Jeśli zamierzasz zmienić swoje życie i ruszyć się z wygodnej kanapy lub zachęcić swoje dziecko do większej aktywności fizycznej warto zastanowić się, jaka dyscyplina sportu będzie najbardziej dostosowana do twoich potrzeb. Jest to dość ważny i niełatwy wybór, bowiem powinien być uzależniony od naszych parametrów fizyczno-psychicznych.

W pierwszej części artykułu odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, jaki wpływ na nasze zdrowie ma sport, na co zwrócić uwagę przy wyborze dyscypliny oraz omówiliśmy jej dwa przykłady. Czas zatem na kolejne propozycje.

Pływanie

Jedną z najlepszych dyscyplin pod względem ogólnego rozwoju mięśni całego ciała jest bez wątpienia pływanie. Pozwala ono nie tylko rozbudować naszą tkankę mięśniową, angażując niemal wszystkie partie mięśni, ale też bardzo mocno zwiększa pojemność płuc, poprawiając wydolność organizmu. Jest to zatem świetna forma aktywności fizycznej, skierowana do osób czujących się w wodzie swobodnie i przede wszystkim potrafiących pływać.

pływanie, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Jeśli ktoś nie nabył jeszcze tej umiejętności – nic straconego. Istnieje bowiem mnóstwo kursów pływania zarówno dla dzieci, jak i osób dorosłych. Sport ten może być świetną formą rozwoju dla dzieci i młodzieży, które pod czujnym okiem instruktora mogą łączyć zabawę z ćwiczeniami ogólnorozwojowymi. Pływanie jest też dobrym sposobem na odchudzanie, bowiem pobudza nasze ciało do intensywnej pracy, utrudnionej dodatkowym oporem stawianym przez wodę. Osiąganie sukcesów w tej dyscyplinie wymaga jednak regularnych, konsekwentnych treningów, połączonych ze zdrowym odżywianiem. Jest to sport skierowany zatem do osób, które poprzez regularne treningi chcą rozwijać swoje ciało, czerpiąc zarazem przyjemność z pokonywania kolejnych długości basenu.

Piłka nożna

Sport ten dość znacząco różni się od omawianych wcześniej. Przede wszystkim jest to gra zespołowa, w której nie wszystko zależne jest od nas samych. Chcąc osiągać sukcesy w tej dyscyplinie, niezbędne są regularne treningi już w wieku wczesnoszkolnym. Wtedy to właśnie dzieci uczą się techniki panowania nad piłką, którą doskonali się przez wiele kolejnych lat praktyk. Pomocne w tym są liczne szkółki piłkarskie dla dzieci, które prowadzone są przez profesjonalnych trenerów (najczęściej byłych piłkarzy), którzy wprowadzają juniorów w świat futbolu. Szkółki takie funkcjonują zarówno w małych miejscowościach, jak i dużych miastach, których właścicielami są największe polskie kluby piłkarskie.

Na początku przygody warto zaopatrzyć się w specjalne buty do piłki nożnej, czyli popularne korki. Są one niezbędne do gry na murawie, zapewniając odpowiedni komfort i stabilność podczas biegania. Inny rodzaj obuwia potrzebny będzie jednak do treningów na hali, zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy nie wszystkie boiska są dostępne. Piłka nożna to sport nie tylko rozwijający mięśnie i poprawiający wydolność organizmu, ale też uczący współpracy w zespole i ponoszenia odpowiedzialności za całą grupę. Sprawdzi się on zatem wśród dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Rozpoczynając swoją przygodę z piłką nożną w dojrzałym wieku, nie da się bowiem nadrobić straconych lat, co ma swoje przełożenie na umiejętności, czyli aspekty czysto techniczne.

piłka nożna, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Nordic walking

Ten stosunkowo prosty i niemęczący sport również ma korzystny wpływ na zdrowie. Nie bez powodu stał się w ostatnich latach jedną z częściej uprawianych aktywności fizycznych. Jest on świetną formą ćwiczeń dla osób w starszym wieku, pozwalając im zachować zdrowie i sprawność fizyczną. Niezbędne do jego uprawiania będą wygodne buty sportowe oraz kijki do nordic walking, których długość musi być dopasowana do wzrostu oraz zasięgu ramion. W sporcie tym niezwykle istotna jest technika. Ważne, by kijki wspomagały nasz chód, a nie stanowiły zbędny element. Nie można więc ciągnąć ich za sobą lub wspierać się na nich jak na lasce. Nieprawidłowa postawa może bowiem skutkować w dłuższej perspektywie zbędnymi urazami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here