale wiadomo, nic tak nie niszczy zębów, jak słodycze i słodkie napoje, zwłaszcza te gazowane. Są to główne przyczyny próchnicy zębów, z którą zmaga się wiele osób. Zamiast kolejnego batona lub szklanki coli, warto sięgnąć po zdrowszą przekąskę, np. jabłko, które dostarczy nam niezbędnych witamin. Ograniczenie stosowania cukru zwiększy szanse na zachowanie zdrowego i pełnego uśmiechu na dłużej.

jabłka, zdrowie, dieta
fot. pixabay.com

Unikaj twardego pokarmu

Zęby służą głównie do miażdżenia i mielenia pokarmu. Jeśli jednak zbyt często poddawać je będziemy dużym obciążeniom, jedząc regularnie twarde pożywienie jak chociażby orzechy, niedojrzałe owoce (gruszki, brzoskwinie) czy gryząc cukierki narazić się możemy na mikrouszkodzenia lub wyraźne pęknięcia zębów. Bardzo ważne jest również, by nie wykorzystywać zębów do przegryzania łupin orzechów lub co gorsza, otwierania piwa w butelce. Przypadki złamania lub wypadnięcia zębów zdarzają się niestety dość często, świadcząc o nierozwadze i lekkomyślności niektórych ludzi. Wykorzystujmy więc zęby do ich naturalnego przeznaczenia, pamiętając, że nie wyrosną nam one po raz trzeci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here