Poza tradycyjną medycyną, z której korzysta zdecydowana większość osób cierpiących na różnego rodzaju dolegliwości, istnieje również medycyna alternatywna, wykorzystująca nieco inne metody i techniki. Sprawdź, na czym polega i czym różni się od medycyny klasycznej.

Medycyna alternatywna dotyczy różnorodnych form leczenia, które nie wymagają przyjmowania sztucznie wytworzonych lekarstw bądź poddawaniu się zabiegom chirurgicznym, stanowiącym podstawę medycyny tradycyjnej. W poszczególnych terapiach medycyny alternatywnej stosuje się leki znane od wielu wieków, a także wykorzystuje dalekowschodnie metody leczenia. W niektórych przypadkach korzysta się jednak również z nowoczesnej wiedzy.

Medycyna alternatywna – charakterystyka

Znaczna część sposobów postępowania w leczeniu chorób za pomocą medycyny alternatywnej odpowiada standardom występującym w medycynie konwencjonalnej. Osoby oferujące tego typu usługi muszą mieć zatem specjalne kwalifikacje i odpowiednie zezwolenie. Wykonywana metodą alternatywną terapia może być stosowana jako uzupełnienie podstawowej kuracji, pod warunkiem braku przeciwności i skutków ubocznych stosowania obu metod medycyny. Niezbędna jest zatem konsultacja lekarska, w celu upewnienia się, czy nie przyniesie ona niepożądanych efektów. Spora część zabiegów i kuracji medycyny alternatywnej jest w stanie pomóc pacjentom, choć czasami może być to tylko wrażenie spowodowane siłą sugestii.

akupunktura, zdrowie
fot. pixabay.com

Metody leczenia medycyny alternatywnej

Wyróżnić można wiele sposobów leczenia komplementarnego, polegającego na doborze metod alternatywnych (inaczej zwanych niekonwencjonalnymi lub paramedycznymi), do stosowanej medycyny klasycznej. Część z nich polega na założeniach holistycznych, czyli zwracaniu uwagi nie tylko na samą dolegliwość, ale też na ogólne samopoczucie chorego.

Dość popularna jest tzw. medycyna chińska, wykorzystująca skomplikowany system obecności w organizmie sił yin i yang, a także pięciu faz nawiązujących do wewnętrznej harmonii i równowagi. Te z kolei zależą od przepływu energii życiowej (Qi), która uważana jest na fundament prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów i części ciała. Medycyna chińska wykorzystuje całą gamę metod terapii, spośród których najpopularniejsze są: akupunktura, osteopatia czy polegająca na delikatnym przyżeganiu skóry płonącymi pałeczkami suszonych ziół ignipunktura.

Akupunktura należy do powszechnie stosowanych metod medycyny komplementarnej, wykorzystywanej do uśmierzania bólu, leczenia chorób i dolegliwości, a także poprawiania ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Zabiegi akupunktury polegają na wbijaniu cienkich, długich metalowych igieł w określone miejsca na ciele człowieka. Położone są one wzdłuż dwunastu meridianów, czyli ścieżek przemieszczających się sił witalnych w organizmie.

Dość powszechne dolegliwości, jak bóle stawów, mięśni czy pleców również leczone są metodami medycyny alternatywnej. Należą do nich m.in. wspomniana osteopatia oraz chiropraktyka. Istotą osteopatii jest przywrócenie kościom ich prawidłowego położenia poprzez ich uciskanie, naciąganie, skręcanie czy popychanie. Tej metodzie nie powinny poddawać się jednak osoby, które w przeszłości miały operowany kręgosłup, dzieci do lat siedmiu, a także osoby starsze, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia.

zdrowie, osteopatia, medycyna alternatywna
fot. pixabay.com

Z kolei w przypadku chiropraktyki stosuje się podobne zabiegi, skoncentrowane jednak w okolicach kręgosłupa. Istnieje również homeopatia, której przyświeca zasada, że objawy choroby często sygnalizują jej zwalczanie przez organizm. Podanie pacjentowi znikomej dawki substancji, która wywołuje podobne objawy co choroba, zdaniem wyznawców tej metody mobilizuje organizm do samodzielnego jej zwalczania.

Medycyna alternatywna – obawy

Mimo, że medycyna alternatywna bazuje w sporym stopniu na medycynie klasycznej, należy podchodzić do niektórych jej elementów z dystansem. Zanim poddasz się niekonwencjonalnemu sposobowi leczenia, upewnij się, czy aby na pewno nie wyrządzi on twojemu organizmowi większych szkód, niż mógłby przynieść korzyści. Warto zdobyć również więcej informacji na temat danego leczenia, a także poczytać opinie innych osób, które mu się poddały. W przypadku chorób nowotworowych również istnieją metody leczenia alternatywnego, jednak sprawdzone metody medycyny klasycznej, zdaniem większości lekarzy dają znacznie większe szanse wyleczenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here