Marzysz o zawodowej karierze piłkarskiej? Twoim idolem jest Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo lub Lionel Messi i chcesz być taki jak oni? Wiedz, że droga na szczyt nie jest prosta, jednak dzięki regularnemu treningowi, cierpliwości i wierze we własne umiejętności można wiele zdziałać.

Ten poradnik nie sprawi, że z miejsca staniesz się lepszym piłkarzem, a w przyszłości osiągniesz wymarzony sukces. Pozwoli Ci jednak uniknąć wielu błędów popełnianych przez początkujących piłkarzy, którzy mimo talentu nie przebili się do zawodowej piłki, bądź nie spełnili pokładanych w nich nadziei. Na końcowy sukces składa się bowiem wiele czynników, z których nie wszystkie są zależne od Ciebie. Poniżej przygotowaliśmy kilka porad dla młodych piłkarzy, którzy marzą o rozwoju własnych umiejętności i wspinaniu się po szczeblach kariery. Jednak to przede wszystkim od Ciebie zależy, jak wykorzystasz swój potencjał.

Od czego zacząć?

Jeśli lubisz grać w piłkę nożną i sprawia Ci ona wiele przyjemności powinieneś zastanowić się nad zapisaniem do szkółki piłkarskiej. Nawet jeśli twoi koledzy z klasy radzą sobie lepiej od Ciebie na lekcjach wychowania fizycznego, nie przejmuj się – od tego właśnie są szkółki, by doskonalić swoje umiejętności. Warto więc wraz z rodzicami rozejrzeć się, czy w okolicy nie funkcjonuje taka akademia. W większych miastach są to zazwyczaj szkółki dużych klubów piłkarskich, które prowadzą nabór dla różnych roczników zarówno chłopców, jak i dziewczynek, nawet w wieku 4-5 lat. Najlepszymi akademiami w Polsce pochwalić się mogą Lech Poznań, Legia Warszawa, Zagłębie Lubin, Lechia Gdańsk czy Pogoń Szczecin. W mniejszych miejscowościach również funkcjonują kluby sportowe i część z nich prowadzi zajęcia dla młodzieży – to także dobry pomysł na początek przygody z piłką nożną. Wielu znanych piłkarzy rozpoczynało właśnie w taki sposób.

sport, zdrowie, piłka nożna, dzieci
fot. pixabay.com

Regularne treningi

Chcąc poprawiać swoje umiejętności musisz regularnie uczestniczyć w treningach. To głównie dzięki nim staniesz się lepszy. Podczas zajęć z piłką nauczysz się, w jaki sposób poprawnie ją prowadzić, przyjmować, a także odgrywać do kolegi z zespołu. Nad wszystkim czuwać powinien trener, instruując swoich zawodników, w jaki sposób mają się poruszać po murawie, odbierać piłkę rywalowi czy rozgrywać ją w ataku.

Zadaniem trenera jest także wytłumaczenie każdemu z zawodników co robi źle oraz w jaki sposób powinien dane ćwiczenie wykonać poprawnie. Uważnie słuchaj zatem jego wskazówek, bowiem w większości są to byli piłkarze, którzy mają spore doświadczenie w zawodowym futbolu. Nie traktuj uwag szkoleniowca jako czepiania się, tylko staraj się wyciągnąć z nich jak najwięcej korzyści dla siebie. Dobry trener powinien uświadomić swoich piłkarzy, nie tylko jakie umiejętności powinni poprawiać, ale też w jaki sposób zdrowo się odżywiać i jakie znaczenie dla rozwoju ma prawidłowa regeneracja. Są to bowiem równie ważne elementy życia każdego piłkarza jak sam trening. Bez nich łatwo o kontuzje wywołane nadmiernym przeciążeniem treningowym i zmęczeniem.

Wybór pozycji na boisku

Kiedy rozpoczniesz już treningi w szkółce piłkarskiej dla młodych zawodników, wraz z trenerem będziesz musiał podjąć decyzję o pozycji na boisku. Wpływ na to będzie miało wiele elementów i z pewnością w wyborze pomoże Ci sam trener. Nie załamuj się kiedy szkoleniowiec wyznaczy Ci inną pozycję niż ta, na której lubisz grać najbardziej. Dobry piłkarz powinien być wszechstronny, szkoląc grę zarówno lewą, jak i prawą nogą.

piłka nożna, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Będąc pomocnikiem lub napastnikiem nie koncentruj się tylko na rozwoju umiejętności strzeleckich, długich podań i dośrodkowań. Kiedy trener poprosi Cię o udział w gierce treningowej polegającej na grze obronnej, potraktuj to tak samo poważnie. W obecnym futbolu wielu piłkarzy z ofensywy ma wyznaczonych przez trenerów również wiele zadań defensywnych. Jest to dość często zaniedbywany element gry przez młodych piłkarzy grających z przodu, na który zwracana jest duża uwaga zarówno w Polsce, jak i za granicą. Nie popełniaj więc tego samego błędu. Czytaj dalej>>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here