Owoce i warzywa mają swój ściśle określony termin przydatności. Po uzyskaniu dojrzałości zawierają w sobie najwięcej witamin i minerałów oraz najlepsze walory smakowe. W celu przedłużenie terminu spożycia, dokonać można ich zamrożenia.
Świeże owoce i warzywa kuszą swoim smakiem i zapachem przez całe lato i początek jesieni. Wówczas można zajadać się nimi niemal bez końca, na czym korzysta organizm, do którego dostarczane są liczne witaminy i minerały wspomagające jego funkcjonowanie. Największą wadą owoców i warzyw jest jednak ich krótki termin przydatności. Dotyczy to zwłaszcza owoców, które po uzyskaniu dojrzałości i zebraniu z drzew oraz krzewów są zdatne do spożycia w dość krótkim okresie. Po czasie zaczynają przejrzewać, co prowadzi do ich ostatecznego zniszczenia oraz utraty walorów zdrowotno-smakowych. Istnieje jednak wiele sposobów, by świeżość owoców i warzyw zachować na dłużej, ciesząc się nimi również w okresie jesienno-zimowym. Jednym z nich jest mrożenie.
Których owoców i warzyw nie można mrozić?
Niestety nie każde warzywa i owoce nadają się do mrożenia. Część z nich pod wpływem ujemnych temperatur straci swoje właściwości smakowe, a po odmrożeniu nie będzie nadawać się do spożycia. Mrozić nie należy zatem mandarynek, pomarańczy, cytryn, arbuzów, kiwi czy papai. W przypadku warzyw nie powinno się natomiast mrozić ogórków, sałaty czy rzodkiewek, bowiem po odmrożeniu ich walory smakowe będą bardzo niekorzystne podobnie zresztą jak wygląd.
Owoce i warzywa przeznaczone do mrożenia
Na szczęście istnieje cała masa owoców i warzyw, które zdecydowanie nadają się do zamrożenia. Pod wpływem bardzo niskich temperatur ich struktura nie ulega zniszczeniu, zachowując swój smak i aromat również po rozmrożeniu. Do owoców, które śmiało można umieścić w zamrażarce zaliczyć można m.in. jagody, truskawki, borówki, maliny, jeżyny, poziomki, wiśnie, czereśnie, porzeczki, agrest, śliwki, jabłka, gruszki, brzoskwinie, nektarynki, żurawinę czy mango. Mrozić można ponadto obrane ze skórki banany, czy ananasy w postaci przecieru lub musu.
W przypadku warzyw, do mrożenia nadają się m.in. groszek, bób, kukurydza, marchew, fasolka szparagowa, szparagi, rabarbar, papryka, buraki, kalafior, dynia, seler, szpinak, jarmuż, brokuły czy brukselka. Oczywiście mrozić można także grzyby oraz zioła, jak chociażby rozmaryn, bazylia, szałwia czy oregano.
W jaki sposób mrozić owoce i warzywa?
Ważną zasadą mrożenia owoców i warzyw jest ich staranne i dokładne umycie oraz osuszenie. W przypadku truskawek dopiero po umyciu usunąć należy szypułki, by wnętrze owoców nie nasiąkło wodą. Istotne jest także, aby zamrozić owoce i warzywa możliwie jak najszybciej po ich zbiorze, aby w momencie konserwacji były jędrne i świeże. Aby zachować większość walorów smakowych i wizualnych owoce i warzywa mrozić się powinno w temperaturze niższej lub równej minus 18 stopni Celsjusza. Bardzo ważne jest także, aby nigdy nie mrozić ponownie rozmrożonych wcześniej produktów. W celu łatwiejszego rozpoznania zamrożonych owoców i warzyw powinno się także opisywać pojemniki, podając również datę mrożenia.
W przypadku ziół najlepiej mrozić je w oliwie z oliwek, dzięki czemu zachowają swój naturalny zielony kolor oraz niezmienny smak i aromat. Przed zamrożeniem należy je jednak dokładnie umyć, pokroić w drobne kawałki, a następnie umieścić w foremce do kostek lodu i zalać oliwą.
Czym jest blanszowanie?
Część owoców oraz przede wszystkim warzyw przed zamrożeniem musi przejść proces blanszowania. Jest on dość prosty i polega na zagotowaniu we wrzątku danych produktów przez około 2-3 minuty, a następnie schłodzeniu ich w zimnej wodzie. Temu procesowi poddawać się powinno głównie bób, groszek, kalafior, szparagi, marchewkę, włoszczyznę, szpinak czy grzyby. Przed umieszczeniem tych produktów w zamrażarce należy jednak poczekać aż ulegną one całkowitemu ostygnięciu i częściowemu wyschnięciu.