Dobór odpowiednich butów do piłki nożnej jest bardzo istotny, a zarazem dość trudny. Podstawowym kryterium nie powinien być jednak ich wygląd. Na co więc warto zwrócić uwagę przy ich zakupie, aby cieszyć się z komfortu gry w piłkę? Poniżej znajdziesz kilka najważniejszych czynników, na które należy zwrócić uwagę.

Sklepy sportowe oferują przebogatą ofertę obuwia piłkarskiego dostosowaną do indywidualnych potrzeb swoich klientów. Bez problemu znaleźć można więc buty ulubionej marki w odpowiadającej potrzebom kolorystyce. Dla wielu młodych zawodników wygląd ma kluczowe znaczenie w procesie zakupu. Skupiają się oni również na znanych markach, popularnych na całym świecie. Istnieje jednak wiele czynników, od których zależy, czy buty będą dla danej osoby funkcjonalne, spełniając swoje podstawowe zadania.

Rodzaj butów piłkarskich a nawierzchnia

Jednym z głównych kryteriów zakupu butów do gry w piłkę nożną jest nawierzchnia na jakiej będą one wykorzystywane. Z tego względu wyróżnić można cztery podstawowe typy butów do piłki nożnej: lanki, wkręty, turfy oraz halówki.

piłka nożna, sport, zdrowie
fot. pixabay.com

Lanki to klasyczne buty wyposażone w średniej wysokości korki (kołki) wykonane z plastiku lub gumy. Przeznaczone są do gry na naturalnej i przede wszystkim suchej trawie. W takich warunkach zapewniają one odpowiednią przyczepność i komfort.

Wkręty to z kolei buty przeznaczone do gry na mokrej, wręcz grząskiej nawierzchni. Wyposażone są w wkręcane, metalowe korki ułatwiające zachowanie przyczepności na mokrej trawie. Przeznaczone są one przede wszystkim dla piłkarzy grających na nieco wyższym poziomie, bowiem w bezpośrednim kontakcie w przeciwnikiem łatwo wyrządzić mu nimi krzywdę. Istnieją jednak tzw. „miksy”, czyli buty łączące w sobie cechy wkrętów i lanków. Są to więc klasyczne lanki z dodatkowymi wkręcanymi kołkami.

Turfy są natomiast rodzajem obuwia do piłki nożnej przeznaczonego do gry na sztucznej, twardej nawierzchni. Charakteryzują się występowaniem licznych, małych korków wykonanych przeważnie z plastiku lub gumy na całej powierzchni podeszwy buta.

Halówki sprawdzą się natomiast na hali, czyli twardej płaskiej nawierzchni. Jest to zatem zupełnie inny typ obuwia od klasycznych korków. Kto próbował grać w halówkach na mokrej murawie, z pewnością przekonał się, że nie gwarantują one takiej przyczepności jak lanki czy wkręty.

Jakość i kształt butów

Poza wyborem odpowiednich butów ze względu na nawierzchnię, warto też skupić się na jakości samego obuwia, które powinno być wytrzymałe i gwarantować odpowiednią stabilność i komfort. Buty do gry w piłkę nożną powinny być zatem dopasowane do kształtu stopy, dzięki czemu uniknie się bolesnych odcisków i obtarć. Powinny dobrze przylegać, jednak nie mogą być zbyt ciasne. Jeśli planuje się trenować regularnie, kilka razy w tygodniu, warto zainwestować nieco więcej pieniędzy i wybrać buty z wyższej półki. Tańsze mogą bowiem ulec szybkiemu zniszczeniu, poprzez materiał gorszej jakości.

buty piłkarskie, sport
fot. pixabay.com

Ceny butów piłkarskich

W zależności od marki, ceny butów dla amatorów wahać się mogą od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wśród marek oferujących niezłą jakość w stosunkowo korzystnych cenach wyróżnić można m.in. Umbro. Jednak wśród najpopularniejszych marek butów piłkarskich, po które sięgają zawodowi i półzawodowi piłkarze znajdują się przede wszystkim Nike, Adidas, Puma oraz New Balance. Ceny takiego obuwia, ze względu na ich najwyższą jakość mogą przekraczać wartość nawet tysiąca złotych, dlatego zakup tak drogiego sprzętu powinien być porządnie przemyślany.

Warto pamiętać

Podobnie jak w przypadku butów do biegania, buty piłkarskie przed pierwszym długotrwałym treningiem należy rozchodzić. Pomoże to uniknąć pęcherzyków i bolesnych obtarć skóry. W tym celu warto przez kilka dni pochodzić w nich nawet w domu lub pokopać piłkę przed domem, by dostosować je do kształtu stopy. Dopiero wtedy powinno się je zakładać na dłuższą jednostkę treningową. Warto też pamiętać o odpowiednim czyszczeniu obuwia, by zachować dobry stan na dłużej, nie uszkadzając przy tym ich struktury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here