Lubisz tłuste, niezdrowe posiłki? Fast foody i słodycze to stały element twojego jadłospisu? Sprawdź jakie korzyści dla twojego zdrowia może przynieść zmiana nawyków żywieniowych.

Jak mówi stare porzekadło – jesteś tym, co jesz. Jedząc wszystko to, na co ma się w danym momencie ochotę, w ilościach znacząco przekraczających zalecaną normę, nasz organizm nie może normalnie funkcjonować. Z czasem zacznie on odkładać nadmiar przyswojonych kalorii w postaci tkanki tłuszczowej, a ty przestaniesz mieścić się w swoje ulubione ubrania.

Warto zatem zastanowić się nad zmianą sposobu odżywania, by zacząć dostarczać swojemu organizmowi głównie te składniki, których potrzebuje on do prawidłowego funkcjonowania. Wpłynie to pozytywnie nie tylko na twoją sylwetkę, ale też zdrowie.

zdrowe odżywianie, odchudzanie, owoce, warzywa,
fot. pixabay.com

Spożywaj posiłki regularnie

Zanim przejdziemy do konkretnych posiłków, zalecanych do spożycia, zastanów się ile razy w ciągu dnia sięgasz po coś do jedzenia. Osoby, które intensywnie pracują i nie mają zbyt wiele czasu wolnego bardzo często ograniczają liczbę posiłków, jedząc nieregularnie. Są również tacy, którzy będąc w domu nieustannie szukają czegoś w lodówce, by zaspokoić choćby najmniejszą oznakę głodu. Oba przypadki nie są wskazane, bowiem nie mają nic wspólnego ze zdrowym trybem życia. Odżywiając się prawidłowo, powinniśmy spożywać dziennie od trzech do pięciu posiłków.

Zaleca się, by przerwa pomiędzy posiłkami wynosiła około trzech lub czterech godzin. Ograniczy to liczbę konsumowanych przez nas przekąsek, które w postaci chipsów, ciastek czy kabanosów mogą prowadzić do nadwagi. Istotne jest, by pożywne śniadanie zjeść najpóźniej do dwóch godzin po przebudzeniu. W przypadku kolacji, powszechnie znana jest zasada, by nie objadać się przed snem. Ostatni posiłek zjeść powinniśmy około trzy godziny przed pójściem spać.

Jedz dużo warzyw i owoców

Dieta bogata w warzywa i owoce pozwoli dostarczyć twojemu organizmowi cały szereg witamin, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Zmniejszy tym samym ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, takie jak zawał serca, nadciśnienie czy udar mózgu oraz nowotwory. W przypadku warzyw, które powinny stanowić bazę naszego żywienia, mogą być to zarówno te jedzone na surowo, ale też pieczone, czy gotowane na parze. Dużo witamin mają w szczególności buraki, z których wykonać można pełnowartościowy sok, zwiększający wydolność organizmu. Z tego też powodu jest on popularny wśród wielu sportowców.

W przypadku owoców, sprawa wygląda nieco inaczej. Są one bowiem źródłem cukrów prostych i ich nadmierne spożywanie może również wpłynąć na niekontrolowany wzrost wagi. Warto zatem spożywać kilka owoców dziennie rozłożonych na jeden, maksymalnie dwa posiłki. Mimo, że warzywa i owoce w piramidach żywienia są na tej samej pozycji zaleca się, by ich dzienna porcja w ¾ składała się z warzyw, natomiast w ¼ z owoców.

zdrowe odżywianie, odchudzanie, owoce, warzywa,
fot. pixabay.com

Unikaj spożycia cukrów

Zbyt częste spożywanie słodyczy i napojów słodzonych może mieć negatywne przełożenie na twoje zdrowie. Poza nadwagą prowadzić może chociażby do wzrostu ryzyka cukrzycy typu 2, miażdżycy bądź próchnicy zębów. Słodkie przekąski zastąpić można chociażby suszonymi owocami lub bogatymi w nienasycone kwasy tłuszczowe orzechami włoskimi i nasionami słonecznika.

Zamiast napojów z dużą ilością cukru, lepiej sięgnąć po wodę niegazowaną, herbatkę ziołową lub sok – zwłaszcza ten domowej roboty. Soki ze sklepowych półek podobnie jak słodkie napoje gazowane zawierają bowiem dużą zawartość cukru i pite w dużych ilościach wcale nie są takie dobre dla naszego organizmu, jak mogłoby się wydawać.

Zdrowe odżywianie – wpływ na samopoczucie

Dobre odżywianie to także dobre samopoczucie. Jeśli dostarczamy naszemu organizmowi pełnowartościowe, lekkostrawne posiłki bogate w witaminy, staje się on silniejszy, zdrowszy i dzięki temu czujemy się lepiej. Ma to również wpływ na nasz humor i chęci do działania. Zjedzenie potrawy o wysokiej zawartości niezdrowych tłuszczy sprawi, że minie sporo czasu, zanim nasz organizm zdoła ją przetrawić, a tym samym będziemy odczuwali ciężkość i niestrawność. Ważne jest więc nie tylko to jak jemy, ale przede wszystkim co nakładamy na swój talerz. Zmiana nawyków żywieniowych może bowiem przynieść więcej korzyści, niż mogłoby Ci się wydawać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here