Owoce i warzywa mają swój ściśle określony termin przydatności. Po uzyskaniu dojrzałości zawierają w sobie najwięcej witamin i minerałów oraz najlepsze walory smakowe. W celu przedłużenie terminu spożycia dokonać można ich ususzenia.

Świeże owoce i warzywa kuszą swoim smakiem i zapachem przez całe lato i początek jesieni. Wówczas można zajadać się nimi niemal bez końca, na czym korzysta organizm, do którego dostarczane są liczne witaminy i minerały wspomagające jego funkcjonowanie. Największą wadą owoców i warzyw jest jednak ich krótki termin przydatności. Dotyczy to zwłaszcza owoców, które po uzyskaniu dojrzałości i zebraniu z drzew oraz krzewów są zdatne do spożycia w dość krótkim okresie. Po czasie zaczynają przejrzewać, co prowadzi do ich ostatecznego zniszczenia oraz utraty walorów zdrowotno-smakowych. Istnieje jednak wiele sposobów, by świeżość owoców i warzyw zachować na dłużej, ciesząc się nimi również w okresie jesienno-zimowym.

Na czym polega suszenie owoców i warzyw?

Głównym założeniem suszenia owoców i warzyw, które wykonywano już wiele lat temu, jest pozbycie się z nich wody. Dokonuje się tego poprzez poddanie ich wysokim temperaturom, dzięki czemu woda wyparowuje, nadając owocom i warzywom inny kształt o mniejszej powierzchni. Niestety wraz z suszeniem tracą one część witamin oraz zmieniają się ich walory smakowe. W niektórych przypadkach jest to jednak zmiana, która nadaje im nowego, lecz równie dobrego smaku. Dotyczy to chociażby suszonych winogron, doskonale znanych jako rodzynki. Służą one do urozmaicania deserów, ale też jako dodatek do mięs i innych potraw. Smaczne są także suszone pomidory, stanowiące przysmak w wielu miejscach na świecie.

rodzynki, suszenie, zdrowie
fot. pixabay.com

Suszenie owoców

Do suszenia nadaje się wiele owoców. Poza wspomnianymi winogronami mogą to być także jabłka, śliwki, gruszki, banany czy morele. Wykorzystane mogą zostać wówczas jako zdrowa, chrupiąca przekąska zastępująca chipsy lub do tradycyjnego kompotu świątecznego, goszczącego na niemal każdym wigilijnym stole. Spośród owoców do suszenia nie nadają się przede wszystkim te, składające się głównie z wody jak arbuz czy melon, bowiem po jej odparowaniu pozostaną praktycznie same pestki.

Suszenie warzyw

W przypadku warzyw do suszenia nadadzą się m.in. marchewki, buraki, pory czy oliwki. Najczęściej suszone są jednak grzyby, które podobnie jak suszone owoce znajdą zastosowanie podczas kolacji wigilijnej. Po ponownym ugotowaniu smakują one niemal tak świeżo jak te zerwane z lasu.

grzyby, suszenie, zdrowie
fot. pixabay.com

Sposoby suszenia owoców i warzyw

Suszenie owoców i warzyw przebiegać może na kilka różnych sposobów. Najprostszym i jednym z najpopularniejszych sposobów, przynoszącym zarazem najlepszy efekt jest korzystanie z elektrycznej suszarki. Zazwyczaj posiada ona kilka warstw, dostosowanych do owoców i warzyw, tak by dobrać odpowiednią temperaturę. Ze względu na intensywny zapach grzybów zaleca się jednak suszenie ich osobno, tak by suszone owoce i warzywa nimi nie przeniknęły. Jeśli nie posiada się suszarki skorzystać można również z piekarnika. Należy jednak uważać z doborem temperatury oraz długością trwania suszenia, by nie spalić owoców lub warzyw.

Istnieje również tradycyjna, nadal wykorzystywana metoda, czyli suszenie produktów na powietrzu. Najbardziej skuteczne będzie suszenie ich w pobliżu grzejnika, by miały stały dostęp do ciepłego powietrza. Jest to rozwiązanie z pewnością o wiele tańsze i bardziej ekonomiczne, a przy okazji równie skuteczne. Pamiętać jednak należy, że w przypadku suszenia grzybów wydziela się dość intensywny zapach, który w dłuższym czasie prowadzić może nawet do zawrotów głowy i gorszego samopoczucia. Warto więc zadbać wówczas o regularne przewietrzenie danego miejsca, w celu zapewnienia dopływu świeżego powietrza.

Przed ususzeniem owoców i warzyw pamiętać należy przede wszystkim o ich dokładnym i starannym umyciu. Następnie należy pokroić je w mniejsze kawałki, np. plastry lub kostkę w zależności od preferencji. Nie powinno się jednak obierać ich ze skórki, bowiem zwłaszcza w owocach kryje ona najwięcej witamin i minerałów. Co prawda proces suszenia pozbawi ich znacznej części, jednak mimo to warto ją pozostawić. Po zakończeniu procesu suszenia, owoce i warzywa przechowywać należy w szczelnie zamkniętych pojemnikach w chłodnym i ciemnym miejscu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here