Jak odróżnić prawdziwe informacje o koronawirusie od często rozpowszechnianych mitów?

Koronawirus w Polsce – jak znaleźć rzetelne informacje?

W dobie pandemii koronawirusa każdego dnia jesteśmy bombardowani setkami informacji dotyczącymi rozprzestrzeniania choroby, jej skutków, objawów, metod leczenia czy zapobiegania. Choć wirus sam w sobie faktycznie jest groźny, a aktualna wiedza zmienia się dość dynamicznie, bardzo ważne jest niewpadanie w panikę. Zachowanie spokoju pozwala nie tylko na lepszą walkę z koronawirusem, ale też rzetelne przesiewanie wiadomości. Nawet na branżowych portalach czy w ogólnodostępnej telewizji nie brakuje fake newsów, które mogą być powodem strachu czy nieprawidłowych zachowań wśród obywateli.

Dlatego też poleca się korzystanie ze sprawdzonych portali oraz źródeł, które z pewnością nie wprowadzą cię w błąd. Nie ufaj też każdej świeżej informacji podanej przez źródła. Aby pokazać, jakie zamieszanie w komunikacji wprowadza koronawirus, poniżej przedstawiamy kilka faktów i mitów z nim związanych.

Koronawirus – fakty i mity, które warto znać

Jedną z bardzo dyskusyjnych kwestii jest to, czy objawy koronawirusa są podobne do objawów grypy. Symptomy zakażenia koronawirusem to przede wszystkim gorączka, kaszel, katar, a także problemy z oddychaniem, które mogą pojawić się w późniejszym okresie. W przeciwieństwie do grypy objawy koronawirusa zazwyczaj występują stopniowo i łagodnie. Ponadto nie u wszystkich pacjentów odnotowuje się katar, u około 2/3 pacjentów występuje natomiast utrata smaku i powonienia.

W wielu mediach pojawia się też informacja, zgodnie z którą na zakażenie koronawirusem bardziej narażeni są mężczyźni. Rzeczywiście jest to prawda, choć mechanizm ten nie został jak dotąd wyjaśniony naukowo. Statystycznie choruje więcej mężczyzn i to oni częściej znajdują się w grupie ryzyka. Warto przy tym pamiętać, że w grupie ryzyka zakażenia COVID-19 znajdują się również wszystkie osoby po 65. roku życia, palacze oraz posiadacze przewlekłych chorób towarzyszących wszelkiego typu, a w szczególności wpływających na działanie układu immunologicznego i oddechowego.

Często rozpowszechnianym mitem jest stwierdzenie, że koronawirus szybko ginie na przedmiotach, np. na ubraniach czy innych formach nieożywionych. W rzeczywistości jednak na takich przestrzeniach może on bytować nawet do 10 dni, dlatego tak istotne jest częste dezynfekowanie mieszkań, sklepów czy środków komunikacji. Do tej pory można też spotkać się z opinią, że zakażenie koronawirusem kobiety w ciąży może prowadzić do poronienia. Na ten moment nie ma jednak dowodów takiego działania.

Poznaj więcej faktów i mitów dotyczących koronawirusa, by w możliwie najlepszy sposób chronić siebie i swoich bliskich przed zakażeniem. Pamiętaj, weryfikuj udostępniane informacje i #zostanwdomu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here